• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

700 milyon dolarlık yatırım ödül getirdi

Yeniakit Publisher
2019-11-20 10:48:00 -
700 milyon dolarlık yatırım ödül getirdi

Bingöl'de inşa edilen Yukarı Kaleköy Barajı ve HES Projesi, dünyanın en iyisi seçildi.

Yenilebilir enerji kapsamında 700 milyon dolarlık yatırım maliyetiyle inşa edilen Yukarı Kaleköy Barajı ve HES Projesi, dünyanın en iyisi seçildi. Yukarı Kaleköy Barajı inşası esnasında yaklaşık 4 bin kişiye sağladığı istihdam, en kurak dönemde bile 24 saat kesintisiz can suyu vererek ekolojik sistemi koruması, sosyal sorumluluk bilinciyle bölgedeki 250 üniversite öğrencisine burs vermesi ve sahip olduğu ileri teknoloji ile rakiplerine fark attı.

6 kriterde değerlendiriliyor

İspanyol ve Çin Barajlar Komitesi tarafından Çin’de düzenlenen ‘Uluslararası Örnek SSB Baraj Projeleri Ödül Organizasyonu, (International Milestone RCC Dam Project Award) 4 yılda bir yapılıyor. 8 kişilik uzman ekibin oluşturduğu değerlendirme komitesi projeleri; tasarım, inşaat, işletme, yenilikçilik, çevrenin korunması, sosyal duyarlılık konuları olmak üzere başlıca 6 ana başlıkta değerlendiriliyor.

Türkiye’den ise Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından aday gösterilen Yukarı Kaleköy Barajı ve HES Projesi, 9 aday ile birlikte finale kaldı. Cengiz İnşaat ve Özaltın İnşaat ortaklığı ile hayata geçirilen 700 milyon dolarlık proje, final turunda en iyi seçildi. Düzenlenen törende ödülü DSİ Barajlar Dairesi Başkanı Dinçer Aydoğan ve Kalehan Enerji Grubu Genel Müdürü Gültekin Keleş birlikte teslim aldı.

İşte ‘fark katan’ özellikler

8 kişilik uzman ekip tarafından yapılan değerlendirmede Yukarı Kaleköy Baraj ve HES Projesi’ni öne çıkartan özellikler ise şunlar oldu:
ÖNE ÇIKAN VİDEO

-Fırat Nehri’nin ana kolu olan ve yüksek sel potansiyeline sahip Murat Nehri üzerine yapılan proje ile havzadaki taşkın riski azaltıldı.

-Proje, 500 bin hanenin enerji ihtiyacını karşılıyor.

-Projenin inşası esnasında 4 binden fazla kişiye istihdam sağlandı. 

-En kurak dönemde dahi 24 saat kesintisiz olmak üzere ‘can suyu’ bırakılarak ekolojik sistemin devamı desteklendi.

Öğrencilere ve spora destek

-Sosyal sorumluluk bilinci ile gerek inşaat döneminde gerekse de işletme aşamasında projeden etkilenen civar kasabalardaki yaklaşık 250 üniversite öğrencisine aylık eğitim destek bursu sağlandı.

-Yerel spor kulüpleri desteklendi.

-Elektromekanik teçhizatta ileri teknoloji kullanıldı, maksimum verimlilik elde edildi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23