• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Başkan Erdoğan'dan İstanbul Sözleşmesi'ne neşter!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, yeniden gözden geçirileceğini belirttiği İstanbul Sözleşmesi yeniden masaya yatırıldı. Özellikle aile içi şiddet konusunda uygulanan "Evden uzaklaştırma" tedbirine yönelik kriterlerin değiştirilmesi yönünde görüş belirtildi.

2020-02-21 07:54:00 - 2020-02-21 08:02:18
Başkan Erdoğan'dan İstanbul Sözleşmesi'ne neşter!

Kamuoyunda uzun zamandır tartışma konusu olan İstanbul Sözleşmesi ve bu sözleşmeye dayanılarak çıkarılan Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Kanunu’nda değişiklik yapılması için düğmeye basıldı. İstanbul Sözleşmesi konusunda yapılan tartışmalar son dönemde başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere AK Parti’nin gündeminde bulunuyor. Erdoğan bir süre önce kurmaylarına "Bu sözleşme muhafazakâr camiayı rahatsız ediyor. Eleştiriler duyuyorum" demiş ve bu konuda atılabilecek adımlar konusunda çalışma yapılmasını istemişti. Hafta başında milletvekilleri ile yaptığı istişare toplantısında gündeme gelen İstanbul Sözleşmesi konusunda Erdoğan "Yeniden gözden geçirileceği ve gerekli adımların atılacağı" mesajını vermişti. Edinilen bilgilere göre, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulunun (YİK) son toplantısının gündemini de bu sözleşme oluşturdu.

İpin ucu kaçırılıyor

YİK toplantısında, sözleşmeye dayanılarak çıkarılan 6.284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Kanunu’nun bazı maddelerinin değiştirilmesi gerektiği gündeme geldi. Özellikle aile içi şiddet konusunda uygulanan "Evden uzaklaştırma" tedbirine yönelik çok şikâyet geldiği, bu konudaki kriterlerin değiştirilmesi yönünde görüş ortaya çıktı. Cumhurbaşkanlığı kaynakları "Sözleşmenin hükümleri ile ilgili bir problem yok. Ama bu sözleşmeye dayanılarak çıkarılan Ailenin Korunması Kanunu’nun bazı maddelerinin uygulamasına yönelik şikâyetler geliyor. Şiddeti önleyeceğiz derken ipin ucu kaçırılıyor. Şiddeti Önleme Kanunu’nda İstanbul Sözleşmesine de ters düşen hükümler var. Yaşanan vahşi cinayetler nedeniyle polisler ve hâkimler, ‘evden uzaklaştırma vermesek ve kadın öldürülürse sorumlu oluruz’ diye düşünüyor, olayları ayrıntısıyla incelemeden bu kararı alıyor. Bunların önlenmesiyle ilgili talepler söz konusu. Aile mahkemelerinden de gelen şikâyetler var. Çalışmada bunlar dikkate alınacak" değerlendirmesini yaptı.

Yetki karmaşası bitecek

AK Parti’nin hukukçuları da özellikle ceza mahkemelerinin alanına girmesi gereken bazı konuların aile mahkemelerinin yetkisinde bulunduğunu, bu yönde de bazı değişikliklerin gündeme gelebileceğini dile getirdi.

(Türkiye)

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

erol_45

Allah razı olsun. erkenden bu sorunu gördü :-) elbette yine hiçbirşey değişmeyecek. aile yapımızı çoktan avrupa'ya teslim ettiler.
 • Yanıtla

Feto çok seviyor İstanbul antlasmasini

Fetocular iyi yararlandilar maddi manevi dolu örnek var seçim dönemi agliyarak çıkıyorlar bayan mescitlerinde duraklarda yollarda yüksek sesle ağlıyorlar veyeni bir kanunmus gibi Ak Parti'ye müslümansaniz oy vermezsiniz diyorlar ve çok kapalı insanlar görüyorsunuz hipnoz olmuş gibi Ak Parti'ye saldırıyorlar hıçkıra hıçkıra ağlıyorlar düzelir dediğimde duzelmiyecegini söylüyorlar aslindadaduzelmesini istemiyorlar birden ağlaması bitiyor
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı