• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

AB'den Fransa ve Avusturya'ya şaşırtan çıkış: Böyle bir ifade kullanılamaz!

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, "Terörist faaliyetleri İslam'dan ayırmak gerekiyor. 'İslami terör' diye bir ifade kullanılamaz." dedi.

Yeniakit Publisher
2020-11-27 23:52:00 -
AB'den Fransa ve Avusturya'ya şaşırtan çıkış: Böyle bir ifade kullanılamaz!

İspanya'nın Barselona kentinde video konferans ile düzenlenen Akdeniz İçin Birlik (UpM) 5. Bölgesel Formu sonunda yapılan ortak basın toplantısında konuşan Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, terör faaliyetlerinin İslam dini ile isimlendirilmesine karşı çıktı.

"Terör saldırılarını yapanlar, Avrupa'da doğmuş kişilerdir"

Borrell, bir soru üzerine, "Terör saldırılarını yapanlar Fransa'da, Almanya'da, Avrupa'da doğmuş kişilerdir. Nesilleri de Kuzey Afrika'dan değil, Kafkasya gibi dünyanın farklı yerlerinden geliyor. Fransa ve Avusturya'da son dönemde meydana gelen terör saldırılarında sebep sonuç ilişkisi aranmamalıdır. Akdeniz'deki sosyo-ekonomik farklılıklarla bağlantılı bir konu değildir." ifadelerini kullandı.

" 'İslami terör' diye bir ifade kullanılamaz"

"İslam bir dindir ve terörizmle hiçbir alakası yoktur." diyen Borrell, "Terörist faaliyetleri İslam'dan ayırmak gerekiyor. 'İslami terör' diye bir ifade kullanılamaz." diye konuştu.

"Akdeniz'in kuzeyi güneyine nazaran 16 kat daha zengin"

Diğer yandanAvrupa'da doğmuş kişilerdir sosyo-ekonomik farkın arttığına dikkati çeken AB Yüksek Temsilcisi, "Akdeniz'in kuzeyi güneyine nazaran 16 kat daha zengin ve bu azalmıyor, tam tersine artıyor. Birçok sorun da bundan kaynaklanıyor." dedi.

UpM'nin organize ettiği forumun "Akdeniz'deki mevcut sorunlara çözüm bulmak için değil, Akdeniz ülkelerinin yaşam kalitelerini yükseltmeye yönelik projeler yaratmak için olduğunu" vurgulayan Borrell, şöyle devam etti:

"Elimizde sihirli bir değnek yok ve yapacak çok şey var. Olsa 25 yılda zaten yapardık. İlişkilerimizi güçlendirecek bir planı kısa zamanda açıklayacağız. Ama kimse mucize olacak bir planı beklemesin. Pandemi ile birlikte Akdeniz için bazı fırsatlar da çıktı. Avrupa, endüstrisi ve ilaç sanayisi gibi dalları daha yakınında bulmak istiyor. Dün stratejik olmayan bazı ürünler bugün daha önemli. Akdeniz'de çözüm sadece kuzeyin güneye yardımıyla olmaz, ticari ilişkileri de güçlendirmek gerekiyor."

AB, Türkiye'ye yaptırım kararı alacak mı?

Borrell, "AB, Türkiye'ye yaptırım kararı alacak mı?" şeklindeki bir soruya ise "Buna cevap veremem. Gelecek AB Konseyi toplantısını beklememiz gerekecek. AB'nin alacağı kararı önceden açıklayamam." yanıtını verdi.

"Aşı fazlası yardım için kullanılacak" vaadi

Öte yandan UpM toplantısı sırasında Kovid-19 ile ortak mücadele konusunun da gündeme geldiği ve bazı AB ülkelerinin fazla aşılarını kendilerine yakın olan, daha fakir ülkelere vermeyi vaadettiği bildirildi.

İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzalez Laya, "İspanya, tüm vatandaşlarını aşılamak için fazla miktarda aşı satın aldığından, buna en çok ihtiyaç duyabilecek, komşu ülkelerden başlayarak diğer ülkelere tahsis edeceğimiz bir miktara sahip olacaktır." dedi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ankaralı Ahmet

İslami terör yoktur ama devlet bazında Hrıstiyan terör vardır.Bunun ispatı mı? Amerika başta olmak üzere, batılı emperyalist aç köpekler, kendi ülke varlıkları ile açlıktan ölecekleri için; Afrika, Asya ve başka yerlerde sömürü üzerine düzenlerini kurmuşlar. Mesela Fransa ve başındaki terörist Macron, Afrika'da hem insanları sömürüyor, hem de onların Avrupa'ya kaçmalarını engelliyor. Ülkelerinden bu sömürüye karşı gelenleri teröristlikle suçluyor. Bir Libya kalmıştı, aç köpek Macron orada da sömürü çarkını başlattı.
 • Yanıtla

Murat gözükara

Evet İRANDAKİ suikast... YAHUDİ terördür...
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23