Abdüllatif Şener yine güldürdü! 'Dolar benim sayemde düşüktü'

AK Parti’den istifa ettikten sonra parti kuran ancak umduğunu bulamayınca CHP’ye kapak atan Abdüllatif Şener, hükümette görev yaptığı dönemde dolar kurunun düşük olmasının kendisinden kaynaklandığını savunarak, “Ben geldiğimde dolar 1 lira 60 kuruştu, bıraktığımda 1 lira 10 kuruştu.” dedi.

12 Eylül 2018 Çarşamba 16:38
Abdüllatif Şener yine güldürdü! 'Dolar benim sayemde düşüktü'

CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener ve Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Kayseri Gazeteciler Cemiyeti'ni (KGC) ziyaret etti. Ziyarette ekonomideki gelişmelere ilişkin konuşan Şener, "Bu dönem öyle geçiştirilecek dönem değildir. 'Döviz çıktı, benim dövizim yok' diyebileceğimiz bir şey değildir. Bu, bütün gelir gruplarını etkileyecek bir süreçtir. Fiyat artışlarına yol açacak, borçluluk nedeniyle birçok girişimci işini sürdüremeyecek. İflasları izleyeceğiz, işsizleri göreceğiz. Bütün bunları üst üste görünce ekonominin de küçüleceğini göreceğiz. Ekonominin küçülmesiyle bütçe azalacaktır. Bize göre bu süreçte dış etkiler yok mu? Var. Her dönemde dış faktörler vardır. İç dinamikler müsait olmadığı takdirde dış dinamikler etkili olamaz. Son 10 yılda Türkiye ekonomisinin önemli sorunları var. Her alan dolarize olmuş. Benim bulunduğum dönemlerde döviz geliri olmayanların döviz cinsinden borçlanmaları yasaktı. Bunu prensibe bağlamıştık. Sonradan 2010 yılında maalesef bu kural terkedildi. Bunun üzerine Türkiye döviz üzerinden borçlanmaya başladı. Kurda 1 kuruşluk artış olsa Türkiye'nin borçları, 4 milyar 67 milyon lira artıyor. Bahsettiğim borca göre, dolar kuru 6 lira olsaydı bizim dış borcumuz, Türk lirası cinsinden 1 trilyon 41 milyar lira artmış durumda oluyor" diye konuştu.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Eylül 2018 Çarşamba 16:38

YORUM YAZ

 • Edeb YaHuEdeb YaHu1 yıl önce
  Akliniz(!) sira güleceginize bakin bir dedigi gibi mi döviz kuru o zamanlar. Hükümete yaranacagiz diye hepiniz kivirmak zorundamisinz? Nerede o "Yanlis yaparsan seni kilicimizla düzeltiriz" diyen asil islami bakis.
 • Remzi-1461Remzi-14611 yıl önce
  Bir vatandaş olarak anlayamadığım bir konu var,bizler ekonomi uzmanı değiliz,ekonomi bilmeyiz,fakat rahmetli Erbakan hocanın ekonomik uygulamaları uygulansa kötü mü olurdu?Bu ülke dokuz ayda çok büyük işler başarmıştı Rahmetli Erbakan hoca zamanında!Hayırlısı diyelim,dua etmekten başka çare yok!Her şey zenginden yana neden oluyor?????Birazda garibandan yana olsa olmaz mıydı?Allah aşkına bilen varsa anlatsın da öğrenelim...
 • hüs coşhüs coş1 yıl önce
  yaziklar olsun sana .gerçekleri degil hayallerini sıralamişsin..meral akşener girdiğiilk seçimde partisini meçlise soktu. kurdugun partinin havası boşalınca boşta kaldın. chp ye kapagı attın.
 • böpserliböpserli1 yıl önce
  abdüllatif denilen beyinsiz dana sen kim dolar kim senin o yalan söyleyen agzina atirayim nasil.senin gibi sepiklara böyle cevap yapisir.
 • melih53melih531 yıl önce
  aslında çok doğru söylemiş.sayın şener iyi bir ak partili ve bakandı.keşke ak parti içinde devam edebilseydi.şimdiki ve bir evvelki ekonomi yönetiminin ne kadar başarısız olduğu piyasadan belli.hele Devletin bankası çok önemli finansal kuruluş vakıfbankın borsada birkaç gündür devam eden ve piyasaları darmadağın eden korku **veren saçan ** hissesel durumu..ekonomi yönetimi nerede piyasada yoklar..komedi gibi.siz hala sayın şenere laf atıyorsunuz..
 • ŞanlıurfaŞanlıurfa1 yıl önce
  Bizler sevmediğimiz kişiler olsa dahi Haktan ayrılmayacağımıza inananlardandık.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

22 Eylül 2019