• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Yavuz Bahadıroğlu
Yavuz Bahadıroğlu
TÜM YAZILARI

Bir dünya Sultanı ile bir gönül Sultanı

30 Eylül 2020
A


Yavuz Bahadıroğlu İletişim: [email protected]

Dünya Sultanlarıyla (Padişahlar) Gönül Sultanlarını (Şeyhler, Hocalar) konuşuyorduk…

Rivayete göre, Yavuz Sultan Selim, Bursa’da (semtin şimdiki ismi “Muradiye”dir) atalarının mezarlarını ziyaret ettiği sırada, Cem Sultan’ın kabri başında derin düşüncelere daldı…

Uzunca bir süre yâd ellerde ölen amcasının mezarından ayrılamadı. Gurbet elde ölmesi, başucunda belki de bir Yasin okuyacak kimsenin bulunmaması, Padişah’ı derinden etkilemişti.

Nihayet türbeden ayrılmak üzereyken, gözü türbenin kapısında bekleyen Veziriâzam Koca Mustafa Paşa’ya ilişti. Koca Mustafa Paşa’nın, amcası Cem Sultan’ın gurbet ellerde ölmesindeki rolünü düşündü. 

Bu adam şimdi de hem kendisine Veziriâzamlık yapmakta, hem de el altından ağabeyi Şehzade Ahmed’e mektuplar yazıp padişahlığa çağırmakta idi. 

“Seni fitnecibaşı!..” diye mırıldandı.

İstanbul’a döner dönmez Koca Mustafa Paşa-’yı araştırdı: Suçları sabit olunca da cellâda verdi. Fakat bıraktığı hayır eserlerini de yok etmek istiyordu.

Bu amaçla bugünkü Kocamustafapaşa semtinde bulunan ve semte adını veren külliyeyi yıkmaları için bir grup amele görevlendirdi.

Câmi, imâret, medrese, mektep ve tekkeden meydana (Roma döneminden kalma “Andreas Manastırı”nın dönüştürülmesiyle oluşturulup 1486’da camiye çevrilerek Sünbüliye Şeyhi Yusuf Sinaneddin Efendi’nin hizmetlerine tahsis edilen bu eser, ünlü Merkez Efendi’nin yetiştiği külliyedir. Merkez Efendi, Sünbül Sinan’ın talebesidir).

Uzatmayalım, yıkım ekibi Padişah’ın emri mucibince külliyenin avlusuna girdi… O sırada Şeyh Sünbül Sinan Efendi, talebeleriyle birlikte, külliyenin bahçesine ektiği sebzelerin altını çapalıyordu…

Gelenleri görünce işi bıraktı, emir kullarına sakin sakin sordu: “Ne istersüz?” 

Bu soru öyle bir eda ile sorulmuştu ki, ürktüler. Kazma-kürekler ellerinden kayıp yere düştü. Tir tir titremeye başladılar. Korkup kaçtılar. Durumu anlattılar:

Şimdi bu hâdiseyi Yavuz’a nasıl söyleyeceklerdi? Yavuz Padişah gibi bir hükümdara “Emrinizi yerine getiremiyoruz” denebilir miydi?

Bu zor görevi Hocası Kemal Paşazade (İbn-i Kemal) üstlendi. Gitti ve Padişah’a olup bitenleri anlattı: “Kullar bu yıkım işinden korkup gerisin geri döndüler.”

Yavuz atını istedi. Bir sıçrayışta üstüne atladığı gibi,  Kocamustafapaşa’ya gitti. Şeyh Sünbül Sinan, hâlâ müritleriyle sebzelerin altını çapalıyordu.

Öfkeyle üzerine gelen Yavuz’u görünce, “Hay Hak!” çekti, “külliyemiz yıkılırsa biz nereye defnedileceğiz?” 

Padişah bu sesten çok etkilendi. Sanki vücudundan kan çekilmiş, bacakları kök salmıştı. Mecburen durdu: “Peki” dedi, “madem öyle, yıkılmasun!” 

Ama ya padişah iradesi ne olacaktı? İrade çiğnenemezdi. Ferman bir şekilde yerine getirilmeliydi…

Bunun çaresini yine Sünbül Sinan söyledi: “Hünkârım! Padişah fermanının yerine gelmesi gerektur. Onun için, hiç değilse, ocakları yıksınlar da ‘Hünkâr sözü çiğnendi’ denmesin!”

Ocaklar işçilerin kazma darbeleriyle yıkılırken, Yavuz Padişah, Sünbül Sinan’la derin bir sohbete dalmıştı. Sohbetin sonunda sırtındaki beyaz samur kürkü çıkarıp Sünbül Sinan’a giydirdi: “Her daim dualarınızda olmak isteruz.”

Halvetiye Tarikatı’nın Sünbüliye şubesini kuran Sünbül Sinan 1529’da vefat edince, bu külliyenin cami kısmının haziresindeki türbesine defnedildi. 

Menkıbeler belge değildir, ama halkın yorumudur. O dönemin halkı, Sünbül Sinan’la Yavuz Padişah’ı böyle görmektedir. Bu da olaylara ışık tutar mahiyettedir.

Resmî tarihlerle maksatlı tarihler, sebebi vermeden sonucu verirler. Tabiatıyla, ölmeyi bin kere hak edenler “mazlum,” ölüm hükmünü verenler ise “zalim” durumuna düşer. Hatta bazıları daha da ileri gidip şöyle yorumlar yaparlar:

Perşembe inşallah “Sultan IV. Mehmed ile Himmetzade Abdullah Hoca Olayı”na bakalım…

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Muhammet Genç

" Zavallı yeni nesil " okdar bizim milletimizin öz değerlerine yabancılaştıki ŞEYH değince Alimleri değil bugünki medya da görülen ŞARLATANLARI , DİNSİZLERİ ,AJANLARI anliyor... Rabbim uyanmayi lutfetsin...

Saka

Sanki irade haşa Rabbimizin iradesi.Amma ..
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23