• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Altının sürekli yükseleceğini söylüyordu! Kaan Sarıaydın'dan beklenmedik altın tahmini geldi: Artık imkansız

Altın fiyatlarındaki yatay seyir devam ederken ekonomist Kaan Sarıaydın'dan dikkat çeken değerlendirmeler geldi. Sarıaydın, altın fiyatlarının daha fazla yükselmeyeceğini öne sürdü.

Yeniakit Publisher
2022-06-22 12:42:00 - 2022-06-22 15:37:17
Altının sürekli yükseleceğini söylüyordu! Kaan Sarıaydın'dan beklenmedik altın tahmini geldi: Artık imkansız

Altın fiyatlarında bu hafta itibarıyla da aşağı yönlü bir seyir izleniyor. Geçtiğimiz hafta Fed’in 28 yılın en sert faiz artışına giderek politika faizini 75 baz puan yükseltmesinin ardından altın fiyatlarında baskı artmıştı.

1019 liradan işlem gören gram altının ne yönde seyredeceği merakla takip edilirken ekonomist Kaan Sarıaydın'dan yatırımcıyı üzecek açıklamalar geldi.

Mavigazetem'de bir yazı kaleme alan Kaan Sarıaydın, altın fiyatlarının daha fazla yükselmeyeceğini öne sürdü.

İşte Sarıaydın'ın o ifadeleri:

Altın son altı ay içerisinde 3-4 defa 1000 TL eşiğine ulaşmış ama her defasında tutunamayıp aşağı yönlü direnç kaybı yaşamıştır. Bu da gösteriyor ki küresel piyasada altında kaotik bir duruş var. Biliyorsunuz son yıllarda bankalar müşterilerine altın hesapları açma imkanları sundu yani olmayan altın tıpkı olmayan para gibi bankalar devreye girdiklerinde insanlara kredi önerisiyle geldiler. Yani olmayan para tüm dünyada kapital sistemde devreye girdi. Paranın küresel piyasada tek bir tanımı vardır; para eşittir borç demektir! Yani parası olan herkes borçludur. Bu durum ilk olarak sadece üretilen parayla sistematik bir şekilde işlerken sonradan olmayan parayla yani krediyle devreye girdi. Bu defa borçlanmalar tüm dünyada olmayan parayla işlev gördü. Tüm dünyada para demek borç demektir. Olmayan para verildi ve olmayan parayla borçlandırılmalar yapıldı. Düşünün bir defa bankaya gidiyorsunuz kredi çekiyorsunuz ve daha para hesabınıza yatmadan borç tahsili yapılıyor. Sonrasında aldığınız ama olmayan paraya bir de faiz ekleniyor. Bu şekilde küresel ekonomide havuzun tek sahibi olan doları besliyorsunuz. Tabi bu tüm dünya için geçerli. Bu durum altında emtianın kendisi için çok bir ivme kazandırmayacaktır. Parada başka, altında başka olmayan para paraya değer kattı, doları besledi yıllarca ama olmayan altın rezervleri sınırlı bir portalda olan altın için aynı değil. Olabilecek en güçlü seviyesinde altın ve bu ivmeyi çok fazla yukarıda görmek imkânsız. Tabi ki stabil bir artış sergilenir ama bu durumda ülkelerin kripto paraları devreye girinceye kadar devam eder. Sonrasında altın güçlü bir reaksiyon göstermez. Ben yine şu anki mevcut rakamların çok üstüne çıkacağını tahmin etmiyorum…

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Demoxy

Bunlarda suç yok..birşey biliyor diye onları muhatap alanlarda suç...herkes bilip bilmeden konuşuyor..

Selim

Altının yükselme olasılığı düştü, muhtemelen uzunca bir süre yatay seyreder yada bir miktar düşebilir. Ancak bu dolar karşısında geçerlidir. Ancak enflasyon nedeniyle TL karşısında değer kazanması kaçınılmazdır. Yazar dolar karşısında değer kazanmayacağını belirtseydi keşke:)
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23