Teravih ve Çocukların Namaz Eğitimi

10 Mayıs 2019 Cuma

Ramazan ayının insan hayatına kattığı bir çok güzellik vardır. Bedene sıhhat olan oruç bunlardan sadece bir tanesidir. Teravih namazı ise bu ayın diğer bir güzel yönüdür. Daha nice güzel yönü olan ve özellikle Kuran ifadesi ile bin aydan hayırlı olan bu rahmet ayına yetiştirdiği için Rabbimize şükürler olsun.

Ramazan ayı çocuklar açısından da çok önemlidir. Yetişkin olduğunu ispatlamak için her çocuk oruç tutmaya ve teravih namazı kılmaya can atar. Hatta ilk defa namaz kılmaya bu mübarek ayda başlayan çok fazla çocuk vardır.

Özellikle ülkemizde halkımızın beş vakit farz olan namaz kılma konusunda çok büyük kusurları vardır. Yüzde 10 veya 15’igeçmeyen bu oran ramazan ayında bir miktar artar. Ne ilginçtir ki farz-ı ayn yani herkesin günde beş vakit kılmakla yükümlü olduğu namaz kılınmaz iken; sünnet olan teravih namazını kılan çok sayıda insan vardır.

Herhalde bu namazsızlıktan olsa gerek ülkemizdeki insanların çoğunun yüzünde nur yoktur. Kuran’da Müslümanlar tarif edilirken yüzlerinde “secde izi” olduğu ifade edilmektedir. Hadiste ise “dinin direği namaz” olarak Şanlı Nebi Fahri Kainat Hazreti Muhammed (asm) buyurmaktadır.

İşte her gün namaz ile ilgili yazı yazsam az çekse de bunu yapamıyorum. Lakin Ramazan ayının en önemli ibadetlerinden biri olan teravih konusunda bazı önemli hakikatları tekrarlamakta yarar vardır. Umulur ki Ramazan bittikten sonra da namazlar hepimizin en önemli gündem maddesi olur ve günde beş vakit kılmayı Rabbim nasip eder.

Sözlükte "rahatlatmak, dinlendirmek" anlamlarına gelen tervîha kelimesinin çoğulu olan terâvih, dinî bir kavram olarak, Ramazan ayında, yatsı namazından sonra kılınan nafile namaza verilen isim olarak geçmektedir.

Arap ülkelerinde birkaç defa teravih namazına iştirak ettim. Gördüğüm hususlar ülkemizden biraz farklılık arz ediyordu. Bu ülkelerde namazdan sonra bir müddet oturulup dinlenilmekte bu arada müezzin Kuran ve salavatlar okumaktaydı. Fakat bu aralar oldukça uzundu. Neredeyse namaz vakti kadar zikir ve salavat çekilmekteydi.

Gerçi cemaatin bir kısmı 8 rekat namazı kılıp camiden ayrılıyordu lakin adı gibi rehavetle kılınan bir namaz olduğunu bu şekilde idrak etmiş oluyordum. İnsanın kendini zorlayarak 20 rekat kılması şart değildir. Elbette daha sevaplıdır. Lakin adı üstünde teravih namazını aceleyle ve sıkıntı ile kılmak hiç akıl karı değildir. Jet imamların kulakları çınlasın…

Bu şekilde namazın her dört rekatının sonunda bir miktar oturulup dinlenmek müstehap olup bu yüzden tervîha yani rehavet, rahatlama denilmesi boşuna değildir.

Hz. Peygamber (asm), "Kim inanarak ve sevabını Allah'tan bekleyerek Ramazan namazını (terâvih namazını) kılarsa, onun geçmiş günahları bağışlanır" buyurmuştur. (Buhârî, Salâtü't-Terâvih, 1; Müslim, Müsâfirîn, 174)

Nafile namazların ferdi olarak kılınması daha faziletli olduğu halde, terâvih namazının cemaatle kılınması sünnettir. Hz. Peygamber terâvih namazını iki defa cemaatle ashaba kıldırmış, ancak daha sonra cemaatle kıldırmamıştır (Buhârî, Salâtü't-Terâvih, 1; Müslim, Müsâfirîn, 177).

Terâvih namazını iki rekatte bir selam vererek ve dört rekatin sonunda biraz dinlenerek kılınması Arap ülkelerinde olduğu gibi daha uygundur. Bu dinlenmelerde tehlîl (lâ ilâhe illallâh demek) ve salavât ile meşgul olmak adı gibi rahatlama namazıdır. Ne var ki alel acele kılıp sanki bir yere yetişecekmiş gibi sabırsızlık göstermek bizim gibi kabına sığmayan toplumların genel halidir. Terâvih namazını kıldıran imamın, çabuk kıldırarak namaza noksanlık getirmemesi gerekir. Namazda kıraatin gereği gibi yapılmasına ve ta'dil-i erkana riâyet edilmesine özen gösterilmelidir.

Bu vesile ile çoğu çocuğun ilk defa namaz kılmaya başladıkları teravih namazında dikkat edilmesi gereken önemli bir hususu dile getirmek gereklidir. Bu namazda çocuklara 20 rekat namaz kılmaya zorlamak yerine neşe ve zevkle namaz kılmasına yardımcı olmak anne ve babaların dikkat etmesi gereken hususların başında yer almaktadır.

Camiyi ve cemaati sevdirmek, namazı huşu içinde kılmanın verdiği huzuru çocuklara da yaşatmaya çalışmak o kadar önemlidir ki bu konuda sayfalar dolusu yazı yazılsa az çeker. Yazının ana fikrine uygun olarak usandırmamak için bende fazla uzatmayıp burada kesiyorum.

Bu vesile ile Mahmut Bıyıklı’nın bir şiirini yazarak çocuklarımıza namazı sevdirmek için çok önemli olan teravih namazı ile ilgili şiirini paylaşmak isterim:

TERAVİHTE GÜLEN ÇOCUKLAR

Teravihte gülen çocuklar,
Bütün duâlar ezberinde
Ama melek mi gıdıklıyor ne
Gülüyorlar namazın orta yerinde.

Teravihte gülen çocuklar,
Elbet susmayı da bilirler
Kaş çatmasa büyükler
Tam otuz gün gelirler.

Teravihte gülen çocuklar,
Mü’min, cemaatin hepsinden
Ne kızarsın imam amca
Orman bıkar mı kuş sesinden.
 
Teravihte gülen çocuklar,
Camideki en iyi fikir
Çünkü onlar dört rekâtta bir
Getirilen salâvat gibidir…
 
Teravihte gülen çocuklar,
Size kızanlara ne dersiniz
Anlatsam onları bir size
Ömür boyu gülersiniz…

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • okurokur2 ay önce
  kucuk çocuğum bizi camiye hadi teravihe gidelim diye zorluyor.çünkü bahçesinde yeni arkadaşlar ile oynayacak. donuste diyorki bir teyze bize kızdı.burası oyun yerimidedi diyor. Bu kişilere ne diyeceğiz.evvelki Diyanet reisi çocuklar camiye gelsin diye teşvik eder rahatsız olan evinde kılsın derdi. Ancak ondan rahatsız olanlar bu guzel adamı emekli etti. ne diyelim.
 • KaraKara2 ay önce
  Hocam hirsiz evin icinden olunca kilit tutazmis bu kadem denilen mikrop partide enfeksiyona sebep olmuştur reis de bunlarin etkisi altindadir bu başı kapalilar 8 marttaki oro.pu pankart i tasiyanlardan daha tehlikelidir çünkü onlarin ne oldugubellidir bunlar ise kamufle olmuslardir ama beyinleri sekuler ve feministtir bu kadinlar ak parti nin yiyip bitiren kurtlardir
 • Neidüzaman HazretleriNeidüzaman Hazretleri2 ay önce
  Fettullahçı Çete üyesi , Cumhuriyet ve onun kurucusu Türk Milletininin önderi Atatürk'ün amansız düşmanı Vehbi Kara,Biz müslüman Kırım göçmeni Türkler olarak , sana tekraren hatırlatıyoruz.Senin ve tayfanın dinini bilmem. Peygamberin Neidü zaman Sait emmiyi tanımam.Dinde zorlama yoktur.Senin dinin sana benim dinim bana!
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer2 ay önce
  Kaleminize..sağlık.
 • Mustafa Mustafa 2 ay önce
  Yöntem Rasulu olursa tutar .Rasulullah sav ashabı na önce imanı anlattı ve yaşattı iman celikleşince ameller bir bir yaşanmaya başladı ve bu ameller terk edilmedi.
 • Sululukta sınır tanımamakSululukta sınır tanımamak2 ay önce
  Aile gereken eğitim ve terbiyeyi verse, çocuklar teravihde gülmezler. Bunu yapamadığımız için; "gülün lan çocuklar namazda!" diye sıyırıyoruz. (Öğretmen sınıfta ders anlatırken çocuklar gülüyorlar mı?, 'atam sen kalk da ben yatam' gibi bok şiirler okunurken gülüyorlar mı? İstiklal marşı okunurken gülüyorlar mı?)

Günün Özeti