• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Baş ağrısı hangi hastalığın belirtisi olabilir?

Baş ağrısı hangi hastalığın belirtisi olabilir? Baş ağrısı, birçok hastalığın sebebi ya da belirtisi olabilir. Son zamanlarda yaygınlaşan baş ağrısının altında yatan sebep önemli hastalıkların ortaya çıkması için bir belirti olabilir. Peki ama baş ağrısı hangi hastalıkların belirtisidir? Başı ağrıyan biri hangi hastalıklardan şüphelenmelidir? İşte merak edilen detaylar ve baş ağrısının altında yatan sebepler...

Yeniakit Publisher
2020-07-02 21:57:00 -
Baş ağrısı hangi hastalığın belirtisi olabilir?

Baş ağrısı çoğu zaman eşlik eden bulgularla değerlendirilmelidir. Bunlar; bulantı, ışığa ve sese karşı hassasiyet ve kusma şeklinde görülür. Birçok baş ağrısı ciddi hastalıkların sonucu oluşmazken, bazı durumlarda acil müdahale gerektiren, hayatı tehdit eden durumlar da oluşabilir. Olası nedenler ve uygun tedavinin belirlenmesi için bir nöroloji uzmanı size yardımcı olacaktır.

Baş ağrısı hangi hastalığın belirtisi olabilir?

Doğrudan doğruya baş ağrısı tablosuyla ortaya çıkan, başka bir hastalıkla ilişkisi olmayan baş ağrıları primer baş ağrılarıdır. Bunlar migren, gerilim tipi ve küme baş ağrılarıdır. Sekonder baş ağrıları ise yüzde 10 oranında görülen, nedeni belli bir hastalığa bağlı olarak, beyin damar hastalıkları, sinir sistemi hastalıkları, beyin tümörleri, göz hastalıkları, sinüzit, menenjit gibi hastalıkların seyri sırasında ortaya çıkan baş ağrılarıdır.

Kaç tip baş ağrısı var?

Gerilim tipi: Yıllarca sürebilen gerilim tipi baş ağrıları dalgalanmalar şeklinde seyrediyor. Genellikle akşam saatlerine doğru şiddetinde artış oluyor.

Migren tipi: Nöbetler halinde gelen ve başlangıcında ‘aura’ şeklinde tabir edilen öncü belirtileri de bulunabilen migren tipi ağrılara zaman zaman bulantı ve kusma da eşlik ediyor. Migren tipi ağrıları, başın yarısını veya tümünü kapsayabiliyor, çok seyrek olabileceği gibi haftada birkaç kez de olabiliyor.

Küme tipi: Daha çok ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde görülen küme tipi ağrılar, 30-45 gün sürebiliyor, çok şiddetli, genelde tek taraflı ağrılar şeklinde ortaya çıkıyor. Bu çeşit ağrılar sabaha karşı uykudan uyandırıyorsa, göz yaşarması eşlik ediyorsa, küme tipinden şüphe edilmesi gerekiyor. Tedaviye dirençli küme tipi baş ağrısı, oksijen uygulamasından sınırlı da olsa fayda görebiliyor.

Nevraljik tipi: Nevraljik ağrılarda kişi yaşadığı ağrıyı; ani elektrik çarpması veya şiş sokulması şeklinde tarif ediyor. Sinir uçlarının duyarlılıklarının artması, soğuk etkisi, dolaşım bozuklukları, kafein ve nikotin etkilerine, santral sinir sisteminde eksitatör (uyarıcı) nörotransmitter maddelerin artışı gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişebiliyor. Bunlar arasında en sık karşılaşılan neden soğuğa maruz kalma olarak biliniyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı