22 yıldır Osmanlı usulü çarkla tesbih yapıyor

Şanlıurfa’da yaşayan el sanatları ustası Sait Gelmiş, 22 yıldır Osmanlı döneminde uygulanan el çarkı yöntemiyle tesbih yapıyor.

23 Nisan 2019 Salı 15:04
22 yıldır Osmanlı usulü çarkla tesbih yapıyor

Şanlıurfa’da yaşayan el sanatları ustası Sait Gelmiş, 22 yıldır Osmanlı döneminde uygulanan el çarkı yöntemiyle tesbih yapıyor. Merkez Eyyübiye ilçesinin Haleplibahçe Mahallesi’ndeki atölyesinde ustasından öğrendiği tekniklerle tesbih üreten Sait Gelmiş (32), el sanatlarının devam etmesi için çaba harcıyor.  Gelmiş, yaptığı açıklamada, rahmetli dedesinin de tesbih sattığını ve onun teşvikiyle 10 yaşındayken yanında çalışmaya başladığı ustasından tesbih yapımını öğrendiğini anlattı. Ustasının Osmanlı usulü el çarkıyla tesbih yapım tekniğini kendi atölyesinde sürdürdüğünü anlatan Gelmiş, şöyle konuştu:  “Bu sistemi ustamdan öğrendim ve sürdürüyorum. Şu anda Şanlıurfa’da bu işi bu şekilde yapan yok. Teknoloji kullanarak yapanlar saatte 6-7 tane yaparken benim saatte 1 tane, bazen taşına göre, bir günde, iki günde ve bir haftada bir tesbih yaptığım oluyor. Bu zorluklara rağmen el çarkıyla tespit yapmaya devam ediyorum. Ben bu işe sevdalıyım bu işin yok olmasını istemiyorum.”

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 23 Nisan 2019 Salı 15:04

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    26 Mayıs 2019