Çanakkale şehitleri ve CHP

05 Nisan 2019 Cuma

Çanakkale Zaferi’nin yıldönümlerini her yıl artan bir coşkuyla kutluyoruz. Geçenlerde de 104. yıldönümünü kutladık. 

CHP iktidarı döneminde bu zafer yerel birkaç merasimle geçiştirilirdi. Bunun sebebi, o devrin iktidarının dinden-imandan pek hoşlanılmamasıydı. Oysa Çanakkale Zaferi, bir bütün olarak “din-iman” demekti. 

Çanakkale Zaferi’ni ve 250 bin şehidi nisyana (unutulmaya) terk ettiler. İçinden Atatürk geçmeseydi çoktan unutturacaklardı (nitekim Kutül Âmare Zaferi’ni uzun süre unutturdular). O kadar ki, İngilizlerle Fransızlar kendi askerlerinin mezarlarını gülistana çevirirken, “bizimkiler”in kasıtlı ihmali sebebiyle şehitliklerimiz mezbeleliğe dönüştü.

Yıllar boyu o zaferin simgesi olacak bir âbide dahi dikmediler. Şehitlerimiz bizim istiklâlimiz için canlarını vermişken, torunlarını yönetenler şehitlerimize bir mezarı dahi çok gördüler.

Yunan Akropol Tapınağı’na çok benzeyen ve Çanakkale şehitlerinin uğruna öldükleri değerler silsilesine hiç yakışmayan bugünkü “âbide” bile CHP yönetiminin yıkılışından sonra yapıldı (17 Nisan 1952’de temeli atılıp 21 Ağustos 1960’da açıldı). 

Düşünün ki, 1933’te bile Çanakkale’de bir “Türk şehitliği” yoktu. Bunu içlerine sindiremeyen on kadar genç (Nihal Atsız, Fethi Tevetoğlu, Nejdet Sencer ve daha sonra “imam hatip okullarını açan Milli Eğitim Bakanı olarak göreceğimiz Tevfik İleri gibi isimler) 1933’te ilk ciddi “Çanakkale yürüyüşü”nü başlattılar.

Bu bir ilkti. Halk büyük destek verdi. Sayı gittikçe arttı. On gencin başlattığı yürüyüş, zamanla on binlere, hatta yüz binlere çıktı…

Çanakkale sırtlarına bir “Zafer anıtı” yapma fikri de aynı yıllarda doğdu. Üniversiteli milliyetçi/mukaddesatçı gençler, bunun için para toplamaya başladılar. Ancak tek parti iktidarı (tabii ki CHP) bundan çok rahatsız oldu. Durdurdukları dini yöneliş (onlar “irtica” derdi) yeniden mi diriliyordu?..

CHP Genel Sekreteri Recep Peker, hemen duruma el koydu: “Bu işin sonu kötü olur” diyerek gençlere gözdağı verdi.

14 Mayıs 1950 tarihinde yapılan ilk özgür seçimde devrilip gittiler. Demokrat Parti iktidara geldi ve ilk iş olarak ezanı, “Muhammedî” kimliğine (aslına) kavuşturdu. Nihayet Çanakkale Zaferi özgürce kutlanmaya başlandı. 

Bu süreçte kitleler çok rahatlamış, oylar Demokrat Parti’ye akmaya başlamıştı. Bundan şiddetli bir rahatsızlık duyan CHP, halka şirin görünme hevesine kapıldıysa da inandırıcı olamadı. 

Bu havada yapılan 954 ve 957 seçimlerini de Demokrat Parti kazanınca, CHP seçimlerden umut kesti. Orduyu kışkırttı. Artık darbe yolu açılmıştı. 

Halktan rahatsız olan darbeciler bu yoldan ilerleyip 27 Mayıs 1960’ta Demokrat Parti’yi devirdiler. CHP zihniyet olarak tüm varlığıyla yine iktidar oldu. 

1962 yılının Mart ayında Çanakkale’ye bir “Gençlik Gezisi” tertiplediler. CHP örgütlerinden ve yandaş gençlik derneklerinden bin kadar genç seçip “Kadeş Vapuru”na dolduruldular. Güya şehitlerin ruhunu şâd etmeye gidiyorlardı. 

Seyahat boyunca, burada tekrarlamaktan sıkıldığım öyle iğrençlikler yaşandı ki, “Kadeş Vapuru Rezaleti” olarak tarihe geçti (İsteyen Google’dan sorup öğrenebilir). Zamanın gazetelerinde çarşaf çarşaf yayınlandı.

Gezi kalabalığına her nasılsa karışmış muhafazakâr bir genç, Kadeş Vapuru’da yaşananları şöyle anlatıyor (bir miktar sansürlü): 

“Gemi hareket eder etmez gençler gruplar halinde içki içmeye başladılar. Erkeklerin özellikle kızları sarhoş etmeye çalıştıkları belli oluyordu. 

Sarhoş olan kızlar, bir süre dans ettikten sonra erkekler tarafından dışarı çıkarılıyor ve karanlık bir yerlere götürülüyor, daha sonra beraberce dönüyorlardı. 

İstisnasız bütün masalarda kumar oynanıyordu. Kaptan gelip kumar kâğıtlarını toplamak istediyse de vermediler. Kendilerine karışmak isteyen birkaç görevliye, ‘Biz Atatürk’ün yolundayız, bize kimse karışamaz’ diye karşılık veriyorlardı. ‘Dağ Başını Duman Almış’ marşı, sarhoş naralarına karışıyordu. Dönüşte de aynı rezalet devam etti. 

Hatta bir grup genç, kapının önüne masa ve sandalye yığmak suretiyle bir koridoru kapatıp lambaları söndürmüşler, içeride çılgınlar gibi eğleniyorlardı. Birkaç kişi içki komasına girmiş, üç genç kız bekâretini yitirmiş, evlerine ağlayarak dönmüşlerdi.”

Bilinsin ve ibret alınsın istedim. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • HOMO TOKMAKUSHOMO TOKMAKUS1 ay önce
  CHP diye bahsettiginiz grup toplumun ayakci takimidir ve her toplumun en az yarisi boyle insanlardan olusuyor ve iktidar erkini emperyalist hep bu kriminal takima vermistir ve toplumun seckinlerini oldutturmuslerdir bunlara.Dogu bloku ulkelerinde Cinde kisaca dunyanin her yerinde anyi grup yasami ve insanligi butun degerleriyle birlikte neredeyse yok etmistir emperyalistin parasal destegi ile.Bunlarin yarattigi sonsuz acilar ve sonu olmayan kaoslaryuzunden de insanlik tumuyle yok edilecek ve film bitecek.
 • AbdullahAbdullah1 ay önce
  Allah razı olsun sayın yazar, sayende CHP seçmeni kemikleşti, ben artık sadece CHP'ye oy atarım.
 • Ayşe Ayşe 1 ay önce
  ALLAH razi olsun hocam chpkk ışte burezilislam düşmanı
 • Rıfat Rıfat 1 ay önce
  Sayın yazar elinize sağlık ilk defa duyduğum bir konuydu, chp zihniyetinin rezillikleri bitmiyor, bu zihniyetin ülkeye vermiş olduğu zarar maalesef bitmiyor ve hala da devam ediyor, Allah ülkeyi bunların eline bırakmasın!
 • galipgalip1 ay önce
  Sayın yazar çanakkale kaç yıldır chp nin elinde merak ettim.Bu yazınızda geçenleri tek sizmi biliyorsunuz.
 • cehepecehepe1 ay önce
  almanlar hitlerden bu kadar nefret etmiyor demokrat parti doneminde yapilan haksizliklari g.tu nasil abd ye teslim ettigimizi ve hala bunun devam ettigini yaz biz biliyoruz da bilmeyen okuyup arastirmayanlar da ogrensin
 • cehepecehepe1 ay önce
  ne chpeymis be arkadas omrum gecti yaza yaza bu nekin ne dusmanlik boyle almanlar hitleri
 • 145314531 ay önce
  Uzaklara gitmeye gerek yok bence,çünkü o uzaklarda olanlar kendilerinin yandaş basınınca karartılıyor,haber yapılmıyor,gündem olunca da hâliyle bazıları delil nedir,kaynak nedir yalancılar,iftiracılar,şerefsizler,düşmanlar,bilmem ne tohumları diyerek başlıyorlar saydırmaya.Yakın tarih daha sağlam bu nedenle,İşte yakın tarih.CHP 2017 Ağustos ayında Çanakkale'de Adalet Kurultayı tertipledi,Kocatepe'de ki kamp alanında içki içen üç CHP üyesi kesin ihraç ile partiden uzaklaştırıldı,delil de var,hemde kendi yandaşları Sözcü'de haber oldu,eski basın sözcü Bülent TEZCAN'da ihraçları duyurdu.Uzaklar iftira,yalan,karalama olabilir belki de,yakın da olanlara da hem de kendilerince kabul edilene aynı yakıştırmayı yapmazlar belki !!!!
 • Ali karaAli kara1 ay önce
  Sayin yazar kutul amare 1952 menderes zamanina kadar kutlaniyordu. Menderesin NATO sevgisi ve ingilizler gucenmesin demesiyle kaldirdigi kutlamalar. Neden chp ye vurmak icin gercegi tersyuz ediyosunuz
 • ORHAN İNANORHAN İNAN1 ay önce
  BU EDEPSİZLERİN YAPTIKLARI ANLATILSA KİTAPLARA SIĞMAZ.YAZINIZDA BİLE EDEBE AYKIRI OLAN KISIMLARI SANSÜRLEMİŞSİNİZ.İŞTE İMANIN GEREĞİ BU..EDEPSİZLER ALENİ OLARAK YAPMAYA UTANMAZLAR DA MÜSLÜMAN BUNU DİLE GETİRMEYE UTANIR..BUNLARIN YAPTIKLARI YAZMAKLA BİTMEZ AMA YAZMADAN DA OLMAZ.ELLERİNİZE SAĞLIK.MÜBAREK CUMA GÜNÜNÜZÜ KUTLUYORUM
 • GökmenGökmen1 ay önce
  Üstad ne olur bunları kitaplarıyla/kaynaklarıyla beraber sık sık yazın ki öğrenelim.

Günün Özeti