• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Vehbi Kara
Vehbi Kara
TÜM YAZILARI
08 Kasım 2019

Sıra Camilere mi Geldi?

Rahmetli Necip Fazıl Kısakürek, yazmış olduğu kitaba “Put Adam” derken boşuna mı bu ismi koymuştu?.
Tabii ki hayır..

Hindistan’daki Hindu ritüellerine benzer bir şekilde putlara tapacak kadar ilkel bir görüntü sergilediğimizin farkına varmıştı da, onun için kitaba o başlığı koymuştu..

Öyle ki; her yılın 10 Kasım günü otoyollarda dahi durup dikilerek bir çeşit pagan ayini gerçekleştiren ve bu yüzden zincirleme trafik kazalarına yol açan insanlara rastlıyoruz. Devletimiz bu ciddi probleme çare bulmak şöyle dursun ateşe körükle giderek putperestliğin en ileri derecede uygulamalarını devreye sokmaya devam ediyor. Başımıza taş yağmaz ise iyidir…

İşin daha kötüsü Türkiye’nin her yerinde pagan ayinleri yapılırken sıraya camiler de girmiş oldu. 2019 Yılında çok ağır kışkırtmalarla karşı karşıya kaldık.  Örneğin Trabzon Ortahisar’da dev resimler ile siyasi parti liderlerinin resimleri asılarak dinimizin reddettiği ikona, resim ve heykellerin bir çeşidi ile baş başa kalmış olduk.

Ankara Yenimahalle’de ise “hutbede bazı isimler anılmadığı" için Cuma namazını sabote etmeye kalkışan kışkırtıcı bir grupla da tanışmış olduk. Bu yıl ise bambaşka bir ritüele şahitlik edeceğiz. Cami hoparlöründen ölmüş insanlar için sirenler çalınarak yeni bir pagan ayini ile tanışmış oluyoruz.

Halbuki İslam dininde ölenler için “Fatiha” suresi okunur ve dua edilir. Şahıslar tabulaştırılmaz. Lakin bunu bizim putperestlere anlatmak güçtür. Hindular gibi heykel ve resimler önünde serfüru etmek bunların geleneği haline gelmiştir.

Hazreti Muhammed Aleyhissalatü Vesselam, dedesi Hazreti İbrahim gibi putlara karşıydı. İnsanları tevhide yani Allah’tan başka ilah olamayacağı bir dine davet ediyordu. Kuran’ın en önemli mesajı da buydu: Lailahe İllallah…

Kuran, Hz. İbrahim’in putları, heykelleri kırdığını anlatmaktadır. Başka bir Âyette Nuh Peygamberin kavmi ile ilgili olarak şöyle buyrulur: "Sakın ilahlarınızı bırakmayın -Ved, Suvâ, Yeğâus, Nesr- gibi putlarınızdan vazgeçmeyin, dediler. Böylece bir çok insanı sapıttılar. Sen bu zalimlerin sadece sapıklıklarını arttır" (Nuh Suresi 23-24).

Hz. Peygamber’in (asm) hadislerinde de putlara heykellere tapınılmaması gerektiği ifade edilmiştir. Hz. Âişe’den nakledildiğine göre "Kıyamet günü en şiddetli azaba uğrayacak olanlar, yaratma hususunda kendisine Allah'ın yerine koyup, kendini ona benzetenlerdir" (Buhari, libas, 39; Nesai, Zinet, 112-114) buyrulmuştur.

Mekke'nin fethinde Kâbe'nin içinde, çevresinde ve Safa ile Merve tepeleri üzerinde bulunan putlar-heykeller kırıp temizlenmiştir. Keza resimler de “gölgesiz suret” olarak değerlendirilmiş ve özellikle ibadet mahallerinde bulundurulması yasaklanmıştır. İslam dini; putlara, ikonlara, resimlere ve bunların temsil ettiği varlıklara tapınmayı açıkça reddeden bir dindir.

Bununla birlikte ülkemizde yönetim değiştikten sonra ilk iş olarak heykeller dikilmeye başlanmıştır. Yetmedi; her yerde belli resimlerin bulunmasını mecburi hale getirilmiştir.

İnsanlara tapınmayı emreden bir ideoloji ve kadrolar; sadece tarihi, eğitimi, siyaseti değil İslami bütün değerleri de yıkmak istediler. Bu kadarla da kalmıyor, hiç hesap vermeyen fakat hep hesap soran bir saldırgan üslupla ilahlaştırdıkları şahıslar için saldırmaya devam ettiler. “Hutbelerde neden adı anılmıyor?” ve “Camilerde neden adına Fatiha okunmuyor?” gibi son derece ağır ithamlarla Diyanet İşleri Başkanlığı’nı vefasızlıkla suçladılar. Diyanet ise bu baskılara boyun eğip cami minarelerinden Hindu ritüellerine benzer gösterilere müsaade etmeye başladı.

Bu saldırgan ve dayatmacı ruh haliyle öteden beri muhatap olduk. Tapındıkları insanların asla hata yapmaz, sorgulanamaz olduğunu da öğrenmiş olduk.

İslam’ın; namaz, oruç, zekât, hac gibi İslam’ın en temel şartlarına uymak bir tarafa imanın esaslarını inkâr eden bir hayat felsefesi ve pratiği içerisinde olan bu putperest anlayış acaba kime ne fayda sağlayacak?

Hala utanmadan ülkemizin kuruluş felsefesinden söz ederken seküler bir anlayışı ifade eden insanlar var. Devletin dini İslam olduğu bir anayasa ve Meclis’in açılışında Kuran hatimlerinden başka bir Türk geleneği olan Buhari kitaplarının okunduğunu ne çabuk unuttular? Halifenin kurtulması ve misak-ı milli sınırlarına ulaşmanın en önemli hedeflerimiz olduğunu inkar edenlere; kimse iki kelime söyleyemeyecek mi?

1928 Yılında Anayasadan “Devletin dini İslam’dır” maddesi çıkarılmış ve 1936 yılında CHP’nin altı ilkesi anayasaya dahil edilmiştir. Tarihten haberi olmayan kişiler; kurucu değerler adı altında bize bu ilkeleri benimsetmeye çalışıyorlar. Aynı tek partili yönetimini demokrasi diye yutturmaya çalıştıkları gibi. 

Hilafet’in kaldırılması, bir devlet projesi olarak ezan ve ibadetlerin Türkçeleştirilmesi, İslami değer ve sembollerin kamusal hayattan kazınıp atılması, Ramazan ve Kurban bayramlarının dahi itibarsızlaştırılması için talimatlar vermesiyle iş bitmiyor. Daha ilerilere gidiliyor, Türk Tarih ve Türk Dil Kongrelerinde açıkça ırkçı-kafatası ölçen bakış açıları, bilimsel tez diye bütün eğitim öğretim kurumları aracılığıyla bir deli gömleği gibi halka giydiriliyordu.

Kur’an-ı Kerim için (haşa) “gökten indiği sanılan bir kitap” deniliyor iken, şimdi “camilerde dua edilmedi”, “şu isme fatiha okunmadı” diye ortalığı ayağa kaldırıyorlar.

Hafızlar için “beyni sulanmış” sözleri ile  pozitivizm ve deizm arasında gidip gelen bütünüyle seküler ve son derece pragmatik siyasetçileri 2019 Türkiye’sinde zorla dayatarak ne elde edeceklerini sanıyorlar acaba?

Aslında bu son yaşanan kışkırtmalarla, belki aklımız başımıza gelir. Zira yapılan her icraatı ve söylenen her sözü futbol takımı fanatikliği gibi destekleyen insanlarımız var. İnsanlarımız, şu kadarını dahi söyleyemiyorlar:

“Dur bakalım orada! Benim dinim İslam. Peygamberim Hazreti Muhammed’dir (asm). Şanlı Peygamberin resminin dahi asılması yasak iken, başka bir insanın devasa resmini ibadethaneye nasıl asacaksın?"

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Hakikat

Helal olsun sana cesur abim. Tayyip erdoğan 'ın ölümünden sonra senin gibi imanlı cesur insanlara bu ülkenin ihtiyacı var. Yoksa menfaat düşkünü korkak insanlar gelirse zındıklar bu İKTİDAR dönemindeki zamanların intikam duygusuyla islama ait butin degerleri yok etmek için çalışacaklardır.
 • Yanıtla

Selma

Sayın yazar bedenen o putlara saygı duruşuna mecbur etselerde zamanın müşrikleri,münafıkları... kalben o anda Yüce Rab'bimin huzurunda olduğumu düşünürüm Rab'bime içimden bu topluluktan asla razı olmadığımı geçirerek dua ederim.(B.Düzüne yanlışta ısrar edilip halkın istediği kişi gösterilse idi B.Düzüne dikilen putların hepsini H.z İbrahim gibi baltayla kırmaya ahdetmiştim.) Cumamız ve Mevlit kandilimiz hayırlara vesile olur İNŞAAllAH. Âmiiin. .
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23