Akıncı Üssü davasında ara karar! O komutana tahliye!

15 Temmuz hain darbe girişiminde FETÖ'nün komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 475 kişinin yargılandığı davada ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, beş sanığın tahliyesini kararlaştırdı. Tahliye kararı verilen sanıklar arasında, 15 Temmuz gecesi dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Abidün Ünal ile birlikte İstanbul'da Korgeneral Mehmet Şanver'in kızının düğününde olan ve ismi FETÖ'nün atama listelerinde çıkan Konya 3. Ana Jet Üs Komutanı eski tümgeneral Haluk Şahar da bulunuyor.

12 Ekim 2019 Cumartesi 09:13
Akıncı Üssü davasında ara karar! O komutana tahliye!

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminde komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 475 kişinin yargılandığı davada ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, beş sanığın tahliyesini kararlaştırdı.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’ndeki salonda görülen duruşmada, tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile taraf avukatları hazır bulundu.

Duruşmada, sanıklar ve avukatları taleplerini iletti. Daha sonra ara karara yönelik mütalaasını açıklayan savcı, esas hakkındaki mütalaasını tekrar ettiğini belirtti. İddia makamı, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamını talep etti.

Savcı, firari sanıklar Fetullah Gülen, Adil Öksüz, Ahmet Sürmen, Fatih Arık, Halit Çetin ve Serkan Aydın hakkındaki yakalama kararlarının da devamını ve infazının beklenmesini istedi.

Ara kararla beş sanık tahliye edildi

Mahkeme heyeti, verilen müzakere arasından sonra ara kararını açıkladı.

Buna göre, yakalamalı sanıkların bu hallerinin devamına ve infazının beklenmesine karar veren mahkeme, bazı sanık ve avukatlarının mahkeme heyetinin reddine yönelik taleplerini ise kabul etmedi. Bazı sanık ve sanık vekillerinin esasa yönelik beyanda bulunmak için süre taleplerini reddeden mahkeme, incelemesi tamamlanan sanıklara ait dijital materyaller ile suç teşkil etmeyen eşyaların iadesi hususunda emanet memurluğuna müzekkere yazılmasına karar verdi.

Mahkeme, Eskişehir’deki Muharip Hava Kuvveti Komutanlığı Kurmay Başkanı sanık eski tümgeneral Suat Murat Semiz, Konya 3. Ana Jet Üs Komutanı sanık eski tümgeneral Haluk Şahar, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Hava Lojistik Komutanlığı Uçak Sistemleri Yönetim Daire Başkanı sanık eski tuğgeneral Murat Yalçınel, Muharip Hava Kuvveti Komutanlığı Harekat Başkanı sanık eski albay Abdurrahman Arslan ile dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin_Ünal">Abidin Ünal’ın emir subaylığına vekaleten bakan sanık eski yüzbaşı Temel Karagöz’ün, suç vasfının değişme durumu ve tutuklu kaldıkları süreyi nazara alarak, yurt dışı çıkış yasağı ve adli kontrol şartıyla tahliyelerine, diğer sanıkların tutukluluk hallerinin devamına hükmetti.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Ekim 2019 Cumartesi 09:13

YORUM YAZ

 • Osman Osman 5 gün önce
  Yakında kimse kalmaz sorumlu diye yakalananlar dışarı çıkar
 • meyyidmeyyid5 gün önce
  rütbeleri ve hakları alınsaydı bari en azından içimiz birazcık soğurdu..
 • huzurhuzur5 gün önce
  feto mucadelesinde savci ve hakimler fetocu olursa... tuz kokmussa.. once fetocu hukukcular sallandirilmali ki huzur gelsin
 • SüleymanSüleyman5 gün önce
  15TEMMUZ DARBESINE RESMEN KARIŞMIŞ GENERALLER BİLE TAHLİYE OLURKEN BANK ASYA GİBİ ANKİSÖRLÜ TELEFON GİBİ VESAİRE EFTEN PÜFTEN GEREKÇELERLE TUTUKLANANLAR HALA İÇERDE BUNUN ADI ADALET DEĞİL ZULÜMDÜR
 • SüleymanSüleyman5 gün önce
  15TEMMUZ DARBESINE RESMEN KARIŞMIŞ GENERALLER BİLE TAHLİYE OLURKEN BANK ASYA GİBİ ANKİSÖRLÜ TELEFON GİBİ VESAİRE EFTEN PÜFTEN GEREKÇELERLE TUTUKLANANLAR HALA İÇERDE BUNUN ADI ADALET DEĞİL ZULÜMDÜR
 • SüleymanSüleyman5 gün önce
  15TEMMUZ DARBESINE RESMEN KARIŞMIŞ GENERALLER BİLE TAHLİYE OLURKEN BANK ASYA GİBİ ANKİSÖRLÜ TELEFON GİBİ VESAİRE EFTEN PÜFTEN GEREKÇELERLE TUTUKLANANLAR HALA İÇERDE BUNUN ADI ADALET DEĞİL ZULÜMDÜR
 • drsndrsn5 gün önce
  ulan ne oluyor böyle yargımı olur alçaklar listede belliki onlardan hangi el bunları çekip alıyor eyyy yargı adalet dağıtmaya kalkltığını ispatlama vatanı savun
 • TcVatanseverTcTcVatanseverTc5 gün önce
  HÜKÜMET UYUMA! Adamlar yeni darbe için adam salıyorlar....Onların plânı ya istanbul depremi sonrası kaos çıkartıp iç savaş ve sonra müdahale veya bir oldu bitti ile olay çıkartıp iç karışıklık çıkartmak sonra dışardan müdahale...Sonuçta herkes biliyor fetöcüler,solcular,natocular,kemalistler ve alevi kadroları Türkiye'yi yıkmak için son vuruşu ordu içinden ve iç karışıklıkta yapacaklar .Türkiye'de bu yönde kadrolaşma hususen Akparti döneminde zirve yaptı.Zaten akparti'deki tuhaf ve hatalı kararlar ve yanlış politikalar bu kişilerin müdahalesi ve yönlendirmesi ile oluyor.Gerek orduda gerek siyasette gerekse hukuk ve sivil toplum kuruluşlarında bu kripto yapılanma yavaş yavaş uyandırılıyor; Çünkü Türkiye cumhuriyetten bu yana ilk kez özgürlüğüne ve bağımsızlığına bu kadar yakın oldu, bunu durdurmak için en büyük kozlarını tümüyle sahaya sürecekler. YA İSLÂM BU TOPRAKLARDAN GİDECEK YADA İSLÂM SANCAĞI BU TOPRAKLARDAN GÖNDERE ÇEKİLİP ŞAHLANACAK...SON DARBE !

Günün Özeti

Günün Karikatürü

17 Ekim 2019