Barolar siyasete maşa olmasın

2 Eylül Adli Yılı Açılış Töreni’nin Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılacak olmasını hazmedemeyen bazı illerin barolarının törene katılmama kararına, katılacak olan barolar tepki gösterdi. Akit’e konuşan Rize Barosu Başkanı Avukat Ümit Peçe, baroların siyasete maşa olmaması gerektiğini belirterek, “CHP zihniyetinde olan başkanlar tamamen siyaset yapıyorlar” şeklinde konuştu. Çorum Barosu Başkanı Avukat Kenan Yaşar da, “Yargı reformunun gündeme geldiği süreçte böyle hususlara takınılmaması gerekiyor” dedi.

20 Ağustos 2019 Salı 09:52
Barolar siyasete maşa olmasın

2 Eylül Adli Yılı Açılış Töreni’nin Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılacak olmasını hazmedemeyen bazı illerin barolarının törene katılmama kararına, katılacak barolar tepki gösterdi. Akit’e konuşan baro başkanları, açılış törenine katılmayan baroların tamamen siyaset yaptıklarını söylediler. 

“Her şeyi siyasete çeviriyorlar”

Baroların birçoğunda bazı sıkıntıların olduğunu ifade eden Rize Barosu Başkanı Avukat Ümit Peçe, “Baroların birçoğunda bazı sıkıntılarımız var. CHP zihniyetinde olan başkanlar her konuda aynı tutum içerisindeler. Geçmişte yaşanan birçok haksızlığa, Yüksek Yargı Makamı’nda bulunanların askeri vesayet makamlarından brifing aldığı dönemde ses çıkarmayıp hukuktan hiç bahsetmeyenlerin bu dönem devletin başı olan Cumhurbaşkanlığı’nda gerçekleştirilecek törene bu denli tepki göstermeleri anlaşılabilir bir durum değil. Tamamen siyaset yapıyorlar. Bunun başka bir açıklaması yok. Normal toplantılarda bile normal bir şey konuşamıyoruz. Onlar her şeyi siyasete çeviriyorlar” şeklinde konuştu.

“Böyle hususlara takılmaya gerek yok!”

Akit’e konuşan Çorum Barosu Başkanı Avukat Kenan Yaşar, “Baroların kendi kişisel tasarruflarıdır. Bir takım kaygılar ifade ediyorlar. Ama yargı reformunun gündeme geldiği süreçte böyle hususlara takınılmaması gerekiyor. Bazı baroların ileri sürdükleri sebepleri Adli Yılı Açılış Töreni’nin Külliye’de yapılmasıyla hiçbir alakası yok. Anayasanın 104. maddesi, ‘Cumhurbaşkanı devletin başıdır. Bu sıfatla Türkiye Cumhuriyeti’ni ve Türk milletinin birliğini temsil eder; Anayasanın uygulanmasını, devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasını gözetir’ diye belirtmektedir” dedi.

Yeni Akit Gazetesi

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 20 Ağustos 2019 Salı 09:52

YORUM YAZ

 • ali safi trabzonuali safi trabzonu26 gün önce
  Anayasanın cb hakkındaki o maddesi tarafsız cb için yazılmıştı partili cb için değil. Altmış ihtilalande dahi baroların en azından bir kısmı ihtilalcilere dik durmuştur. Bırakın baroları bence. Arkalar yorozdon görülüyor "azıcık ekmek için çok şey feda etmeye gerek yok" Yargı reformu Hukuka başlangıcın ön sözünden başka bir şey değil... Barolar ve avukatlar sustuğu gün iktidarda kim olursa olsun bu ülkenin bittiği gündur. Kıvırtmadan konuşabilenlerin önünde şapka çıkarıyorum...
 • hsnhsn26 gün önce
  baroların sendikal yapıya kavuşturulması ve devletin sırtında bir yük olmaktan çıkarılmalı. bu hem de avukatlar için demokratik bir seçim imkanını da,ortaya kör. hükümet bu işe bir an önce el atmalı. çünkü barolar, tabipler birliği ve mimar mühendis paşaları sol ve aşırı solun kalesi gibi hareket ediyor
 • Emine Altin Emine Altin 26 gün önce
  Barolar siyasetin masasi degil hacli siyonistlerin masasi
 • halisdemirhalisdemir26 gün önce
  barolar siyasete maşa olmasın mı demiş rize baro baskanı pardon anlamadım ? :) o zaman ne işin var külliyede demezler mi adama :)))
 • mustafamustafa26 gün önce
  azinlik oylaritka yonetimin tamamina sahip olan, adaletsiz sekilde meslektaslarinin haklari, adalet, yargi meseleleri yerine AMAC DISI siyasI FAALIYETLE ugrasan tum barolara DA KAYYIM ATANMALIDIR!
 • SüleymanSüleyman26 gün önce
  Sadece baro değil yargı camiası tepeden tırnağa kadar siyasetin maşası olmuş keşke bunuda söyleseydi
 • SüleymanSüleyman26 gün önce
  Yargı camiası mahkemeler özellikle fetö davalarında hükümetin maşası olmuş bunu görmüyorsunuz. Baroların siyasetin maşası olduğunu söylüyorsunuz
 • DOST DOST 26 gün önce
  Çok güzel doğru söylemiş akepegenel başkanının emriyle hakimin savcının sarayda işine
 • abdullahabdullah26 gün önce
  adalet ,siyaset ve barolardaki antidemokratik adaletsiz baro yonetim sistemi birarada olmaz "sandik hersey degildir, okeye 4.ol siyasi barocu olma"
 • ahmetahmet26 gün önce
  barolar adalet- hukuk-meslek sorunlarindan basja isle ilgilenmesin..kohnemis fasizme yakin resmi ideoloji kemalizme asker yazilmasin, yeter artik bu cuppeli kifayetsiz siyasi muhterislik....

Günün Özeti

Günün Karikatürü

15 Eylül 2019