• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

152 ekip arasından birinci oldular! Roket yarışmasının şampiyonu İTÜ Havacılık Takımı

Yeniakit Publisher
2024-06-23 15:50:00 - 2024-06-23 15:53:36
152 ekip arasından birinci oldular! Roket yarışmasının şampiyonu İTÜ Havacılık Takımı

İlim Yayma Vakfı Vefa Yurdu öğrencilerinin kurduğu İTÜ Vefa Havacılık Takımı, 20 farklı ülkeden 152 ekibin yarıştığı "Spaceport America Cup'24" roket yarışmasında şampiyon oldu. TEKNOFEST resmi hesabı da İTÜ Vefa Havacılık'ı tebrik etti.

İlim Yayma Vakfı Vefa Yurdu öğrencilerinin kurduğu İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Vefa Havacılık Takımı, ABD'de düzenlenen roket yarışması "Spaceport America Cup'24"ten birincilik ödülüyle döndü.

İTÜ Vefa Havacılık Takımı ABD'de düzenlenen roket yarışmasında şampiyon oldu

İlim Yayma Vakfının sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, 2018 yılında Vefa Yurdu'nda kurulan ve adını bu yurttan alan İTÜ Vefa Havacılık ekibinin, ABD'de düzenlenen dünyanın en büyük roket mühendisliği yarışması "Spaceport America Cup'24"te Türkiye'yi temsil ederek dünya şampiyonu olduğu bildirilerek, "Mutluyuz, gururluyuz. Tüm öğrencelerimizi ve eğitmenlerimizi yürekten kutluyoruz." ifadesine yer verildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Türkiye'nin roketçilerinin şampiyon olduğunu belirterek, "İTÜ Vefa Takımı, ABD'de düzenlenen, 20 ülkeden 152 takımın katıldığı Spaceport America Kupası roket yarışmasında, 83 takımın yarıştığı 10 bin feet kategorisinde 1. oldu. Princeton, Stanford, George Washington üniversiteleri gibi okulları geride bırakan İTÜ Vefa Takımı'nı yürekten kutluyorum." değerlendirmesinde bulundu.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün de konuya ilişkin paylaşımında, "TEKNOFEST kuşağı Milli Teknoloji Hamlesi ile potansiyelini gerçekleştirmeye, başarısıyla ismini tarihe yazdırmaya devam ediyor. Başarılarıyla bizleri gururlandıran genç kardeşlerimizi yürekten tebrik ediyorum." ifadesini kullandı.

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar da sosyal medya hesabından İTÜ Vefa Havacılık Takımı'nı tebrik ederek, "Efsanesiniz. Tebrikler... Köklerden göklere. TEKNOFEST kuşağı." paylaşımında bulundu.

TEKNOFEST'in resmi sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda da İTÜ Vefa Havacılık Takımı'nın TEKNOFEST şampiyonlarından olduğu anımsatılarak tebrik mesajı yayımlandı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

fetösavar

valla bizim şu garip fetö, chp, dem işinden kafayı sıyırıp uzay üssü kurmamız, ve öyle yarışma, öğrenci projesi falan değil, gerçekten fırlatma üssü, ayrıca uzayda da üs kurmamız gerek... bunun için bi dolu teknoloji, mühendis, alet edevat, altyapı gerek... ama bizde daha ekrem bi hastane yolunu yapmaktan aciz, onu da devletin kasasına nasıl yüklerim hesabı yapıyor... yani işimiz biraz zor bu uzay işlerinde... ama en babası bu işlerin baykonur yani türkçe isimli bir üs, kazakistanda... yani yapılır, yapabiliriz...
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23