Seçim 2019 Sayfası

Avrupa Birliği Mahkemesi faturayı Vatikan'a kesti! Tam 5 milyar Euro

Avrupa Birliği Mahkemesi, İtalya'dan Vatikan'ın ödemediği gayrimenkul vergilerini tahsil etmesini talep etti.

10 Kasım 2018 Cumartesi 10:18
Avrupa Birliği Mahkemesi faturayı Vatikan'a kesti! Tam 5 milyar Euro

Avrupa Birliği (AB) Mahkemesi, İtalya'dan Vatikan'dan ödemediği gayrimenkul vergilerini tahsil etmesini istedi.

Konu üzerine açıklama yapan İtalya Yerel Yönetimler Birliği (ANCI) Vatikan’ın İtalya’daki gayrimenkullerin yüzde 20'sine sahip olduğunu ve ödemesi gereken verginin 5 milyar Euro’yu bulabileceğini öne sürdü. 

İtalya Piskoposlar Birliği Genel Sekreteri Stefano Russo ise, ticari işletmeleri için Vatikan’ın vergisini ödemeye hazır olduğunu duyurdu. Vatikan’ın çok sayıda işletmesinin bulunduğunu belirten Russo, kiliseye bağlı ve kar amacı gütmeyen kurumların ise vergiden muaf tutulması gerektiğinin altını çizdi. 

Öte yandan kanunlar gereği vergiden muaf tutulan Vatikan'dan bu ödemenin tahsil edilmesi için İtalya’da yeni bir yasanın çıkarılması gerekiyor. Bu yasanın çıkarılması için yapılacak olan ilk şey ise Vatikan'ın hangi gayrimenkullerinin ne amaçla kullanıldığının belirlenmesi olarak gösteriliyor. 

Avrupa Birliği Mahkemesi daha önce de bu konuda İtalya’ya başvuruda bulunmuştu. 

KAYNAK: İHA

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 10 Kasım 2018 Cumartesi 10:18

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    19 Nisan 2019