Hediyeleşmek sünnet mi rüşvet mi karar verin!..

30 Temmuz 2019 Salı

Bu köşenin müdavimleri hatırlayacaktır, 29 Mayıs’ta; “CHP’nin ziyaretçileri ve “ibne başkan” tehlikesi!..” başlıklı bir yazı yazmış ve YSK tarafından İBB seçiminin yenilenmesi kararına kadar hepi topu 18 gün “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı” makamında oturan CHP’li Ekrem İmamoğlu’nu kimlerin ziyaret ettiğine dair bir yazı yazmıştım.

O yazıda bahsettiğim kişilerden biri de Almanya eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff’tu.

Wulff,

CHP’li Ekrem İmamoğlu’nu mazbatasını aldıktan 12 gün sonra İBB'deki makamında ziyaret etmişti.

Wulff’u ilginç kılan ise, şaibeli herifin teki olması ve hakkındaki soruşturmalardan dolayı Almanya Cumhurbaşkanlığı görevinden “istifa” etmek zorunda kalmasıydı.

Wulff’u istifaya götüren süreç ise, henüz başbakanken eşi Bettina’yla birlikte Noel tatiline gittiği özel havayolu şirketi Air Berlin’den aldıkları “ekonomi sınıfı” biletlerin, şirketin yönetim kurulu başkanı tarafından “business”a çevrildiğinin ortaya çıkmasıydı.

Zira!..

Alman kanunları gereği, siyasetçinin 10 Euro’dan fazla hediye alması yasaktı.

Wulff, hakkında soruşturma açıldıktan sonra bilet farkını cebinden ödemiş, üstüne bir de Alman halkından özür dilemişti fakat eleştirilerin ardı arkası kesilmeyince, daha fazla dayanamayarak cumhurbaşkanlığından istifa etmek zorunda kalmıştı.

*

İşbu Wulff’un karıştığı mahut “hediyeleşme” olayı ortaya çıktığında, Kemalistlerin “ruhani lideri” yılmaz özdil, bu meseleyle ilgili;

“Pürüzsüz siyasi hayatındaki ilk ve son skandal bu oldu.” diyerek Christian Wulff’u aklamaya çalışmış, diğer yandan biletlerin “business”a çevrilmesinin ise “skandal” olduğunu kabul etmişti.

Zira Özdil, siyasetçilerin pahada ağır “hediye” kabul etmelerine oldu olası karşıydı.

Öyle ki, bugüne kadar kabul ettikleri hediyelerden dolayı Ak Partilileri eleştirdiği 250’den fazla yazı kaleme almıştı.

Mesela;

“Müslüman geleneğine göre, devlet işinde ‘hediye’ adı altında alınan, rüşvettir, hıyanettir.” fetvası, bizzat yılmaz özdil’in köşesinden alıntıdır.

Bu bilgilerden sonra, birkaç hediyeleşme hadisesini daha hatırlatarak yılmaz özdil’e;

Devlet işinde çalışanların hediyeleşmesi hususunda fikrinin değişip-değişmediğini sormak istiyorum…

*

Bildiğiniz gibi Ekrem İmamoğlu, 23 Haziran seçim sonuçlarından sonra mal varlığını açıklamış ve sayfalar tutan liste saymakla bitmemişti.

Bunca servetin sahibi olmasına rağmen Ekrem İmamoğlu için seçim öncesi “bağış” kampanyası başlatılmış, yapılan bağışların toplamı ise 15 milyon TL’yi geçmişti.

“Dar gelirli ailelere 6 bin ile 13 bin lira arası nakdi yardım yapacağını…

İhtiyaçlı ailelerin kapısına ücretsiz süt, ekmek ve damacana su bırakacağını” vaat ederek seçimlere hazırlanan İmamoğlu, tam aksine, ekserisi garibanlardan oluşan bağışçılardan toplanan paralarla kampanyasını cebinden beş kuruş harcamadan tamamlamıştı.

“Bağış” toplamak kanunen serbest olduğu için Solculuk edebiyatı parçalayan Kemalistlerin bu legal dilenciliğe sessiz kalmalarını görmezden geliyorum ve sözü doğrudan “rüşvettir, hıyanettir” dedikleri “hediyeleşme” bahsine getirmek istiyorum…

*

Malumunuz!

13 Nisan’da, Vodafone Arena’da oynanan Beşiktaş-Başakşehir maçında, iş adamı Atalay Demirbaş’a ait loca Beşiktaş yönetimi tarafından Ekrem İmamoğlu’na tahsis edilmişti.

Demirbaş’ın 254 bin dolar vererek kiraladığı loca, yasa dışı bir şekilde İmamoğlu’na peşkeş çekilmiş, taraftarlar da “Mazbatayı ver” şovuna alet edilmişti.

Kaba bir hesapla günlük kirası 700 dolara gelen böyle bir jesti İmamoğlu zevkle kabul ederken, her ne hikmetse hediyeyi “rüşvet” kabul eden Kemalistlerin “gık”ı dahi çıkmamıştı.

*

Tabii konu hediyeleşmekten açılmışken, Ekrem İmamoğlu’nun 23 Haziran tekrar seçiminden önce, 5 Haziran’da, Trabzon ve Ordu’ya gerçekleştirdiği ziyareti hatırlamamak olmaz…

Mahut ziyarette İmamoğlu, söylediklerinden ziyade Ordu valisine ettiği küfür ve seyahatte kullandığı Koç Holding’e ait özel jet ile gündeme gelmişti.

İmamoğlu, valiye ettiği küfrün arkasında duramamış “basitlik” diyerek kelime oyunlarıyla bu skandaldan sıyrılmaya çalışmıştı.

Öte yandan,

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP'nin İBB başkanı Ekrem İmamoğlu’na, Koç Holding tarafından fiyatı 410 milyon, kirası 400 bin TL olan uçağın ücretsiz tahsis edildiğini iddia etmişti.

Soylu’nun söz konusu iddiasına açıklama getirme vazifesini ise bizzat Koç Holding üstlenmişti..

Setair’e ait uçağın faturalarının kesildiği ve uçuşlar öncesinde tahsilatın gerçekleştiği iddia edilmişti fakat her ne hikmetse kirası 400 bin TL olan uçağın Ekrem İmamoğlu’na kaç liraya kiralandığına dair en ufak bir bilgi paylaşılmamıştı.

İşin trajikomik yanı ise,

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na ve Ekrem İmamoğlu’na tahsis ettiği jetlerin kiralama ücretini açıklamayan Koç Grubu’na bağlı havacılık şirketi Setair’in, 2016 ve 2018 yıllarında devlete tek kuruş vergi ödemediği, 2017’de ise yalnızca 9 bin TL’lik komik bir vergi ödediği ortaya çıkmıştı.

Bu durumda, uçaklarını Kemal Kılıçdaroğlu ve Ekrem İmamoğlu’na ücreti mukabilinde kiraladıklarını iddia eden Setair’in önümüzdeki yıl hayli yüksek bir vergi rakamı ödemesi gerekecek. Aksi halde mızrak çuvala sığmayacak ve İmamoğlu’na yaptıkları jest kabak gibi ortaya çıkacaktır.

*

Dedik ya…

Kemalistlerin, dar gelirlileri sıkıntılarından kurtaracağına inandıkları CHP’li Ekrem İmamoğlu, elini nereye uzatsa bir bolluk bir ikram değmeyin gitsin…

Tabii şimdilik bu bolluktan yalnızca kendisi ve ailesi nemalanıyor ama o kadarı da olsun.

Son olarak, “kaybedecek bir saniye vaktimiz yok" diyerek mazbatasına kavuşmak için acele eden Ekrem İmamoğlu’nu, Bodrum’da dizüstü şortlarıyla tatil yaparken gördük.

İmamoğlu, 2 Temmuz’da Harbiye’de katıldığı Zülfü Livaneli konserini bir kez de Bodrum'da dinlemek istemiş olmalı ki, henüz görevde bir ayını doldurmadan 7 günlük tatile çıkmıştı.

Gündüzleri sahilde midye dolma keyfi yapan Ekrem Bey, tekne ile koylara açılıp deniz keyfi yapmayı da ihmal etmemişti…

Gelin görün ki, tekne kiraları kişi başı 400 Euro’dan başlarken,

“yoksul dostu” Ekrem İmamoğlu, Bodrum koylarında turladığı tekne için de beş kuruş para ödememiş…

Zira hayırsever bir iş adamı, İmamoğlu'nu çok sevdiği için teknesini Ekrem Bey’e ücretsiz tahsis etmiş…

Tabii!..

Beşiktaş stadında yıllık kirası 254 bin dolar olan locanın…

Trabzon-Ordu ziyaretinde kullandığı ve kirası 400 bin TL olan Koç Holding’e ait jetin…

Ve son olarak,

Kişi başı en ucuz kirası 400 Euro’dan başlayan yatın, Ekrem İmamoğlu’na bilabedel tahsis edildiğine şahit olunca, insan,

yılmaz özdil’in paylaştığı;

“Müslüman geleneğine göre, devlet işinde ‘hediye’ adı altında alınan, rüşvettir, hıyanettir.” fetvasını hatırlatmadan edemiyor…

Sahi sayın özdil,

Ekrem İmamoğlu’na daha şimdiden bu kadar kıymetli hediyeler verilmesini nasıl yorumluyorsunuz?

Ayrıca!..

Madem Ekrem İmamoğlu “devlet işi” görüyor, kabul ettiği bu hediyelere “rüşvet” diyebilir miyiz?!..

Hıımmm!..

Anladımmm!…

“Hediyeleşmek sünnettir” diyorsunuz!..

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • HaticeHatice2 ay önce
  Hediye karşılıksız ise sünnetir. Menfât için ise rüşvettir. Haramdır. Anlaşılması çokmu zor gafil?
 • Alinur TopcuAlinur Topcu2 ay önce
  Sana bir kaç soru yazar bey ,akp lilerin yediği haltlari kaç kere yazdin?Yaptıkları hırsızlıkları ne zaman yazdın bu köşede?Tecavüzleri,talanı,serefsizligi onursuzlugu hiç kaleme aldin mi ait olduğun cenahla ilgili?Beyefendi çok ama çok hatri sayılır miktarda kifayetsiz hemşehrim var!Lakin senin gibsi inan yoktur içlerinde!Sen bir değişiklik gonlun kararmış vijdanin katran bağlamış gözün donmuş gözün ALLAH ıslah etsin.More kardasim tatlı ne bakır büle oldun çürükten üte diver anlattir bre ALLAH TÜBENİ KABUL EDE VAR DİYEM LAKİN YOK YOK SEN TE BÜLE KAL.
 • Yapma yaYapma ya2 ay önce
  Avrupalı meraklısı değilim ancak adamlar dürüst.Adam özür dilemiş ve istifa etmişBizde bir tane istifa eden gördünüzmü.Üstelik nu kadar hırsızımız bolken.Ben hırsız olmayan siyasetçi görmedim.Ama Metinere göre(Akrabalarınızı koruyun ve gözetin diye ayet)ve karadenizli bir siyasetçiye göre (insanlarin suç işleme özgürlüğü)varmış.Sende gelmişsin doğmamış çocuga bez biçiyon.Degiştir. o kafayı
 • dur düşündur düşün2 ay önce
  tencere ve tavadın senin dibin benimdibim kara kavgasına dönmüş. chp demek yolsuzluk arsızlık fuhuş kumar içki demek, lozanda bile alemi islamı ve fa sa yemen e kadar olan misaki milli sınırlarını masada sattı. bu onları genel karekteri. ancaaaaaak kuran okuyan dinden imandan namazdangeri durmayanbizimkilere ne oluyor ki rüşvette yolsuzlukta devleti özel çiftlikleri gibi kullanmada saatte milyok km. hızla chp yi sollamaya kalkıyorlar. asıl sıkıntı burada. zaten millet chp den bıktığı için sandığa gömdü. konuşmaya bike gerek yok.
 • okurokur2 ay önce
  ayhan çolak,biraz bekle yazar, ekremin bir kaç küçük haltlarını yazmış,hele biraz zaman geçsin hediye,rüşvet nasıl alınır çok iyi göreceksiniz.hele biraz parmaklarını bala daldırmaya başlasınlar marifetlerini göreceğiz.dindar da olsa bir insan rüşvet almışsa onun adı her zaman rüşvettir.biz o dümenleride yutmuyoruz sen merak etme.
 • dadaşdadaş2 ay önce
  çin'e rüşvet mi veriyoruz, hediye mi? sınırdışı edilen uygur türkleri hakkında ne düşünüyorsunuz? yoksa yazmaya yüreğiniz mi yetmiyor? Adi suçlu mu, terörist mi, terörist dersen, bize niye kimse iade etmiyor? sizin daha önemli meseleleriniz mi var?
 • Mehmet Ay Mehmet Ay 2 ay önce
  Sayin yazar, dünyanin neresinde bir kisi 500 milyon dolarlik hediye verebilir.Bunun altinda kesin bir capanoglu vardir. Mutlaka bir cikar iliskisi vardir.....
 • Mehmet Ay Mehmet Ay 2 ay önce
  Ben kimseyi savunmuyorum, 17 yillik zaman icerisinde, recep tayip Erdogan ve Binali yildirim olmak üzere Nice kisiler ve aileleri milyarder oldular. Bu kisiler bu serveti nasil kazandilar, BUNU bize bir izah etseler. Bizde sevaplansak.........
 • ferhatferhat2 ay önce
  "nazim" kardeş 450 mmilyonluk uçak tayyibin zimmetine mi geçti. devletin malı oldu
 • engineerengineer2 ay önce
  rüşveti veren de alanda memnundur, rüşveti almayan birine raslarsanız haber verin, demişler ki bu adam "yemez" demişler nasıl olur ağzı yok mu?
 • TarıkTarık2 ay önce
  İmamoğlu milletten 15 milyon toplamış!Reis diyor yaTaraf olmayan bertaraf olur diye. Siz yanlış anladınız herhalde Adalet ten taraf olacaksın kişi ya da partiden değil.
 • nazimnazim2 ay önce
  Birde Katar'danHibe adı altında alınan 450 milyon dolarlık uçağı nereye koyacağız, bunu neden değerlendirmiyorsunuz. Adelet mülkün temeli değilmidir?

Günün Özeti