ABD'nin yaptırımlarına karşı sizce Türkiye - İran ilişkileri güçlendirilmeli mi?

Akit Soruyor ekibi bugün İstanbullulara “ABD’nin yaptırımlarına karşı Türkiye İran ile ortak hareket etmeli mi? “ sorusunu yöneltti.

12 Ağustos 2018 Pazar 12:45

Taha Emre Özdemir  Yeniakit.com.tr 

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, ABD’nin Türkiye’ye karşı izlediği politikayı eleştirdi. "İran devleti ve halkı olarak her zaman Türk halkı ve devletinin yanında yer aldık ve alacağız" dedi. Akit Soruyor ekibi bugün İstanbullulara “ABD’nin yaptırımlarına karşı Türkiye İran ile ortak hareket etmeli mi? “ sorusunu yöneltti.

GEÇTİĞİMİZ HAFTANELER YAŞANDI?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, İran ile yapılan enerji ticaretinin meşru bir ticaret olduğunu belirtmiş, kontrat hükümlerine dayalı olarak İran'la ticaretin süreceğini ifade etmişti.

ÇİN VE RUSYA’DAN İTİRAZ

Donald Trump’ın, İran ile ticaret yapılmasını engellemek üzereuygulayacağı yaptırımlara, Çin ve Rusya’dan da itiraz geldi.

İran ile ticari ilişkilerine devam edeceğini belirten Çin Dışişleri Bakanlığı, “Çin tek taraflı atılan adımların ve uygulamaya sokulan yaptırımların karşısında olmaya devam edecektir” ifadesinde bulundu.

Rusya ise, ABD’nin uygulayacağı yaptırımların, büyük bir hayal kırıklığı olduğu mesajını verirken, İran ile yapılan 2015 yılındaki nükleer anlaşmaya bağlı kalacaklarını açıkladı.

IRAK’TAN FLAŞ HAMLE

Irak yönetiminden  ABD’nin yaptırım uygulamalarına karşı çelişkili açıklamalar gelmişti. Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, ABD'nin İran'a yaptırımlarını uygulayacaklarını ifade ederken,  Dışişleri Bakanlık Sözcüsü Ahmet Mahcub, yaptığı yazılı açıklamada, "Irak, herhangi bir ülkeye uygulanan ve tüm katmanlarıyla halkına zarar veren her türlü ambargoyu reddediyor. Krizlerde yanımızda duran komşu ülke İran'ın onurlu tavrını da unutmayız" ifadelerini kullanmıştı. BU açıklamalara rağmen Irak Merkez Bankası Cumartesi günü flaş bir hamle atmış ve ülkede bulunan bankalara gönderdiği yazısında, buradaki İranlı banka şubeleriyle dolar alışverişinin yasaklandığı bildirmişti.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Ağustos 2018 Pazar 12:45

YORUM YAZ

  • ferhat ferhat 8 ay önce
    etmemeli u Abd nin ekmeğine yağ sürmektir. Zaten dünyada bir kutuplaşma her kesin yerini artık belirlemesini isteyen AbdTürk İye yi gözden çıkarı ise İran ile aynı değerlendirirler .Bunun Türkiye ye yararı olmaz. Uzun vadede batı ile ticaret yapamaz ve daha da zararı olur.Ama maksat Recep bey zarar görsün mü diye sorarsanız evet evet evet Türkiye İran ile hemen derhal ve daha güçlü işbirliğine gitsin diye gaz verenlerin sayısı oldukça yüksektir.
  • İsfendiyarHalil EralpİsfendiyarHalil Eralp8 ay önce
    İran yarı Türk yarı Müslüman / Sunni, ABD o .o01 Türk 0.001 Müslüman : soracak ne var? Düşünecek ne var ? Aklı olan ABD yle hiç bir ilişkimiz olmasın der ; aklı olan Müslüman Birleşmiş Milletler kurulsun der ve Müslümanlar Yahudi egemenliğinde olan BM den çıksın der ; amma akıllı Müslüman var mı ? diye sorarsanız ben cevap vermekten çekinirim çünkü öyle bir görüntü yok . . .
  • GELECEK ASRIN LİDERİGELECEK ASRIN LİDERİ8 ay önce
    etmeli

Günün Özeti

Günün Karikatürü

26 Nisan 2019