AYM, Ayasofya'nın ibadete açılması için toplanıyor!

Anayasa Mahkemesi 2015 yılında Ayasofya'nın ibadete açılması için yapılan başvuruyu bugün görüşecek.

12 Eylül 2018 Çarşamba 18:14
AYM, Ayasofya'nın ibadete açılması için toplanıyor!

Ayasofya İstanbul'un fethinin sembolüydü. Fetih sonrası cami yapıldı. 1934'te Bakanlar Kurulu kararı ile müzeye dönüştürüldü. Tekrar cami yapılması bugüne kadar hep gündemde kaldı.

Habertürk'ten Fevzi Çakır'ın haberine göre; Ayasofya'nın ibadete açılması için Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yapıldı. Başvuru sahibi dernek 2015 yılında AYM bireysel başvuruda bulundu. Ancak hukuk mücadelesi çok önce başladı.

2004'TE BAŞBAKANLIĞA BAŞVURULDU

Söz konusu dernek, 2004 yılında başbakanlığa başvurarak, Ayasofya'da ibadet yapılmasına izin verilmesi konusunda yeni bir düzenleme yapılmasını istedi. Ancak derneğin bu başvurusuna başbakanlıktan yanıt gelmedi.

DANIŞTAY REDDETTİ

Bunun üzerine dernek 2005 yılında Bakanlar Kurulu'nun Ayasofya'nın müze yapılmasına dair kararının iptali için Danıştay'da dava açtı. Danıştay 10. Dairesi, derneğinin iptal talebini reddetti. Dernek bu karara karşı karar düzeltme başvurusunda bulundu. Ancak Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu da başvurunun reddine kararlaştırdı.

AYM'YE BİREYSEL BAŞVURU

Bu gelişme üzerine dernek 2015 yılında Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulundu. Başvuru dilekçesinde Ayasofya'nın ibadete açılması yönündeki talebin reddedilmesinin din ve vicdan hürriyetini ihlal ettiği belirtildi.

BUGÜN GÖRÜŞÜLECEK

AYM bu başvuruyu 3 yıl sonra gündemine aldı. Yüksek Mahkeme yarın yapacağı toplantıda derneğin başvurusuna dair kararını verecek. Yüksek Mahkeme'nin vereceği karar Ayasofya'nın geleceğine etki edecek.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Eylül 2018 Çarşamba 18:14

YORUM YAZ

 • 1453 18811453 18815 ay önce
  REİZ NİYE AÇMIYORKİ.İKİ KHK İLE İKİ DAKİKADA AÇABİLİR.NİYE AÇMIYOR REİZ
 • Mesut SarpMesut Sarp5 ay önce
  17 yildir Reizde acmiyor, bilgide vermiyor. Reiz bekliyoz...
 • ahmetahmet5 ay önce
  sultan ahmet camii ne girişler bedavaayasofyadan para kırıyorlarbu paradan vazgeçmez devlet
 • abdulkerimabdulkerim5 ay önce
  bu işte idam kararına döner.yani halk ister ve destekler ama siyasetçiler olmaz der.bir babayiğit siyasetçi çıkıpta halka soralım referandum yapalım deme cesaretini gösteremez.lanette üzerimizden kalkmaz..ne laneti mi?onuda siz araştırın....
 • Ali HaydarAli Haydar5 ay önce
  KARAR HAYIR DA OLSA, BATIYA ÇEKİLMİŞ BİR AYAR OLACAKTIR, MEVLÜT..
 • mevlütmevlüt5 ay önce
  kararı ben söyliyeyim....."nayır" olamaz.....siyonizm müsade etmiyor.....kesinlikle olmaz....bir başka bahara......borun pazarı geçti...normalde ve gerçekte ayasofya kesinlikle ibadete açık olması gerekirken....alacağınız cevap yukardadır....kaldı ki ayasofya bilinçli bir şekilde kapatılmıştır...müze palavrasıyla....ve talimatla....
 • engineerengineer5 ay önce
  Ayasofya açılsın isteyenler en babayiğit dediki, hemen yanında Sultanahmet Camii var önce orayı doldurun sonra bakarız..
 • BOYKOTT ISRAELBOYKOTT ISRAEL5 ay önce
  BISMILLAH!!!
 • akasya akasya 5 ay önce
  ben bunu anlamakta zorlanıyorum nasıl benim ülkemde %99 müslüman olan ülkede cami olarak görev yapan yerin tekrar cami olarak izin alınmasını anlamıyorum. burası camii dir kardeşim ya böyle birşey olmaz biz bağımsız bir ülke değilmiyiz hale birileri bizimi yönetiyor. CAMİİ dir kardeşim...
 • tuzcutuzcu5 ay önce
  Vay canına 3 sene sonra sıra gelmiş....Ne kadar ciddi çalışılıyor....Yarım saatte toplanıp karar almak ciddi bulunmadı ki ağırdan alıyorlar artık....
 • islamislam5 ay önce
  https://www.youtube.com/watch?v=6G6km6UEPII bbp başkanı mustafa destici nin açıklamasını neden haber yapmadınız
 • islamislam5 ay önce
  Turist kaybı diyen akıllı, sultanahmet e turist gelmiyor mu süleymaniye e turist gelmiyor mu
 • SelamiSelami5 ay önce
  Ülkemizde bir tane kapalı kilise yok, Ayasofya Camimiz niye kapalı, hem de kendi ülkemizde. İSVEÇ Mİ BURASI YOKSA İSRAİL Mİ.???
 • hamidohamido5 ay önce
  hiç nedenler ile kapatılan ayasofya cami i şerifi kişilerin dudakları arasında evet veya hayır böyle bir şey ola bilir mi din hani vicdan işi hayır kardeşim vicdan yürek dir din ALAMLERİN RABBININ KULLARINA VERDİĞİ KURALLAR DIR NAMAZ ORUÇ BUNLAR MÜSLÜMANIN YAPMASI GEREKEN ŞATLAR YAPARSAN MÜSLÜMANSIN EYER YAPMAZSAN FASIKSIN BU KADAR açık ve net bunun birde AHİRET GÜNÜ var hesabı çabuk görendir ve iltimas da geçmez adalet işler
 • Ali babaAli baba5 ay önce
  Amin
 • şuurlu müslümanşuurlu müslüman5 ay önce
  abdülkerim bey, eğer mevzu bahis babayiğitlik ise, Tayyip Erdoğandan yiğidi yoktur.mukayesede hepsini siler süpürür. o dediğin zat metazori diktatördür. o kapattı, gerçek mümin Tayyip Erdoğan açar. Allah müslümanlarla beraberdir.
 • adsadsadadssaadsadsadadssa5 ay önce
  aslında iyi bir şey ama kötü yanında var turist açısından büyük kayıp olacaktır
 • doktordoktor5 ay önce
  bu kadar sıkıntının içinde birde bu işlerle uğraşmayalım namaz kılacak arkadaşlara sesleniyorum hemen bitişiğinde SULTAN AHMET cami var önce orayı doldursunlarsonra düşünülür bu işler.Ayasofyayı açmak bir nevi meydan okuma anlamına gelir bedeli ağır olur zamanı değil
 • kocareiskocareis5 ay önce
  Abdülkerim bey sen babayiğit görmemişsin. açılışa bekleriz...
 • Cemalettin KarakocCemalettin Karakoc5 ay önce
  Zamanin shahsiyetlerinden müjdeli haber; kim`ki Ayasofyayi acarsa cennetliktir. Kapatan ve kapali kalmasinda seyirci olanlar lanetlenmishtir.
 • mutmainemutmaine5 ay önce
  FATİHİN VASİYETİDİR. CAMİ KALMASINI VASİYET ETMİŞ ve AKSİ DURUMU VASİYETİNDE .... OLARAK BELİRTMİŞTİR. Ayasofya fetihden önce hükümdarın malı olduğundan fetihten sonradao günkü kurallara göre FATİHİN TAPULU malı olarak kalmıştır. BU SEBEPTEN BU VASİYET UYGULANMALIDIR.
 • İKİ YAKAMIZ BİR ARAYA GELİR İNŞALLAH İKİ YAKAMIZ BİR ARAYA GELİR İNŞALLAH 5 ay önce
  ALLAH CCTOPLANANLARA AÇMAK NASİPETSİN 100 YILIK BEDUADAN KURTULALIM İNŞALLAH
 • saddisaddi5 ay önce
  AYM nin kafir mi mümin mi olduğunu göreceğiz. AYM açmazsa fiilen açacağız.
 • abdulkerimabdulkerim5 ay önce
  ayasofyayı tekrar ibadete açacak baba yiğit henüz başa geçmedi.çünkü camiyi kapatanın gücünden daha büyük bir güç,daha büyük bir lider ancak ibadete açabilir.nokta.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Şubat 2019