Akit gündeme getirdi YÖK el koydu

Eski rektör Cavit Bircan ve eşini niyet okuma ile görevden uzaklaştıran Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Osman Selçuk Aldemir’in, YÖK’ten gelen, “Mevzuata aykırı olarak görevden alınan Bircan’ın göreve iadesi gerekir” yönündeki talimatı da dikkate almadığı öğrenildi.

22 Mayıs 2019 Çarşamba 14:08
Akit gündeme getirdi YÖK el koydu

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Rektörü Osman Selçuk Aldemir’in, hukuksuz olarak eski Rektör Cavit Bircan ve eşini görevden uzaklaştırma kararı YÖK’e takıldı. Konuyla ilgili Akit’e konuşan YÖK yetkilileri; “YÖK eski Rektör Cavit Bircan’ın mevzuata aykırı bir şekilde görevden alındığını ve göreve iade edilmesi gerektiğini Aydın Menderes Üniversitesi mevcut rektörü Osman Selçuk Aldemir’e yazılı olarak bildirmiştir. Hukuki olarak mevzuata uymak gereklidir. Bu durumda Cavit Bircan’ın göreve iadesi gerekmektedir” bilgisini verdiler. Şimdi, eski Rektör Bircan ve eşinin göreve iade edilmesi bekleniyor.

Avukat Faruk Acar: Açıkça yetki gaspı

Cavit Bircan’ın avukatı Faruk Acar da, konuya ilişkin gazetemize yaptığı açıklamada, “YÖK Kanununa göre, rektörlerin, bağımsız vakıf meslek yüksekokulu müdürlerinin ve dekanların görevden uzaklaştırılması kararı disiplin amirinin teklifi üzerine Yükseköğretim Genel Kurulu tarafından verilir. Gerek kanunun açık hükmü gereği gerekse YÖK uygulamalarına göre soruşturma açma ve akabinde görevden uzaklaştırma yetkisi münhasıran YÖK’e verilmişken, mevcut rektörün tesis ettiği görevden uzaklaştırma işlemi açıkça yetki gaspına girmektedir. Kaldı ki, iddia edildiği gibi müvekkil hakkında ne YÖK’te ne de İçişleri Bakanlığı nezdinde herhangi bir soruşturma bulunmamaktadır. Rektör Aldemir, müvekkil hakkında var olmayan soruşturmaları gerekçe göstermek suretiyle kanunla kesin bir biçimde YÖK’e verilmiş bir yetkiyi kullanmıştır. Mevcut Rektör Aldemir tarafından hukuksuz bir biçimde, yetkisini de aşarak yapılan işleme karşı YÖK, müvekkilim Prof. Dr. Cavit Bircan’ın görevine iadesi hususundaki yazıyı 10 Mayıs 2019 tarihinde ADÜ Rektörlüğü’ne göndermiş ancak Rektör Aldemir bugüne değin bu emri işleme koyup gereğini yapmamıştır. Bu vesileyle yetkisini aşan yetkililere hatırlatmak istediğimiz bir husus da Türkiye Cumhuriyeti’nin bir hukuk devleti olduğudur. Bu bağlamda, 2547 s. Yükseköğretim Kanunu’nun 53/B maddesinde değinildiği üzere ‘Görevden uzaklaştırma işleminden sonra süresi içinde soruşturmaya başlamayan, görevden uzaklaştırma tedbirinin kaldırılmasının zorunlu olduğu durumlarda bu tedbiri kaldırmayan veya görevden uzaklaştırma işlemini keyfi olarak veya garaz ya da kini dolayısı ile yaptığı, yaptırılan soruşturma sonunda anlaşılan yetkililer, hukuki, mali ve cezai sorumluluğa tabidirler’ Sıralı bir biçimde yapılan bu hukuksuz işlemlerle, yukarıda ifade edilen hukuk garabetiyle ilgili olarak hem YÖK, hem de yüce yargımız savcılık nezdinde gerekli tüm girişimlerde bulunduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyurmak isteriz” dedi.

-Avukat Faruk Acar

Bu bir iftiradır

Gazetemiz Akit’in geçtiğimiz hafta “İhtimal üzerinden usulsüz görevden uzaklaştırma” başlığı ile gündeme getirdiği haberde şu bilgiler yer almıştı: Devletin her kademesine sızan FETÖ mensuplarını temizlemek için yürütülen soruşturmalar bazı çevreler tarafından başka amaçlara alet edilerek mücadele süreci yıpratılıyor. Son olarak Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, eski Rektör Prof. Dr. Cavit Bircan ve aynı üniversitede görevli eşini “FETÖ ile iltisaklı olabilme ihtimaline” karşı 3 ay süreyle görevden uzaklaştırdı. Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma neticesinde, FETÖ iddialarından kovuşturmaya yer olmadığı yönünde karar verilen eski Rektör Cavit Bircan’ın, görevden uzaklaştırma yetkisi YÖK’te olmasına rağmen yeni rektör tarafından usule aykırı bir şekilde 3 ay uzaklaştırma cezasına çarptırıldığı belirlendi. Konuya ilişkin Akit’e özel açıklamalarda bulunan eski Rektör Cavit Bircan ise, “YÖK Başkanlığı tarafından yürütülen hiçbir disiplin ve ceza soruşturmam bulunmamaktadır. Bu bir iftiradır. ‘FETÖ iltisaklı olma ihtimali’ gerekçesi hukuk tarihinde görülmemiş bir garabettir” dedi. Söz konusu cezanın verilme nedenlerine ilişkin görüşmek istediğimiz yeni Rektör Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir ise, müsait olmadığını belirterek herhangi bir açıklama yapmadı.

Yeni Akit Gazetesi

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 22 Mayıs 2019 Çarşamba 14:08

YORUM YAZ

 • Ali Haydar DemirlioğluAli Haydar Demirlioğlu1 ay önce
  Yorumcular fetö ağzıyla niye konuşur ki?
 • Cumali yigittCumali yigitt1 ay önce
  30 mayısta görüşeceğiz eşimize işten çıkarın
 • YigittyyYigittyy1 ay önce
  Osmannnnn
 • Cumali yigitCumali yigit1 ay önce
  Şuan yönetim varmı aydına soruyom
 • misafirmisafir1 ay önce
  rektrler osmanlı padişahlarında daha fazla yetkilerle donatılımışlardır eğer yakınlığınız varsa işleriniz tıkırında gider yakınlığınız yoksa bir yakınını bulacaksınız aksş takdirde çok mağduriyet yaşarısnız
 • Ayşe Ayşe 1 ay önce
  Sonra herkesin ağzında aynı söz "ülkede hukuk yok". Bir de bu hukuksuzluk yapan memur herhangi biri değil, Cumhurbaşkanı tarafından direkt atanan bir rektör. Yazıklar olsun...
 • dumanlıdumanlı1 ay önce
  yargıda yorumlarla ihtimallerle ceza verilirken adalet herkese lazım olabilir dendiğinde sessiz kalırsak.hatta böyle diyenlerin şantajmı yapıyorsun,tehditmi ediyorsun diye suçlarsak. rektörün yaptığına diyecek bir şey kalmıyor.malesef ülkemizin bu günkü gerçeği bu kendine yetki verilenler bu yetkiyi kendi güçleri gibi görerek hareket ediyorlar.toplum adına, topluma karşı sorumluluk içinde topluma hizmet yapmaları gerektiğini unutuyorlar.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

26 Haziran 2019