• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

‘15 Temmuz’ ismi en layık olduğu yerde

Türkiye’nin kurtuluş mücadelesi verdiği 15 Temmuz tarihi, isim olarak en layık olduğu yere, Müslümanların ibadet kışlaları olan camilere verilmeye başlandı. Bu kapsamda ilk olarak Peygamberler Şehri Diyarbakır’da, Molla Gürani Hazretlerinin doğduğu topraklarda inşa edilen camiye “15 Temmuz Zafer Camii” ismi verildi. Aynı zamanda Bismil ilçesine bağlı olan 53 yıllık Gülpınar köyüne inşa edilecek ilk camii hüviyetindeki 15 Temmuz Zafer Camisi vatandaşlarca büyük sevinçle karşılandı.

Yeniakit Publisher
2016-10-08 15:37:00 -
‘15 Temmuz’ ismi en layık olduğu yerde

YAVUZ SELİM SALTUKOĞLU - Millet tarafından kahramanca püskürtülen 15 Temmuz darbe kalkışmasının ardından Türkiye’de oluşan birlik ve beraberlik havası Güneydoğu’da da gönülleri ısıtmış durumda. Başarısız darbe girişimi sonrası birçok yere isim olarak 15 Temmuz tarihi, en layık olduğu yere; Müslümanların ibadet kışlaları olan camilere verilmeye başlandı. İlk olarak Peygamberler Şehri Diyarbakır’da atılan adım sonucunda, Bismil’e bağlı Gülpınar köyüne inşa edilen camiye “15 Temmuz Zafer Camisi” ismi verildi. Vatandaşlar tarafından büyük sevinçle karşılanan cami inşası, hayırseverlerin de desteğini bekliyor.

MÜSLÜMAN KÜRTLER 15 TEMMUZ CAMİSİ’NDE OMUZ OMUZA VERECEK

Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmeh Han’ın hocası Molla Gürani Hazretleri’nin doğduğu topraklarda inşa edilen 15 Temmuz Zafer Camisi aynı zamanda bir külliye olarak bölgeye ışık saçacak. Bünyesinde cami, kız ve erkek Kur’an kursu, taziye evi ve imam lojmanı barındıran külliye ile birlikte 53 yıldır ezana hasret olan yaklaşık 300 haneli Gülpınar köyünde “Allahuekber” nidaları yankılanacak. “15 Temmuz” çatısı altında bir araya gelecek olan Müslüman Kürtler, omuz omuza vererek kıbleye yönelecek, camilerinde Allah aşkıyla secdeye varacaklar. Kız ve erkekler için ayrı ayrı yapılan Kur’an Kursları, Gülpınar köyünün minik yavrularının yanı sıra çevre köylerden de gelecek olan Kur’an bülbülleriyle şenlenecek.

Diyarbakır Kalkındırma Derneği’nin öncülük ettiği Molla Gürani Külliyesi-15 Temmuz Zafer Camisi projesi, Anadolu’ya Müslüman mührünü vuran Selçuklu’nun mimari tekniğiyle yapılıyor. Kutlu mâbedin projesi ise üç mühendis tarafından hiçbir ücret talebinde bulunulmadan çizildi.

15 TEMMUZ CAMİSİ EZANA OLAN SUSUZLUĞU DİNDİRECEK

Diyarbakır Kalkındırma Derneği Başkanı Abdülkadir Arslanoğlu, 15 Temmuz Zafer Camisi’nin Güneydoğu’daki birlik ve beraberlik ortamının bir nişanesi olduğunu kaydetti. Türkiye’nin Batısı'nda olduğu gibi Doğu’sunda da kardeşlik ikliminin yaşandığını belirten Arslanoğlu, “Bu proje ile inşallah Gülpınar Köyü’nün ezana olan açlığını ve susuzluğu dinecektir” dedi. Tek kaygılarının 15 Temmuz Zafer Camisi adını verdikleri caminin kış gelmeden ibadete hazır hale gelememesi olduğunu aktaran Arslanoğlu, “Burada hayırseverlere çok büyük bir görev düşüyor. Camimizin ciddi maddi sıkıntıları mevcut. Bütün hayırseverlerimizi bu hayra ortak olmaya davet ediyorum. Sineleri imanla dolu inançlı halkımız bu çağrımıza duyarsız kalmayacaktır. Bize ulaşmak isteyen hayırseverler 0533 590 65 79 numaralı telefonla bize ulaşabilirler” şeklinde konuştu.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23