Bakan Varank'tan yerli otomobil açıklaması: Beklediğimize değecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 'Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu ile önemli bir adım atmış olduk. İnşallah başarılı bir dünya devi ortaya çıkarmayı hayal ediyoruz' dedi.

14 Mart 2019 Perşembe 06:23
Bakan Varank'tan yerli otomobil açıklaması: Beklediğimize değecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Otomobil Sanayicileri Derneği'nin (OSD) İstanbul'da gerçekleştirilen 45'inci Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 16 senede üretimde düşük teknoloji düzeyinden orta ve üzeri teknolojiye doğru başarılı bir geçiş yaptığını dile getirdi.

2002’de ihracatın yüzde 50’sinin düşük teknolojili ürünlerden oluştuğunu aktaran Varank, geçen sene itibarıyla bu oranın yüzde 32’ye gerilediğine dikkati çekti.

Türkiye’nin 16 yılda sadece ürettiği mal çeşidini değil, aynı zamanda bu ürünlerin teknoloji yoğunluğunu da artırmayı başardığını belirten Bakan Varank, “Yeni kabiliyetler, yeni üretim yöntemleri keşfetti. Keşfettiği bu yetenekleri dış piyasalara rekabetçi bir şekilde pazarladı. Artık hedefimiz yüksek teknolojiye geçişi doğru bir metotla sağlamak. Bunun için kamunun koyduğu vizyonu başarıyla yürütecek, dinamik, yenilikçi ve rekabetçi bir özel sektör kilit önem taşıyor" diye konuştu.

"Yeni teknolojilerle üretim, kendini yüksek ihracat geliri olarak gösterdi"

"Yeni teknolojilerle üretim, yüksek ihracat geliri getirdi"

Sektöre ilişkin bazı istatistikleri paylaşan Varank, "Geçtiğimiz sene otomotiv ana ve yan sanayi ihracatı adet bazında çok az azalsa da değer bazında yüzde 11 artarak 32,2 milyar dolarla Cumhuriyet tarihi rekorunu kırdı.

Yeni teknolojilerle üretim, kendini yüksek ihracat geliri olarak gösterdi. Bu performans 2002’ye göre 10 katlık bir artışa tekabül ediyor. Ayrıca, geçen sene verdiğiniz 13 milyar dolarlık dış ticaret fazlasıyla, cari açığın azalmasına da katkıda bulundunuz." dedi.

"Başarılı bir dünya devi ortaya çıkarmayı hayal ediyoruz"

Tüm beklentilerin 2030’lu yıllara gelindiğinde elektrikli araçların, sektörü yeniden tasarlamış olacağına işaret ettiğini ifade eden Varank, şunları kaydetti:

"Bizim ve sizlerin sektör olarak bu gelişime ayak uydurmamız gerekiyor. Biz bu paradigma değişimlerini ülkemiz için bir fırsat olarak görüyoruz. Milli Teknoloji Hamlesinin temel motivasyonu, her alanda yaşanan bu dönüşümde ortaya çıkan fırsatları en iyi şekilde değerlendirebilmek. Otomotivde atacağımız doğru adımlarla, gelecekte çok daha büyük bir endüstri haline gelebileceğimize inanıyorum. Burada, en öncelikli hedeflerimizin başında hiç şüphesiz Türkiye’nin yerli otomobilini üretmek olacak.

5 özel sektör firmamızın oluşturduğu Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu ile önemli bir adım atmış olduk. Türkiye’nin yetkinliklerini kullanan ve teknoloji kapasitesini geliştiren bir iş modeliyle inşallah başarılı bir dünya devi ortaya çıkarmayı hayal ediyoruz. Yerli otomobil Üst Yöneticisi (CEO) Gürcan Bey de bugün aramızda. Sanırım bakanlık koltuğuna oturduğumdan beri en fazla kimle toplantı yaptınız derseniz, Gürcan Bey'i ilk beş arasında sayabilirim. Sürekli bir araya geliyoruz. Bu konuyu biz de yakından takip ediyoruz."

Sektöre bakışımız elbette bundan ibaret değil. Sadece bir firmayla bu atılımı sağlamak elbette mümkün değil. Hali hazırdaki yerli üretim kabiliyetlerimizi, beşeri sermayemizi ve rekabetçiliğimizi elektrikli araç teknolojilerine göre hızlıca geliştirmemiz gerekiyor."

"Şarj altyapısı, sensör teknolojileri, yapay zeka, otonom sürüş teknolojileri alanlarına da odaklanıyoruz"

Bakan Varank, sektörün gelişimi için yasal düzenlemeleri, destek mekanizmaları altyapı yatırımları, yeni nesil kullanıcı beklentilerini karşılayacak mobilite uygulamaları gibi hususları içeren kapsamlı bir bakış açısına sahip olduklarına dikkati çekerek, "Şarj altyapısına yapılacak yatırımlar, sensör teknolojileri, yapay zeka, otonom sürüş teknolojileri, büyük veri yönetimi, sistem yazılımları ve kullanıcı uygulamaları alanlarına öncelikli olarak odaklanacağız" dedi.

"Artık otomotiv mevzuatını izleyen değil, teknik mevzuata yön veren ülkeler arasında olmayı amaçlıyoruz"

Varank, gelişen yeni teknolojilerle birlikte, artık uluslararası otomotiv mevzuatını izleyen ve uygulayan bir ülke değil, teknik mevzuata yön veren ülkeler arasında yer almayı amaçladığını belirterek, şunları söyledi:

"Gelişen yeni teknolojilerle birlikte, artık uluslararası otomotiv mevzuatını izleyen ve uygulayan bir ülke değil, teknik mevzuata yön veren ülkeler arasında yer almak istiyoruz. Bugüne kadar yaptığımız uyumlaştırma çalışmaları kapsamında 335 mevzuat yayımladık, 1400 sayfa mevzuatın yayımlanmasına yönelik çalışmalarımız da devam ediyor. Mevzuat uyumlaştırma sürecinde Otomotiv sektörümüzle iş birliğinin artarak geliştirilmesi için gayret sarfediyoruz. Uygulama takvimlerinde sık sık gündeme getirilen erteleme taleplerinin, Gümrük Birliği anlaşmasından doğan yükümlülükleri uygulamada istekli olmadığımız algısına zemin hazırladığını düşünüyoruz. Ertelemeler, ülkemize güvenerek yatırım yapan ya da yeni yatırım yapmayı düşünen yatırımcılar nezdinde güvenilirlik algımızı zedeliyor. Ayrıca bu talepler, bakanlığımıza getirdiği ilave iş yüküyle sektöre yönelik yeni hizmet üretim kabiliyetimizi de olumsuz etkiliyor."

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Mart 2019 Perşembe 06:59

YORUM YAZ

 • komünistkomünist4 gün önce
  2019un türkiyesinde yerli otomibili geçtim yerli gıda ürünlerine destek verin yeter
 • Hüseyin AtacanHüseyin Atacan6 gün önce
  Dünyada halen dizel ve benzinli araç üretimi devam ederken markamız olarak piyasaya çıkacak olan otomobilin sadece elektrikli versiyonunun olması bence bu işin başlamadan biteceği anlamına geliyor. Birileri yüksek teknoloji ayaklarıyla yetkilileri kandırıyor gibime geliyor.
 • Anigzel Anigzel 6 gün önce
  Önce arabanın yürüdüğünü bir görelim sonra yorum yapalım.
 • adamadam6 gün önce
  Sen desene yerli otomobili daha göremeyeceğiz
 • salihsalih6 gün önce
  patates soğan aekasındann limon da geliyor .. bunlarıucuza alalım yeter başka ihsana gerek yok..
 • ihsanihsan6 gün önce
  elektirikli otomobi,lin en az 500 km menzili olmalı
 • samisami6 gün önce
  işiniz gücünüz RİV RİV RİV.Patates ile soğan ı bile ithal ediyorsun,kalkmış araba yapacakmış, yalandan kim ölmüş reis bey bile halkı oyalamak için yapamıyacağın vaadlerde bulunacaksın diyor,var gerisini sen düşün.
 • ErsnErsn6 gün önce
  Yerli patates isterik sayyın varank birde omurgalı siyaset
 • hülyahülya6 gün önce
  piyasadaki dünya markaları ile rekabeti çok zor. ancaksıfır ÖTV ile piyasaya çıkarsa belki.o da haksız rekabet olur.
 • HakanHakan6 gün önce
  Artık milli uçak ve araba haberi yapmayın bence gülmekten ölüyoruz. Yiyorsa açıklayın biz araba projemizde şu aksamını ürettik motoru yapabiliyoruz diyin arabayı görmesem de olur uçağa hiç girmiyorum. Hangarımızda milli uçak varmış ama gizliyoruz sanırım savaş çıkarsa uçakla biriler ülkeden kaçmak için bekleşiyorlar ya da Katar’ın hediye ettiği uçağı kullanıyoruz ki bizim tek milli uçağımız eskimesin....
 • Kor GeneralKor General6 gün önce
  TUBİTAKTA BİR ARKADAŞIM VAR ONUNLA BU MESELEYİ KONUŞTUK ARKADAŞIM BİRAZ ZOR DEDİSEBEBI YIYICILEER COK DEDI
 • Deli DumrulDeli Dumrul6 gün önce
  Arabaya yapmaya başladık 3 sene oldu hangi aşamada bilen yok, petrol kuyuları açıyoruz petrol yok(yanlış yerleri mi deliyoruz), yeni nesil uçak yapacağız dedik ortak olacak ingilizler caydı, mahallede telekomun kablosunu çalmışlar 10 gündür internet, tv, telefon yok 2 ay sürer diyor türk olmayan telekom... kablo hırsızını hapsetmeyen kanunlar, mahallede binlerce insanın iletişimini, çocukların ev ödevlerini, tv seyretmeyi, telefonla aranmayı yok ediyor. nedir bunlar, çok oy mu kazandırır?
 • cengiz akcengiz ak6 gün önce
  BİZ ARTIK AĞZIMIZA BİLE ALMIYORUZ MUHALİF VATANDAŞLAR DALGA GEÇİP YÜZÜMÜZÜ YERE BAKTIRIR OLDULAR en azından neye benziyo bi resmini bile yayınlayamadılar
 • UğurUğur6 gün önce
  Ne zaman ilk portotif hep hayal satın
 • Fetöcüler hırsından çatlıyor beter olsunFetöcüler hırsından çatlıyor beter olsun6 gün önce
  Aşık olduğunuz avrupa bu teknolojiye yirmi yılda mı geldi sanıyorsunuz ? Bu iş bir süreç, yola koyuldu gidiyor, siz de biliyorsunuz böyle olduğunu ama tabi amacınız karalamak, arsız hain fetöcüler sizi
 • CanCan6 gün önce
  Nedense her secim öncesi böyle haberler yapiliniyor...yerli araba yerli ucak ... Karnimiz artik tok . Bunlari bosverin, ekonomi nasil düzlüge cikacak söyleyin veya su tanzim satislari da 1 Nisan dan sonrasi da var olacak mi, enflasyon nasil düsecek..
 • murat canaydınmurat canaydın6 gün önce
  Bir ton laf saymış, eee araba nerde.. sizin bu yaptığınızı 20 yıl önce jet fadıl da yapmıştı.
 • aliali6 gün önce
  Daha kendi uydu haritamız yok uydu haritasında bile amerika'ya bağlıyız sözde yerli araba yapacaklar!!
 • EyupEyup6 gün önce
  İçten yanmalı motorlar müzelik oldu. Bütün markalar elektrikli arabalarını Cenevre Otomobil Fuarında sergileyip yarışa girdiler bile davha çok pay kapmak için. Senelerce hangi şehirde olacak yok arsa aranıyor yok babayiğit aranıyor yok ortak girişim grubu olusturuyoruz. Elbette emeği geçenleri Kutlarım. Ama yine geç kalıyoruz gibime geliyor. 100 yaşına yaklaşan t.c nin bir otomobil markası yok. Hep montaj daima montaj.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

21 Mart 2019