• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Amerikan Robert Koleji’ndeki Gezi soruşturması örtbas edildi!

Gezi çapulcularının eylemlerine katılan Amerikan Robert Koleji öğretmenleri ve öğrencilerine yönelik açılan soruşturmanın örtbas edildiği ortaya çıktı.

Yeniakit Publisher
2013-10-01 21:08:08 - 2013-10-01 21:10:41
Amerikan Robert Koleji’ndeki Gezi soruşturması örtbas edildi!
KENAN KIRAN / İSTANBUL
Gezi çapulcularının isyan eylemlerine katılan Amerikan Robert Koleji öğretmenleri ve öğrencilerine yönelik açılan soruşturmanın örtbas edildiği ortaya çıktı. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün; gazetemizin 19 Haziran 2013 tarihinde yayınlanan “Amerikalı Robert Koleji’nden Gezi Kışkırtması” başlıklı haberinin ardından soruşturma başlattığı, görevlendirilen müfettişlerin ise göstermelik soruşturma yaptığı öğrenildi.
FİNALLER İPTAL EDİLMİŞ
Gazetemizin adli kaynaklardan edindiği bilgilere göre; Amerikan Robert Koleji yönetimi; araçların yakıldığı, polise taş atıldığı ve barikat kurularak Dolmabahçe’deki Başbakanlık Ofisi’nin işgal edilmek istendiği günlerde öğrencilerin Gezi Parkı eylemlerine katılımını sağlamak için kolaylık sağlamış. Edinilen bilgiye göre, 500’e yakın öğrenci final sınavlarının seçmeli olması için okul yönetimine başvurmuş, okul yönetimi ise, sadece sınıfta kalma durumu olan öğrencilere final sınavlarına girme zorunluluğu getirmiş.
ÖĞRETMENLER EYLEMDE!
Sanat Bölümü Başkanı ve Müzik Öğretmeni Merill Hope-Brown’un talebi üzerine okulda yasak olan Facebook yasağının kaldırıldığı ve eylemcilerle öğrencilerin arasında iletişimin sağlandığı, İngilizce öğretmeni Rick Hummel’in de eylemlere katıldığı ve televizyonlara çapulculara destek veren açıklamada bulunduğu tespit edildi.Okul yönetiminin, gazetemizin haberinin ardından Metin Serhatoğlu’nu çağırdığı, Serhatoğlu’nun öğretmenlerin sosyal paylaşım siteleri Facebook ve Twitter hesabından Gezi eylemlerini destekleyen ve AK Parti Hükümetine açıkça hakaret eden paylaşımları sildikleri bildirildi. Okul yönetiminin; öğrencilerin öğle yemeğinde “Her Yer taksim, her yer direniş” slogan atmalarına göz yumduğu öğrenildi.
Müfettişlerin; Amerikan Robert Koleji yönetiminin eylemlere açık destek vermesine rağmen hâlâ rapor hazırlamaması dikkat çekiyor.
KAMER: MESAİ DIŞINDA KARIŞAMAYIZ
Amerikan Robert Koleji Okulu’nun Türk Müdürü Güler Kamer, Amerikalı öğretmenleri ve öğrencilerin Gezi Parkı’ndaki eylemlere katıldıklarını bilmediğini söylemişti. Kamer, mesai saatleri dışında öğretmen ve öğrencilerin nereye gittiklerine karışamayacağını belirterek, “‘Bireysel olarak öğretmen ve öğrenciler nereye gider?’ Okul dışındaki davranışlardan kendileri sorumludur. Demokratik bir ülkede okul dışındaki olaylara karışamayız. 21. yüzyılı bu öğrenciler inşa edecek” demişti. 
“YAVRULARIMIZI ANARŞİST
OLSUNLAR DİYE TESLİM ETMEDİK”
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kazlıçeşme Mitingi’nde okul yöneticilerini uyarmış ve “Lise talebelerine baskı uygulayanları milletim bilsin. Şimdi ben buradan bazı okulların müdürlerine, öğretmenlerine sesleniyorum. Araştırmalar devam ediyor. Ben bu tür okul müdürlerini okullarımızın başında görmeyi asla kabul edemem. Çünkü biz bu yavrularımızı size teslim ettik. Anarşist olsunlar diye teslim etmedik. Bunları iyi yetiştirin, iyi okutun, iyi eğitin diye gönderdik. Birilerinin mitinglerine bunları derslerden çıkararak gönderin diye değil” demişti.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23