8 yıllık savaşta kullanılan mühimmatlar oyuncak oldu

Irak'ın Halepçe kentinde, İran ve Irak arasındaki 8 yıllık savaşta kullanılan uçak ve tanklar, çocukların oyun parkı oldu.

17 Mart 2019 Pazar 17:37
8 yıllık savaşta kullanılan mühimmatlar oyuncak oldu

Irak'ın Halepçe kentinde, savaştan kalan uçak ve tanklar, Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in 16 Mart 1988'de sarin ve hardal gazı içeren kimyasal silahla vurduğu Halepçe kentindeki şehitler anıtında yer alıyor.

Bir dönem Halepçelilerin korkulu rüyası olan savaş uçakları, şu anda çocukların eğlenmek için her gün gelip oyun oynadığı bir alana dönüşmüş durumda.

Çocuklarıyla anıta gelen 39 yaşındaki Dilşad Muhammed, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sergilenen uçak ve tankların eskiden halkı hedef aldığını söyledi.

Muhammed, savaş kalıntıların çocukların eğlencesi haline gelmesinden memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

İran sınırına sadece 10 kilometre mesafede yer alan Halepçe kenti, Irak ve İran arasında 1980-1988 yıllarındaki savaştan ağır şekilde etkilenen yerler arasındaydı.

Saddam'ın kimyasal bombalarla vurduğu Halepçe'de 5 bin sivil hayatını kaybetmiş, 7 bini yaralanmıştı.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 17 Mart 2019 Pazar 17:37

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    21 Mart 2019