• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

"Alevi olduğu için işten çıkarıldı" yalanı ellerinde patladı! O işçi bakın neler yapmış!

Esenler Belediyesi’nde çalışan kamyon şoförü Taylan Öztürk’ün 'cumaya gitmediği için işten atıldığı' yalanı, HDP tarafından Meclis gündemine taşındı. Konuya ilişkin Esenler Belediyesi’nden yeniakit.com.tr’ye yapılan özel açıklamada, Öztürk’ün iş arkadaşlarına karşı saygısızlığı nedeniyle ‘uyarı’ cezası aldığı, belediye aracıyla trafik kazasına karışıp rapor tutturmak istemediği, amirlerinin verdiği görevi defalarca yerine getirmediği bildirildi.

Yeniakit Publisher
2020-02-20 18:32:00 - 2020-02-21 13:49:05
"Alevi olduğu için işten çıkarıldı" yalanı ellerinde patladı! O işçi bakın neler yapmış!

 Tahir MERTOĞLU  yeniakit.com.tr 

Terör örgütü PKK’nın siyasi uzantısı HDP’nin İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu tarafından, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığına verilen bir soru önergesinde, Esenler Belediyesi’nde çalışan Taylan Öztürk’ün, Ramazan ayında oruç tutmadığı için mobbinge maruz kaldığı ve iş akdinin sona erdirildiği yalanına yer verildi.

2016 yılında Esenler Belediyesi’nde kamyon şoförü olarak çalışmaya başlayan Öztürk ile ilgili HDP’li Kenanoğlu’nun verdiği soru önergesinde, alevi inancına sahip olduğu belirtilen taşeron firma işçisinin oruç tutmadığı ve Cuma namazına gitmediği için işten çıkarıldığı iftirası, arsızca Meclis gündemine taşındı.

Konuya ilişkin Esenler Belediyesi’nden yeniakit.com.tr’ye yapılan özel açıklamada, Taylan Öztürk’ün gece vardiyasında çalışmak istemediği, iş arkadaşlarına karşı saygısız tutumları nedeniyle ‘uyarı’ cezası aldığı bildirildi.

Buna rağmen saygısız davranışlarına devam eden Öztürk’ün, çöp toplama aracıyla kaza yaptığı ve tutanak tutulmasından kaçındığı, takip eden günlerde ise amirlerinin verdiği görevleri defalarca yerine getirmediği için İş Kanunu’nun disiplin hükümleri gereği iş akdinin feshedildiği bildirildi.

Esenler Belediyesi’nden konuya ilişkin yeniakit.com.tr’ye yapılan açıklama şöyle:

"İşten çıkarılış sebebini farklı mecralara çekmeye çalışan Taylan Öztürk'ün, işe girişi, çalışması ve iş akdinin sona erdirilmesi süreçleri şöyle gelişmiştir:

Esenler Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğümüz bünyesinde 21.06.2016 tarihinden itibaren görev yapmakta olan Taylan ÖZTÜRK; 31.05.2019 tarihinden 17.07.2019 tarihine kadar çeşitli aralıklarla sürekli doktor raporu (iş göremezlik belgesi) almıştır. Vardiya sistemimize göre işin aksamaması için, vardiya programında değişikliğe gidilerek, Taylan ÖZTÜRK gündüz vardiyasından gece vardiyasına geçirilmiştir. İş göremezlik belgesine göre işe başlaması gereken tarihte gece vardiyasında çalışmak istememiş ve itiraz etmiştir. Kendisine ilçemizde çöp toplama sistemi vardiya usulüyle yapıldığı hatırlatılmış ve gece vardiyasında görevli olduğu ifade edilmiştir. Kendisi gece vardiyasında çalışmayı istemediğinden çeşitli bahaneler üretmiş ve idaremize CİMER üzerinden başvuruda bulunmuştur. Yapmış olduğu başvurulara idaremizce cevap verilmiş, işlerimizin vardiya usulü olduğu hatırlatılmıştır.

11.11.2019 tarihinde iş arkadaşlarına saygısızlık yapmış ve yaşadığı olumsuzluk neticesinde İşyeri Disiplin Yönetmeliği’nin “Disiplin Cezaları ve Uygulama Esasları” başlıklı 7. Maddesinin a fıkrasının 4’üncü bendinde yer alan “Genel Görgü kurallarına göre ve işyerinin çalışma prensiplerine aykırı davranış sergileme” hükmü gereğince yaptığı fiilin karşılığı olarak “uyarı” disiplin cezası verilmiştir.

İş arkadaşlarına karşı yaptığı olumsuz davranışlar ve gece vardiyasında çalışmayı sevmediği değerlendirilerek Taylan ÖZTÜRK tekrar 13.11.2019 tarihi itibariyle gündüz vardiyasında görevlendirilmiştir. Ancak gündüz vardiyasında da yine iş disiplinine uymayan olumsuz davranışlarından dolayı defalarca vardiya amirlerince sözlü olarak uyarılmıştır. Buna rağmen yine iş disiplinine uygun hareket etmemiş, işlerini savsaklamıştır.

Yine 13.12.2019 tarihinde kullanmış olduğu çöp aracıyla gerçekleşen kaza sonrasında, kaza tutanağı tutulmasından kaçınmıştır. Kendisi çalışmak istemediğinden çeşitli bahaneler üretmiş, mevcut araçlarımızı kullanmak istememiştir.  18.12.2019, 19.12.2019, 20.12.2019, 21.12.2019 ve 23.12.2019 tarihlerinde çeşitli bahaneler öne sürerek amiri tarafından verilen görevi yerine getirmediği tespit edildiğinden, 4857 sayılı İş Kanunu'nun 25/2 maddesi ve İşyeri Disiplin Yönetmeliği’nin Disiplin Cezaları ve Uygulama Esasları başlıklı 7. Maddesi'nin c fıkrasının 9’uncu bendinde yer alan “işçinin yapmakla ödevli bulunduğu görevleri kendisine hatırlatıldığı halde yapmamakta ısrar etmesi” hükmü gereğince iş akdinin fesih edilmesine karar verilmiştir.

İlgili şahıs Taylan ÖZTÜRK, kendi çalışmak istememe halinin üzerini örtmek için, mezhep farkı, sözde mobbing uygulaması gibi çeşitli iftiralarda bulunmaktadır. Halbuki, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğümüz bünyesinde Taylan ÖZTÜRK gibi bir çok alevi vatandaşımız bulunmakta olup, hatta yönetici amir pozisyonunda da çalışan alevi vatandaşlarımız vardır. Taylan ÖZTÜRK'ün tüm iddiaları tamamen yersiz ve mesnetsizdir."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Nur

Hdp den ne beklenir işte bu kadar 
 • Yanıtla

hercai

Yalan atanlarin beyni ufakmis.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23