• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Yavuz Bahadıroğlu
Yavuz Bahadıroğlu
TÜM YAZILARI

San’at-Edebiyat

23 Ekim 2020
A


Yavuz Bahadıroğlu İletişim: [email protected]

Kültür, edebiyat, şiir, sanat, dil ve tarih; kısacası “ortak kültür”, “kalabalık”ları “Millet” yapan ve milleti bütünleştiren unsurlardır.

Bu damarlar kurursa dil fakirleşir, şiir kısırlaşır, sanat yozlaşır, edebiyat verimsizleşir, kültür çoraklaşır; o zaman da eğitim anlamsızlaşır ve tabii insan şaşkınlaşır…

Çünkü bunlar, bir taraftan duygu ve düşüncelerimizi beslerken, diğer taraftan insani ve vicdani yanlarımızı geliştirir. Ama eğitimimiz san’at, edebiyat, dil ve tarihe yeteri kadar yer vermiyor. Çocuklarımız “övgü” ile “sövgü” arasında bocalıyor. Bocalama, bizi “millet” yapan değerlere yansıyıp o değerleri de aşındırıyor.

Sosyal medyaya bakarsanız ne demeye çalıştığımı daha rahat anlarsınız.

Kaldı ki, “gönül coğrafyamız” Türkiye Cumhuriyeti ile de sınırlı değil: Hâlâ Tuna Nehri’nden Çin Seddi’ne kadar devasa büyük bir coğrafya hem bizim hasretimiz, hem de bizi hasretle bağrına basmaya hazır olarak bizi bekliyor. 

Artık bu büyük coğrafyadaki kültürel dinamikler üstünde durulmalı, bu çerçevede bir “ortak şuur” oluşturulmaya çalışılmalıdır.

Yâni Türk Edebiyatının, san’atının ve Tarihinin Türk Cumhuriyetlerini de ihata edecek (kapsayacak) şekilde zenginleştirilmesi gerekiyor. 

Meselâ Azerbaycan’la gönül bağlarımız çok güçlü. Ancak bu millet hakkında bilmediklerimiz bildiklerimizden çok daha fazla. Konu, Azerbaycan’ın Ermenistan’ı yenmesi değil, konu Azerbaycan Türklerini inanç, duygu, düşünce, edebiyat, tarih, san’at açısından da tanıma konusudur.

Bahtiyar Vahapzade’yi, Hüseyin Şehriyar’ı, Mehmed Aslan’ı tanımadan (okumadan) Azerbaycan’ı gerçek anlamda tanıyamazsınız. Çünkü Azerbaycan’ın ruhunu bu şair, yazar ve düşünürler oluşturuyor.

Cengiz Dağcı’yı, İsmail Gaspıralı’yı bilmeden Kırım’ı çözemezsiniz…

Cengiz Aytmatov’u okumadan Kırgız’ları okuyamazsınız…

Kazakistan, Muhtar Şahanov’dur, Ahmed Baytursun’dur…

Ahmed Ahundov, Türkmenistan’ın tâ kendisidir… 

Bugün Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türklerine “Çin işkencesi” uygulanıyor ve kimseden fazla bir ses çıkmıyor. O acıyı ruhumuzda hissedebilmenin yolu İsa Yusuf Alptekin’i, Abdurehim Nizariy’i, Bilal Nazım’ı, Molla Şakir’i, Seyit Muhammed Kaşi’yi keşfetmekten geçiyor.

Ders kitaplarımızda bunların adı bile yok. Aynı şekilde onların ders kitaplarında da bizim edebiyatçılarımızın, sanatçılarımızın ve tarihçilerimizin adı-sanı yoktur. Bu durumda “ruh birliği”, “gönül birliği” sağlanabilir mi?

Öte yandan, “Türk dünyası”nın müziği de yoksul: “Bozulma süreci”nin etkisiyle geçmiş unutturulmuş, mûsıki alanında bir “gelecek” ise inşa edilememiştir.

İyi müzik kalbi yumuşatır, kişiyi insanlaştırır, vicdanlaştırır, duygusallaştırır. Bırakınız mûsıki kanalıyla “Türk dünyası”sına açılmayı, kendi müziğimizi hâlâ “taklitten gerçeğe” geçiremedik: Hattâ böyle bir derdimiz bile olmadı!

Bilsek ki, bizde müzik yalnızca bir eğlence aracı değil, aynı zamanda bir tedavi metodudur.

Ecdadımızın, Kova burcu hastalarını “Neva Makamı”yla, İkizler burcu hastalarını “Irak Makamı”yla, havaleyi “Rast Makamı”yla, zekâ geriliğini “İsfahan Makamıyla, ateşli hastalıkları “Büzürk Makamı”yla, vesvese ve yersiz korkuları “Hüseyni Makamı”nıntedavi ettiğini kaçımız biliyoruz?

Gençlerimiz bunları bilirse en azından Batı hayranlığından kurtulur, özgüvenlerine kavuşurlar. Yoksa içimizde gitgide büyüyen şu “Batı hayranlığı” hem bizi, hem de hayallerimizi bitirecek!

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

vaayy be

Evet ağabey, prensip olarak değişen bir şey yok..Sizin kitabınız olan yetmişli yıllarda yazdığınız 'Batı ve Biz' kitabını ve daha nice kitaplarınızı okuyarak büyüdük, çok şükür.Dert, tasa, problem hiç değişmemiş.Değişmiyor..Çözümde öyle, hiç değişmedi, değişmiyor, değişmeyecek de.Fakat nasıl...?Kiimm, çözümü ne zaman, nasıl gerçekten uygulayabilecek?Uygulayacak.Şu anda olan gibi bir ileri iki geri değil.Gerçek çözüm...Ne zaman, nasıl?

Kazım ŞEN

Teşekkürler Üstad...
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23