THY- Euroleague

350 milyar dolarlık kara elmas...

06 Şubat 2018 Salı

Ülke olarak enerjide dışa bağımlıyız. Maalesef kendi kaynaklarımız henüz yeterli değil. Bu gerçeği fark eden Enerji Bakanlığımız harekete geçti. Önce enerjinin anayasası kırmızı kitabı yayınladılar. Sonra da buna uygun projeler hayata geçiyor. Bu adımlar sessiz ve derinden atılıyor. Bakanlık reklam yerine iş yapıyor. Ara ara Enerji Bakanlığını yazıyorum. Milli üretim yapacaksak, yerli sanayi oluşturacaksak ilk yapılması gereken milli enerji üretimidir. Kendi enerjinizi üretmezseniz bağımsız olamazsınız. Kendi enerjimizi üretmek için kendi kaynaklarımıza yönelmemiz gerekir. Rüzgâr, güneş, kömür, su enerji kaynaklarımız arasında. Bu bağlamda, yıllardır yer altında yatan hatta üstü örtülen kömür madenlerimiz işlenmeye başlandı.  

Enerji Bakanımız Berat Albayrak Bey, yerli enerji üretimi için çok büyük bir çaba içerisinde. Zaman zaman Bakan Albayrak’ın hedef haline gelmesinde milli enerji politikaları geliyor. Bu yıl enerjide dışa bağımlılığını azaltma hedefi kapsamında da milat olacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın yerli linyit rezervlerinin ekonomiye kazandırılması için başlattığı çalışmalar çerçevesinde 2018’de “Kara elmas”ı gün yüzüne çıkarma işlemleri hızlanacak. Yerli kömürden elektrik üretmek için oluşturulacak yeni model ile hem vatandaşın ucuz elektrik tüketmesi hem de kömür madenciliğinin geliştirilmesi hedefleniyor.

Doğalgazı, petrolü, elektriğin bir kısmını başka ülkelerden alıyoruz. Örneğin İran ya da Rus, gazı keserse biz ne yapacağız? Kendi milli enerjimizi üretemezsek nasıl bağımsız ve güçlü bir ülke olacağız. Bağımsızlığın yolu milli sanayi ve enerjiden geçer. Bugün Afrin operasyonu düzenliyoruz. Kendi İHA’mız ve SİHA’larımızla bilgi topluyoruz. Batılı dostlarımıza güvenseydik yarı yolda kalırdık. Onlar bize değil PKK’ya yardım ediyorlar. O nedenle enerjide ve silah sanayiinde bağımlı olmaktan kurtulmalıyız.

Kasım 2017’de Yerli Kömür Çalıştayı’nı toplayarak, ‘Akıllı Kömür Kullanımı Dönemi’ başlatan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın bu yılki gündeminde üretimde 12. sırada yer alan Türkiye’yi kömür liginde daha üst sıralara çıkarmak yer alacak. Son dönemde yapılan arama ve sondaj faaliyetleri ile kömür rezervi 17.3 milyar ton olarak belirlenirken, bu miktarın ekonomiye kazandırılması ile 350 milyar dolarlık bir ekonomik kazanım sağlanması da öngörülüyor.

Ülke genelinde geniş çaplı arama çalışması var. Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası ile Eskişehir Alpu sahasında devam eden çalışmaların yalnızca Eskişehir ayağında 900-bin 100 MW arası kurulu güce sahip bir termik santral için de ihale süreci başlatıldı. Eskişehir’de yapılması planlanan santral kapsamında ise açılacak kömür madenlerinde 25 bin kişinin fiilen çalışması hedefleniyor.

Bugüne kadar ihmal edilmiş bir alanda büyük adımlar atılıyor. Kömür değil boş ver diyenler fena halde yanılıyor. Kendi kaynaklarımızın üstünü örtemeyiz. Ülkemiz madem kömür zenginidir bizim kaynağı değerlendirmemiz gerekir. Bizim kömür kalitesiz, kalorisi yetersiz diyenler enerjide bağımlılığın nasıl azalacağını da söylemelidir. O nedenle Bakan Albayrak bu kömür madenlerimizi değerlendiriyor. Kendisine bu radikal ve milli duruşu için teşekkür ediyoruz.

 

YORUM YAZ