Tarihçiler ölümsüzdür!

07 Mayıs 2019 Salı

Halil İnalcık, Kemal Karpat, derken Kadir Mısıroğlu da “fena”dan “beka”ya hicret etti...

Osmanlı deyişiyle, “dar-ı cinana irtihal” eylediler...

Ortak noktaları, ömürlerini tarihe adamalarıydı...

Ortak gerçekleri ise gidişleriyle tarih alanında koskoca boşluklar bırakmaları oldu.

Kadir Mısıroğlu gibi, “vakıf tarihçi” vasfını hak etmiş bir tarihçinin çok zor yetiştiği malûmdur: Bunun için tarihe emek vermek, araştırmaya ömür hasretmek yetmiyor, ayrıca envai çeşit zulme, baskıya, saldırıya, iftiraya, bühtana, zindana da katlanmak gerekiyor...

Soruşturmalar, mahkemeler, sürgünler, zindanlar...

Her şeyi kolay yoldan elde etmeye, emek harcamadan sonuca ulaşmaya, çile çekmeden olgunlaşmaya, yanmadan pişmeye şartlanmış yeni nesil tarihçiler arasından böylelerinin çıkabileceğini doğrusu pek zannetmiyorum...

Şartlar muvacehesinde mümkün değilmiş gibi gözüküyor. Lâkin Mevlâ her şeye kadirdir.

Hepsine çok üzüldüm. Bir taraflarım onlarla birlikte sanki toprağa düştü. 

Ölümün dramatik bir olgu değil, hayatın sürekliliği (dünya ve ahiret olarak) içinde bir merhale (aşama) olduğunu bile bile teessüre kapıldım. Uzun süre kendime gelemedim. Çünkü tarihçinin ölümü, sıradan bir ölüm değil,yıllarla biriktirdiği ama aşıkâr edemediği sırların da ölümüdür!

Bu anlamda Kadir Abi kim bilir ne sırlar götürmüştür?

Biriktirdiği, ama antidemokratik şartlar (5816 sayılı kanun meselâ) sebebiyle bir türlü dışa vuramadığı sırların kendisiyle birlikte gömüldüğünü düşünmek, vicdana çok ağır geliyor.

Hakkında pek çok soruşturma açıldı. Defalarca takibata uğradı, yargılandı. Zaman zaman zindana girdi, hatta bir ara ülkeyi terk etmek zorunda bırakıldı. Fakat ne bıktı-usandı, ne de pes etti. Çünkü o bir hakikatın takipçisi, gerçeğin fedaisi idi. 

Yalnızca bir tarihçi değil, aynı zamanda “ilmiyle âmilbir Müslümandı. Çektirmedikleri çile, atmadıkları iftira kalmadı. Hepsinden güçlenerek çıktı ve her seferinde tazelenmiş olarak kaldığı yerden devam etti.

Kimseye eğilmedi, makam-mevki-mansıp peşinde koşmadı; kendi varlığında dimdik ayakta kalmayı, imanının ışığında hedefe bakmayı sürdürdü. 

Çok eleştirildi: Kadir Mısıroğlu’nun tek kitabını bile okumayan “medya şaklabanları”, “ideoloji simsarları”, “cahil-cühela” takımı ve “bilgisiz kanaat” sahipleri, sadece slogan üreterek defalarca üstüne çullandılar.

Hiçbiri hiçbir şey yapamadı...

Yapamazlardı: Çünkü Kadir Abi haklıydı. Allah’a dayanıyor ve inandığı gerçekleri söylüyordu. Gerçeği kim yenebilir ki?..

Hatasız değildi elbette, ama hatalarında bile samimiydi.

Düşünün: LozanAntlaşması yıllar boyu “mutlak zafer” olarak okutulurken susan tarihçilerin arasından sadece o çıktı ve “Zafer mi, hezimet mi?” diye sordu. Böylece kafalara en büyük soru işaretini attı. Bunun kıymeti zamanla daha iyi anlaşılacak, bugün Türkiye’nin mücadele ettiği olumsuz şartların çoğunun tohumlarının Lozan’da atıldığı bir bir ortaya çıkacaktır. 

Düşmanları seviniyor, ama hiç sevinmesinler: Zira “tarihçi” ölmez! Kitaplarında yaşar. Kadir Abi de ölmedi, kitaplarında ebediyeti yaşayacak.

Allah rahmet eylesin! 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • ArslanArslan1 ay önce
  Yurt dışında yurt içi haberleri internetten takip eden ben bir kaç gündür haberlere bakmıyordum. Bugün baktım ve muherem Kadir Mısıroğlu büyüğümüzün üzüntü verici haberiyle karşılaştım. Allah, Kadir abimize gani gani rahmet eylesin; varsa günahlarını af ve mağfiret etsin. Rabbim kabrini Cennet bahçelerinden bir bahçe etsin. Ebedi saadete Cennet'te vasıl eylesin. Üzüntümüz sonsuz. Evet söyleyeceği daha çok söz vardı ama eminim onun gibitecrübeli bir büyük tarihçi söylemediklerini veya söyleyemediklerini mutlaka kaleme almıştır ve mühürleyip, açılacağı uygun zamanlara bırakmıştır.Sevenlerinin başı sağ olsun. İnna lillah ve inne ieyhi raciun!
 • pınar demirpınar demir1 ay önce
  Ömrünü ilme tarihe dine ve davaya adayan eşsiz bir insandı....aynı duyguları hissediyoruz...tarihi çokgüzel anlatan sevdiren sohbetleriyle dualarıyla bizide oraya dahil eden bir osmanlı abimizdi...yıkılan imparatorluğu onunla yad edip ecdadımızı onunla anıp doğru bildiklerimizin yanlış yanlışlarınsa tam tersi olduğunu gördük...hala sohbetlerini dinliyoruz...çektiği çileler sıkıntılar inşALLAH öbür dünyada sevap hanesine yazılır çok sevdiği peyg.efendimize komşu olur RABBİMİZİN rahmetine kavuşur....bize kazandırdıkları yorulmadan anlattıkları aydınlattıkları ve uyarıları için emekleri için ALLAH razı olsun...sevdiğin kim varsa yoldaşın olsun mekanın cennet kabrin nurla dolsun yüreği kocaman cesur abimiz tüm müminlerle inşALLAH amin...
 • ÜnalÜnal1 ay önce
  Doğru soylersin tarihçiler olumsuz dur mesela yunan tarihçi heredot hala anılır Allah herkesi birlikte olmak istediğine kavuştursun
 • TurkuazTurkuaz1 ay önce
  Inalcık, Karpat ve Yunan sevici fesli yanyana öyle mi? Pes be. Hangi bataklıkta yetişiyorsunuz siz kardeşim. Kim besliyor sizleri?
 • HÜSEYİN ÇETİN HÜSEYİN ÇETİN 1 ay önce
  ALLAH RAHMET EYLESİN, MEKANI CENNET OLSUN.AMİN.
 • FASFAS1 ay önce
  Ezeli ve Ebedi olan Allah'tır
 • İbrahim akİbrahim ak1 ay önce
  Rabbim mekânıni cennet eylesin senin de kalemine sağlık
 • Mehmet HerdemMehmet Herdem1 ay önce
  KADIR abinin mekani cennet olsun.eserlerinin bir kacini okumak nasib odu.Hakkin rahmetine kavusdu gosterdigi nurlu yodan genclik ilerleyecek.Sizinde Elveda Buhara aklimda kalan 40 yi once tercuman yayinlarindan. Bizim omurde sona yaklasti.Alah imandan ayirmasin saygilar.
 • kemalkemal1 ay önce
  inşallah tez zamanda Allah seni Fesliye kavuştursun. Yalnız senden ricamız bilgilerini de beraberinde götürmen. emin ol hiçbir şekilde yokluğunu kimse hissetmeyecek.
 • Metehan Metehan 1 ay önce
  Üstadın yazdığına söylediğine gösterdiği vesikalara cevap dahi vermekten aciz gerzekler sadece küfür edebiliyor, kemalistler acziyetini ve ezikliğini bu şekilde bastırıyor kendince. Allah Kadir abiye rahmet eylesin. Kabrini cennet bahçesi eylesin.
 • FerideFeride1 ay önce
  Kendisinin deli raporu vardi, zindanlarda yatmamak icin, suclanamamak icin almisti. Kendisi bu ulkenin kurucusunun, annesinin ve aziz kurtulus savasi sehitlerimizin arkasindan cok konusmus, agza alinmaycak hakaretler ve kufurler etmisti. Vatansever sehitlerimizin kemiklerini sizlatti. Turkiye'nin cok buyuk bir cogunlugu kendisini iyi bilmez ve hakkini helal etmez. Allah taksiratini affetsin.
 • Mert Mert 1 ay önce
  Mehmet akif ersoy için, selehattin eyyübi için söylediklerini nereye koyacağız bu derin tarihçinin HALİL İNALCIK beyefendinin dilinden bir tane tarihiyle ilgili bir tane nefret söylemi duydunuzmuHALİL İNALCIK tarihin piridir Arkasından küfür ettikleriyle yüce rabbimin huzurunda hesaplassin artık Rabbim her şeyin en doğrusunu bilir
 • MelikeMelike1 ay önce
  Elbette ölümsüzdür.Kitapları var sohbetleri var gerçekten ufkumuzu açtı yoksa gerçek Tarihtenbi haber kalmıştık Okullarda kısıtlı abartılı at gözlülkü bir tarih anlatılır.Saygıyla anıyoruz üstadı!Gerçekleri haykıran Tarihçiler bekliyoruz......
 • mehmetmehmet1 ay önce
  Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet-i ala olsun İnşaallah.
 • ummetummet1 ay önce
  Allah size hayirli omurler nasip etsin yavuz abimekani cennet olsun kadir abinin
 • ORHAN İNANORHAN İNAN1 ay önce
  ALLAH(CC) MEKANINI CENNET EYLESİN,İNŞALLAH.CENNETİ ARZULAYARAK İYİ BİR MÜMİN VE MÜNEVVER GİBİ YAŞADI VE HİÇ SAPMADAN DA ÖYLECE HAK'KA BORCUNU ÖDEDİ.DEDİĞİNİZ GİBİ,BEDENLER ÖLÜR AMA ESERLERİ MUHAKKAK BU MİLLETİN EVLATLARINA YOL GÖSTERMEYE DEVAM EDECEKTİR.ELLERİNİZE SAĞLIK.
 • nur talebesinur talebesi1 ay önce
  hey nurcuyken ırkçılığa yelkenaçan niyazi!NUR TALEBESİ RUMUZUYLA YAZDIĞIM YORUMU NEDEN SAKLARSIN Yayınlasana.Gerçekleri örtbas edeni Allah evinin içinde de olsa rezil rüsvay eder.buyuruyor peygamber.
 • Ahmet Ahmet 1 ay önce
  Memleket de ne kadar Atatürk düşmanı varmış. Atatürk yeniden Dünyaya dönse acaba ne yapardınız dut yemiş bülbüle dönerdiniz kaçacak delik arardınız eminim.
 • abdulmetinabdulmetin1 ay önce
  İnnalillihveinnaileyhiraciun, Allah mağfiretiyle rahmetiyle muamele eylesin Osmanlı torununa..İçimizdeki bazı hokkabazlar ve cahil cühela tipler hafkursa da altın değerinden bir şey kaybetmez.. işe bakınız ki! ecnebi severler ve gavur bayraklarına sarılıp poz verenler bile üstada laf söyleyebiliyorlar.. varın gerisini siz hesap ediniz.. selam ve dua ile
 • SüleymanSüleyman1 ay önce
  Kadir mısıroğlu hakikati haykıran bir tarihci idiKişiler ölür ama hakikat ölmezKadir mısıroğlu ölmüş olsada hakikat dimdik ayaktadır ve hakikati anlatacak birileri vardır inşallah
 • FerruhFerruh1 ay önce
  Ölülerin arkasından çok konuştu şimdi kendi ölü ama biz insan olduğumuz için onun arkasından konuşmayacağız.
 • TaceddinTaceddin1 ay önce
  CHP'li başkan Ekrem MÜDAFA'da vefatı üzerine tazide mesajı paylaştı! Artık 23 haziran seçimleri için FES'li pozlar verip antrikotta olduğu gibi yeni filmler çevirmesini bekliyoruz:)
 • Ayşe Ayşe 1 ay önce
  Hakikati haykıran büyüküstad a ALLAH rahmet etsin mekanı cennet olsun
 • MümineMümine1 ay önce
  Kadir Mısıroğlu doğruları söylemekten çekinmeyen koca bir Osmanlıydı.Herkese nasip olamayacak mübarek Ramazan-ı Şerifte Darül bekaya irtihal etti. Makamı âli olsun. Rabbim ona rahmetinin coştuğu şu mübarek günlerde gani gani rahmet eylesin.Amin.
 • SivasliSivasli1 ay önce
  Bir osmanli yigidi vefat etti .
 • mahoagamahoaga1 ay önce
  Kadir Bey, Adam gibi bir Adam idi. Beyazlara-siyah, siyahlara da-beyaz denilip, bunun da kanunlarla da korunduğuzamanlarda hayatı-pahasına Hakkı, kıvırmadan söyleyen, yeri doldurulamayacak Cesur bir Adam idi. 'Söylediklerim bildiklerimin zekatı bile değil' dediği bildiği gerçekleri umarım bir şekilde (matbu-dijital,medya vs) miras bırakmıştır ki tarihi gerçeklerin ortaya çıkmasına katkısı olsun... Allah(cc) mekanını Cennet-i Firdevs eylesin. Amin.
 • Sadık Sadık 1 ay önce
  Allah'ın dini batıl kalacak daaa bu safsatalar mı gerçek olacak yaşayacak...Kadir hocam bu gaye ile gerçekleri haykırdı durmadı 86 yaşında yatağa düşene kadar koşturdu. Cihad ruhunu bizlere vermeye çalıştı nisabı olmayan bir farzı nasıl eda edebiliriz bunu anlatmak istedi rabbim merhameti bol rabbim onun taksiratını af etsin. Mekanı cennet olsun
 • ZeynepZeynep1 ay önce
  Allah gani gani rahmet etsin. 29 kitabını okudum geri kalanlarınıda inşallah okumak nasip olur. Bu sloganlarla beslenen nasipsiz cahiller sanki kendileri ölmeyecekmis gibi arkasından konuşuyolar . Üstad hep belgelerle konuşuyordu. Debelenmeleri bu yüzden çok kisi okuyup bunların yediği herzeleri öğrenir diye panik halindeler.
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer1 ay önce
  Amin.Cesur-Korkusuz-Birikimli-dobra-tabulara..yalanlara..kayıtsız..kalmayan..İmanlı..vatansever..mümtaz..bir..bir..şahsiyet..öbür..aleme..göç..etti..Türkiye'nin..ve..islam..aleminin..başı..sağolsun.

Günün Özeti