“Banyo” değil, “Beka” sorunu!…

23 Nisan 2019 Salı

Ahmet Necdet Sezer, “cumhurbaşkanı” seçildikten sonra eşi Semra Sezer ile gittiği Real Hipermarket'te alışveriş yapmıştı. Bol miktarda maden suyu, kola ve bazı yiyecekler satın alan Sezer, alışverişten sonra kasa kuyruğuna girmiş, ödemeyi de kredi kartıyla yaparak “halktan biri” imajı çizmişti.

*

Ahmet Necdet Sezer, Çankaya Köşkü’nde oğlu Levent Sezer için yaptığı düğünde ise, “elektrik faturası”nı cebinden ödemiş ve bu davranışından dolayı dönemin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal tarafından “Hz. Ömer”e benzetilmişti.

İşin trajikomik yanı ise;

Baykal’ın, “Hz. Ömer”e benzettiği Ahmet Necdet Sezer, oğlunun düğününü, bilerek ve isteyerek 11 Eylül 2004 gününe…

Yani!..

Peygamber Efendimizin, Allah'ın huzuruna yükseltildiği  “Miraç Kandili”ne denk getirmişti.

Tüm yurtta Müslümanlar ellerini semaya açıp dualar ederken, Sezer o mübarek gecede,  “864 rakımlı” Çankaya Köşkü’nde misafirlerine başta “rakı” olmak üzere çeşitli içkiler ikram ediyordu.

Köşkün elektrik faturasını cebinden ödeyen Sezer’in gelini ise;

“Olgunlaşma Enstitüsü”nden temin edilen gelinliğini Çankaya Köşkü'nde, kendisine tahsis edilen odada giyiyor, kuaförü ise saçını ve makyajını yine oracıkta yapıyordu.

Annesi Hatice Sezer’in ölümünden sadece 15 gün sonra ve özellikle mübarek Miraç Kandili gecesinde, içki ikramı eşliğinde, Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirilen bu “ayıplı düğün” ise, yalaka basın tarafından “sadeliği(!)” ile “örnek düğün” ilan ediliyordu.

*

İş bu “mütevazı” Sezer,  Bülent Ecevit’in suratına “Anayasa kitapçığı” fırlatarak ülkeyi ekonomik krize sokup, Türkiye’ye 50 milyar dolar”dan daha fazla kayıp yaşattıktan bir yıl sonra ise, Çankaya Köşkü’ndeki konutunu ipek perdeler ve ithal mobilyalarla donatmış, bir de banyosunu yeniletmişti…

Cumhurbaşkanlığının ikinci yılında mahut tadilatı yaptıran Sezer,

İtalyan “Albatros” firmasından son teknoloji ürünü “iki jakuzi” ile bir de “buhar banyosu” ithal etmişti.

Çift kişilik jakuzi ile buhar banyosunu kendi banyosuna monte ettiren Sezer, diğer jakuziyi ise misafir banyosuna yerleştirmişti.

28 bin dolara mal olan  “Albatros” marka jakuzi ve buhar banyosu kendisine sorulduğunda ise;

“Eşya seçiminde Türkiye Cumhuriyeti’nin prestiji ve Cumhurbaşkanlığı makamının önemi gözetildi” açıklamasını yapmıştı.

Ayrıca;

“Bu eşyaları, kendisinden sonra görev yapacak cumhurbaşkanlarının da kullanacağı göz önünde bulunduruldu” demişti.

 *

Kısa bir süre sonra ise, bu kez;

Sezer’e “Hz. Ömer” benzetmesinde bulunan dönemin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal “banyo” haberlerine konu olmuştu.

Zira Deniz Baykal’ın da;

O dönem 24 trilyona mal olan yeni “CHP Genel MerkezBinası”nda,  Oval Ofis’te bulunan kendi odasına ve yöneticilerin odalarına birer banyo yaptırdığı ortaya çıkmıştı. Banyo ile yetinmeyen Deniz Baykal, özel misafirleri ile daha rahat görüşebilmek(!) için bir de “iç oda” yaptırmıştı.

Dönemin gazetelerinde, Baykal’ın;

“Evde sular kesik olduğu için Genel Merkezde banyo yapmak zorunda kaldım” dediğine dair, yığınla habere rastlamak mümkün…

*

Peki!..

Cumhurbaşkanı Sezer ile ana muhalefet lideri Baykal, kendilerine “banyo” yaptırmakla meşgulken, dönemin “Başbakan”ı Recep Tayyip Erdoğan ne yapıyordu?

O da,

TBMM “ana bina”daki tüm odalar, Ak Parti ve CHP yöneticiler ile komisyon başkanları arasında paylaştırıldığından, “danışman”larına oda ayarlamak için “Başbakan”a ait banyoyu yıktırmakla meşguldü.

Öyle ki;

Tadilat sırasında, banyoda bulunan gömme küvet çıkarılamamış, binanın mimarisini bozmak istemeyen TBMM yönetimi de, banyoya ait tüm aletleri söktükten sonra küveti yerinde bırakarak o bölümü ahşap bir duvarla kapatmıştı.

*

Eminim birileri;

“Türkiye’nin bunca sorunu varken, sen kafayı ‘banyo’ ile bozmuşsun..” diyecektir, fakat…

Ülkenin en kerli-ferli yazarlarının; “Beka değil Banyo” başlıklı yazılar yazdığını göz önünde bulundurduğumuzda, bu fakirin de aynı konu üzerine iki satır çiziktirmesini hoşgörüyle karşılayacağınızı umuyorum ve sadede geliyorum:

Öncelikle!..

Çirkinleşmek istemezdim ama onlar başlattı…

Akabinde!..

Ekrem İmamoğlu’nun “musakka”yla, “antrikot”la “algı piyesleri” sergilediği bir ortamda…

Daha düne kadar, bırakın “banyo”yu, “taharet” almadıklarından olsa gerek “kıçlarında sinekler”le dolaşan vekilleri bulunan HDP’den Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Adnan Selçuk Mızraklı da, aklınca;

Kayyum tarafından “makam odası”na yaptırılan “banyo”yu afişe ederek, hem devlet eliyle Diyarbakır’a yapılan hizmetlerin üzerini örtmeye, hem de güya belediyelerde “israf” yapıldığına dair “algı” oluşturmaya çalıştı.

Halbuki!..

HDP’li Mızraklı’nın evvela;

“Bölgede 20 yıl boyunca belediyeleri yöneten PKK’nın siyasi uzantısı konumundaki partisinin; “park, bahçe, yol, alt yapı” gibi belediyecilik hizmetlerinde kullanılması için devletin kendilerine gönderdiği paraları nasıl PKK’ya aktardığını açıklamasıve bunun bir daha tekrarlanmayacağının sözünü vermesi” gerekirdi ama…

Hazret “banyo”yu bahane ederek;

“Kibrit çöpünü gözümüze yaklaştırdı ve arkasında koca bir ormanı gizlemeyi” tercih etti.

*

Benim üzüldüğüm husus ise, Mızraklı’nın paylaştığı görüntülerin abartılmasından ziyade, Kemalistlerin; HDP’li bir belediye başkanının paylaştığı “banyo” görüntülerini referans kabul edip; “Beka değil Banyo” şeklinde yazı çiziktirmeleri oldu.

Zira..

Şayet makam odasına “banyo” yaptırmak israf ise, Sezer ve Baykal örneğinden de anlaşılacağı gibi;

o suçu ilk önce sizin kutsadığınız siyasiler işledi.

Bu gerçeği bile bile ne diye HDP’li Mızraklı’nın “algı operasyonu”na alet oluyorsunuz?

Tamam..

PKK’nın siyasi uzantısı olan HDP’ye, CHP’ye verdiği destekten dolayı  “teşekkür” etmek istediğinizi anlıyorum…

Lakin!..

İnsan önce, “suç” diye pazarlamaya çalıştığı “argüman”ı, geçmişte kendi desteklediği siyasilerin işleyip işlemediğini kontrol etmez mi?

*

Eh!..

Aslında siz de haklı sayılırsınız…

HDP ile gizlice yatağa girdiniz..

Aşikâre doğrunca da, ayıbınız “antrikot”la, “banyo”yla savunmaya çalışıyorsunuz.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Nermin ÖztürkNermin Öztürk28 gün önce
  Biz yaptık ama siz de vaktiyle yapmıştınız... Bu mudur? Sizin onlardan farkınız ne? Demek ki yokmuş. Müslüman böyle mi olmalı?
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer1 ay önce
  Kaleminize ..sağlık..Kardeşim.Selamlar.
 • İsmail İsmail 1 ay önce
  Ülkemiz maalesef hergün bu tip algı operasyonlarıyla karşıkarşıya geliyor. İnsanlar bu ak dediklerine yarın kara diye biliyorlar. Ahh!! Biraz objektif olabilsek.
 • Hasan canbaxHasan canbax1 ay önce
  Akıt yazdıysa herşey doğrudur..
 • müslümmüslüm1 ay önce
  Sayın yazar onların İslamla bir bağlantılarıyok. Adamlar Solcu, sosyalist, PKK li ve de dini bir hassasiyeti olmayanlar. Onların bunları yapmasıkadar normal birşey yok. Fakat İslam adına, Müslümanlık adına, dindarlık adına yola çıkanlar bunları yapiyorsa orada dur. Onların yaptığına fetva çıkarmaya çalışma. İslam da israf haramdır. Senin kendi paranla evine yapmadığın şeyi tüyü bitmemiş yetimlerin vedevletin parasıyla makamına ve de şahsına yaptıklarının hiçbir izahıoalamaz. Kusura bakma...
 • selam selam 1 ay önce
  Göz yaşartıcı büyük insan ısrafı önlemek için büyük çaba göstermiş
 • eroğlu köroğlueroğlu köroğlu1 ay önce
  bak kardeşim kemalist olduğunu iddia eden tosuncuklara, feto tosuncuklarına, pkk tosuncuklarına, dhkpc tosuncuklarına karamollanın her cinsten olan anadolu ırkı tosuncuklarına..laf söyleyemezsin..kendine gel lütfen...onlar.(iyi)...dir...ne yapsalar yeridir...onlarla başedemezsiniz sosyal medyaya müthiş hakimler..işleri güçleri yok klavye uzmanıdırlar...onlarla başedemeyiz biz. işimiz gücümüz var bizim. kayyum banyo yaptırmış ayıp etmiş işte.. bak namuslu hdp li yeni belediye başkanı yolsuzluğu ifşa etmiş..sana ne? ne karıştırıyorsun pkk ya yapılan devletin milletin parasıyla kaynak aktarılmasına? onları seçenlerinde hazineden payı var onlar hizmet değil.. kandile kaynak yapmak istiyorlar..durup dururken icat çıkarma alan razı veren razı...evleri tünel yapılan amedliler memnun kalmış ki...gene hdp yi seçmiş sanane amedlinin park altyapı yol hizmetinden? adamlar istemiyor kardeşim...saygı göstermesende kabullen artık...
 • Abuzittin Kılkuyruk Abuzittin Kılkuyruk 1 ay önce
  Her ikisininde yaptığı şey meşrulaşturılamaz ne kayyumun ne de siyasî liderlerin. Maalesef ki ülkemizde devada bir israf mantığı var. Bunun üzerini de o yaptıysa bende yaparım ile kapatmaya çalışıyorlar.
 • Ayşe Ayşe 1 ay önce
  Ağzına sağlık kardeşim kaleminden ışık saciliyor atana rahmet
 • Sezer AhmetSezer Ahmet1 ay önce
  Güzel kardeşim, bak hep aynı şeyi yapıyorsunuz. Sizi biri haklı yerden eleştirdiği zaman "ama bu hatayı önce Kemalistler yaptı" diyorsunuz. Ahmet Necdet Sezer'in yaptığı yanlış mı yanlış, hatalı mı hatalı! Ama yanlışı önce onun yapmış olması sizin yanlışınızı haklı çıkarır mı? Siz Ahmet Necdet Sezer olmaya mı geldiniz? Kemalistler ne hata ne yanlış yaptıysa hepsi size hak mı oluyor? Bu halk Diyarbakır kayyumuna ne desin? İsraf etmiş ama helal olsun mu desin? Yanlışa yanlış şeyin be kardeşim, harama haram deyin.

Günün Özeti