Avrupa'yı karıştıran tehdit: Askeri müdahalede bulunuruz

Sırbistan Başbakanı Brnabic, Kosova'ya tehditler savurarak düzenli ordu kurulması halinde askeri müdahalede bulunabileceklerini söyledi.

06 Aralık 2018 Perşembe 09:52
Avrupa'yı karıştıran tehdit: Askeri müdahalede bulunuruz

Sırbistan Başbakanı Ana Brnabic, Kosova'nın daimi ordu kurması halinde askeri müdahalede bulunabileceklerini söyledi.

Brnabiç, başkentte basına yaptığı açıklamada, “Umarım ordumuzu hiçbir zaman bu tür bir müdahale için görevlendirmeyiz, ancak bir etnik temizliği dışarıdan seyretmemek için bu masada duran seçeneklerden birisi" ifadesini kullandı.

Kosova parlamentosu, 14 Aralık tarihinde düzenlenecek genel kurul oturumunda hafif silahlarla donatılmış 4 bin kişiden oluşan askeri birliklerinin, düzenli ordu haline dönüşmesini oylayacak.

Sırp siyasetçiler, bu tür düzenli bir ordunun kurulması halinde, Kosova'da kalan Sırp azınlığın bu askeri birliğin vasıtasıyla zorla sınır dışı edileceği tezini sürekli gündeme getiriyor. ABD ve AB desteğini yanına almaya çalışan Kosovalı yetkililer ise yaptıkları açıklamalarda buna karşı çıkıyor.

Kosova-Sırbistan ilişkileri

Sırbistan'dan 17 Şubat 2008'de ayrılarak tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova, 100'ün üzerinde ülke tarafından tanındı.

Sırbistan, hala kendi toprağı olarak gördüğü Kosova'yı bağımsız bir devlet olarak tanımasa da Avrupa Birliği (AB) arabuluculuğunda sürdürülen diyalog süreci kapsamında Kosovalı yetkililerle masaya oturuyor.

Sırbistan ile Kosova arasında 19 Nisan 2013'te Brüksel'de AB ve uluslararası toplum tarafından "tarihi" olarak nitelendirilen "İki Ülke Arasında İlişkilerin Normalleştirilmesi Anlaşması" imzalanmıştı.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 06 Aralık 2018 Perşembe 09:52

YORUM YAZ

 • ........................3 ay önce
  ..........
 • cccccc3 ay önce
  Müslaman görün o hayran olduğunuz Sırp futbolcuların ve sırp sanatçı adı altındaki hainlerin ülkesinin ne olduğunu.
 • Mesut SarpMesut Sarp3 ay önce
  Evet işte şimdi AB titredi ?! Sirplar ac karınlarını önce doyursun. Bosna Hersekteki katliamlarını Kosovadada tekrarlamak istediler ama g.tlerinin üzerine oturdular. isterlerse bi daha denesinler...
 • Rabia Zafer Rabia Zafer 3 ay önce
  Sizin Varsa, Onların Niye Olmasın. Asıl Onların Olmalı. Etnik Temizlik Sizin İşiniz Nede Olsa Caniler.
 • Yunus16Yunus163 ay önce
  ALLAH IMA YEMİN OLSUN Kİ ŞEHADETE KOŞMAYA HAZIRIM. DEVLETİMİZ İŞARET ETTİĞİNDE HANGİ CEPHEYE GÖNDERİRSE HAZIRIM. HER ÇEŞİT SİLAHI KULLANABİLİYORUM. ( EMEKLİ MÜSLÜMAN TÜRK ASKERİYİM)
 • ......3 ay önce
  İşbu Sırbistan ne menem mikrop bir ülke ya hu? Bosna'yı halletti şimdi de Kosova'ya taktı.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Mart 2019