• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

ABD'li senatörden Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında küstah sözler

ABD'de Demokrat Senatör Chris Van Hollen, Türkiye'nin teröristlere karşı başlattığı Barış Pınarı Harekatı'nı "Suriyeli 'Kürt' kardeşlerine saldırı" olarak yorumlarken, Başkan Erdoğan'ın Trump ile telefon görüşmelerine ilişkin skandal ifadeler sarf ederek "Erdoğan bunu saldırıya müsaade olarak yorumladı" dedi.

Yeniakit Publisher
2019-11-10 07:40:00 -
ABD'li senatörden Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında küstah sözler

ABD'de Türkiye karşıtı cephe kara propagandaya devam ediyor. Defence One'ın düzenlediği bir konferansta konuşan Demokrat Senatör Chris Van Hollen, "Türkiye, Suriyeli Kürt müttefiklerimize saldırdıktan ve DAEŞ'e karşı mücadelemizi baltaladıktan sonra Erdoğan'ın Beyaz Saray ziyaretiyle ödüllendirilmesi, dışarıya son derece kötü bir mesaj veriyor. Sizi temin ederim, Başkan'ın Erdoğan ziyaretini geri çekmesi için bugün ABD Senatosu'nda oylama yapılsa, yüzde 100 oyla kabul edilir" dedi.

Voice of America'da yer alan habere göre, uzun vadede Türkiye'nin NATO üyesi olarak kalmasının ABD'nin çıkarına olduğunu söyleyen Van Hollen, "Ancak bunun yolu, 'Sizi Beyaz Saray'da ağırlayacağız. İstediğiniz her şeyi de vereceğiz. Gidin Suriyeli Kürt müttefiklerimize saldırın' demek değil. Bunun yolu NATO çıkarlarına açıkça ters olan meselelere karşı çıkmak" diye konuştu.

"Graham ve ben bir şeyleri kurtarmaya çalışıyoruz"

Terör örgütü PKK/YPG'ye saldırılmasının, ABD'nin güvenilirliğine dünyanın birçok yerinde zarar verdiğini de söyleyen Amerikalı senatör, bunun bölgede Rusya'nın güçlenmesine neden olduğunu da savundu.

Van Hollen, "Tüm bu süreç tam bir felaket ve bazı hasarların giderilmesi artık imkansız olacak. Ancak Senatör Lindsey Graham ve ben hala bir şeyleri kurtarmaya çalışıyoruz" dedi.

"Yaptırım tasarısı veto edilmez"

Chris Van Hollen, Türkiye'ye herhangi bir yaptırım tasarısının bugün Senato Genel Kurulu'na getirilmesi durumunda, veto edilemeyecek bir çoğunlukla geçeceğini de savundu.

"McConnell harekete geçmekte isteksiz"

Van Hollen, Lindsey Graham'la kaleme aldıkları tasarının Senato Genel Kurulu'na getirilmemesinden Senato Çoğunluk Lideri Cumhuriyetçi Mitch McConnell'ı sorumlu tuttu. Van Hollen, "McConnell Türkiye'nin yaptıklarının ne kadar acımasızca olduğunu bilmesine rağmen Başkan Trump'ı korumaya çalışıyor. Bu nedenle de ABD yönetiminden bu ambargoları destekleyip-desteklemediklerine dair bir işaret alana kadar harekete geçmekte isteksiz davranıyor" ifadelerini kullandı.

"Erdoğan, görüşmeyi müsaade olarak yorumladı"

Chris Van Hollen, "Türkiye'nin dokunulmazlıkla hareket etmesine öylece izin mi vereceksiniz? Tüm dünyanın gözü üzerimizde" derken sözlerini şöyle sürdürdü: "Birçok yabancı ülke lideri neden Başkan Trump'la telefonda doğrudan görüşmek istiyor. Çünkü Erdoğan'ın işine yaradığını görüyorlar. Erdoğan, Trump'la telefon görüşmesini, Suriyeli Kürt müttefiklerimize saldırmak için bir müsaade olarak yorumladı. Eğer bu görüşme olmasa ortaya aynı sonuç çıkmayabilirdi."

ABD Senatosu'na Türkiye'ye yaptırım getirilmesini öngören tasarı henüz oya sunulmadı ancak Temsilciler Meclisi aynı konudaki bir başka tasarıyı onaylamış durumda.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump 13 Kasım’da Washington'da bir araya gelecek.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

yldo

Ulan dallama taaa dünyanın bir ucundan havamı yapıyorsunuz rabbim bin türlü belanızı versin karektersizler haddini bil şero sen kimsin bizi araplarla kıyaslamayın dürzüler
 • Yanıtla

Ferit

Ulan durzu o zamani petrolden neden bahsetmiyon.suruyeyi hallac pamuna cevirdiniz. Hangi deas senin baskanin dedi deas bitmistir. Ya aslinda bizdede yanlislik var giriyoz operasyonu yarim birakiyoz. Petrole bizde dalsak daha cok soz hakkimiz olursu.simdi rusya ile anlasiyor.komedi bizim operasyon.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23