Köpekler Daima Havlar

17 Nisan 2019 Çarşamba

2019 Yerel Seçimleri geride kaldı. Cumhur İttifakı büyük illerin tamamında başarı kazanamamış olsa da ülkemizin neredeyse tamamında açık ara seçimi kazanmıştır.

Büyük şehirlerde de büyük bir kitle yine Cumhur İttifakını desteklemiştir. Her ne kadar bazı belediye başkanlıklarını CHP kazanmış olsa da belediye meclislerinde çoğunluk Cumhur İttifakının büyük partisi olan Ak Partiye geçmiştir. Bu durum Başkanların denetlenmesini ve halkın yararına olacak girişimlerde CHP’nin yaptığı gibi “her şeye karşıyım” anlayışı ile değil şehirlerin güzelliğine katkı sağlayacaktır.

Seçim sonuçlarının en güzel tarafı şudur: Yöneticileri darbeciler değil halk değiştirmektedir. Ülkemiz her 8-10 yılda bir tekrarlanan askeri darbeler nedeni ile özgür seçimler yerine ABD’den emir alan generallerin keyiflerine göre yönetiliyorlardı. Şimdi halkımızın keyfi sorulmuştur. Halkımız da kendi düşüncesine göre 5 yıllığına şehir yönetimlerini ve meclislerini seçmiştir.

İkinci güzel tarafı ise şudur. Ayasofya gibi sembol bir caminin açılacağı sözünün verilmiş olmasıdır. İşte yıllardan beri emek verdiğim ve Cami olarak açılması için binlerce insanın gayreti ile çok güzel bir sonuç alınmış oldu.

Daha önce Cumhurbaşkanı’nın gözünü korkutan bazı sinsi bürokratlar ağzının payını almış bu sefer Cumhurbaşkanı’nı aldatamamıştır. Güya dünyadan büyük tepki gelecek ekonomik darboğaz içine çekileceğiz. Haydi oradan. Kimi kandırıyorsunuz Sabetaycı ödlekler. Allah’ın izni ile 500 sene Cami olmuş bir yeri tekrar cami yapmaya kim itiraz edebilir ki?

Elbette köpekler huyları gereği havlarlar. Şarkı söyleyecek halleri yok ya! Ayasofya’nın Cami olmasından rahatsız olan o kadar çok insan bozması hayvan var ki. Bunların itiraz etmesi kadar doğal bir şey yoktur.

Eğer bunları ciddiye almış olsaydık hiçbir icraat yapılamazdı. Birinci köprü yani Boğaziçi açılacağı zaman havlamalar olmadı mı? Hani bu köprüden zenginler geçecekti? Devletin parası çarçur edilmişti?

Demek ki bu zavallılar sahipleri ne istiyor ise ona göre havlıyorlar. Bırakın devam etsinler. Bizde kimin insan ruhu taşıdığını; kimin hayvan olduğunu daha iyi anlamış oluruz…

Bir de bazıları diyor ki Erdoğan vaadini yerine getiremez veya getirmeyecektir. İyi de bu insanlara sormak gerekmez mi: Cumhurbaşkanı neyi vaat etti de yerine getirmedi?

Erdoğan seçim sonucunda yapmış olduğu konuşmalarda değindiği gibi “şimdi iş icraat yapma zamanıdır” Dört yıl boyunca çalışacaklar ve sonunda yine bizim yani cumhurun önüne gelecekler. İşte o zaman vaat edilenle yapılanlardan imtihan edeceğiz.

Umut ederiz ki daha önceden olduğu gibi yine verilen sözler yerine getirilir ve Erdoğan’ı bir dönem daha Cumhurbaşkanı seçeriz. Rabbim istikametten ayırmasın ve güzel icraatlarında muvaffak kılsın.

Şimdi gelelim şu “Ayasofya nasıl cami olur” meselesine. Bana göre gösterişli bir şekilde açmak daha iyi olur. Çünkü sembol önemi vardır. İslam ülkeleri Türkiye’nin Batı boyunduruğundan kurtulduğuna inanacaklardır.

Lakin hükümet pek böyle düşünmüyor. Öyle olsun. Fark etmez. Önemli olan fatih Sultan Mehmed Han’ın bedduasından kurtulmaktır. Peygamberimizin (asm) sena ettiği bir zatın bedduası pek mühimdir. Bazı sağır kulakların duymasını dilerim.

Halen defalarca Cuma, teravih ve vakit namazı kıldığım kıble taraftaki kısım genişletilebilir. Caminin içine doğru halılar serilerek Cuma, Bayram ve teravih namazları namazları burada kılınabilir. Halkımız benim yaptığım gibi burada namaz kılmaya devam ederse iş daha çabuk ve gürültüsüz bir şekilde olur.

İkinci husus ise birkaç defa yapıldığı gibi Ayasofya’dan ezan seslerinin yükselmesi meselesidir. Zaten cami görevlileri mevcuttur ve kadroludur. Bundan sonra her vakitte Ezan-ı Muhammedi okunması gereklidir. Diyanet İşleri Başkanlığı bu konuyu acil olarak gündemine almalı ve çözmelidir.

Son söz olarak şunu söyleyeyim. Seçimleri seviyorum. Hiç olmaz ise 5 yılda bir önüme gelip benim halimi hatırımı soruyorlar.  Halbuki diktatörler,  krallar ve darbeciler öyle mi? Zaten İslam’da saltanat krallık yoktur. Romalılardan Firavunlardan ve Nemrut gibi zorbalardan bize de geçmiştir. Yoksa aklı başında hiç kimse bunu istemez.

Dört halife dahi seçimle işbaşına gelmiş devleti meşveretle yönetmiştir. İslam’ın yönetim şekli seçimli sistemlerdir, vesselam…

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • NerminNermin1 ay önce
  Beyefendi, ağır işlese de iyi ki ülkemiz de demokrasi var. Cumhuriyet e ve Atatürk e şükredin.
 • Sezai Sezai 1 ay önce
  MHP ile çuvala girilmez.MHP kimlik siyaseti yapan partidir. Bundan dolayı dindar kürtler ak partidenvazgeçti. En az 150 bin oy gitti CHP yeMHP seçmeni bilinçlidir ak partiye oy vermedi. Ankarada bundan kaybetti. Kimlik siyaseti yapan kürtler CHP te oy verdi batıda.Dindar kürtler doğuda ak partiyekarşı kafaları karışıktır. S soylu bakış açısı kürtleri kimlik siyasetine iter. Ak parti stratejisi bunu masaya yatırmalıdır.
 • unukunuk1 ay önce
  Yanında Sultanahmet var. Oraya neden gitmiyorsun. Aynı kafada biri de Çamlıcaya neden 60 bin kişilik cami yaptınız diyo. Bu köşeleri nasıl tuttunuz siz. Hangi analitik düşünme kabiliyetinizle kazandınız bu mazbataları. Canım istanbul. Taşı toprağı altın. Kazma kürek gel. Otur klavyenin başına. uydur kaydır meşrebine göre. Oh ne güzel hayat. Şu fikirlerle yer kaplamak. İstanbul fırsatlar şehri yeminle. Ne mezunu bunu yazanlar çok merakettim...
 • Bu sefer deBu sefer de1 ay önce
  İstanbul’u alamadık vazgeçtik derlerse?
 • TayfunTayfun1 ay önce
  Fatih'i elbette sever sayarız da, islam'da emirin fethettiği yerleri malı yapması gibi bir kavram var mı yazar? O fethedilen yerler ve üzerindekiler İslam'a göre kimin malıdır? Birinin kendisine ait olmayan bir şey için vasiyet etmesinin İslam'daki yeri nedir? Osmanlı'daki gibi ülkenin tamamı padişahın mülkü olabiliyor mu? (Kılıç hakkı falan felan nerede yazıyor?) Üzerindeki insanlar da onun kulları olabiliyor mu yazar? Din ile aldatmaya devam diyorsun... Sen bilirsin be yav!
 • HalukHaluk1 ay önce
  Hocam kullandiginiz dile lutfen dikkat edin her kesimden her kes sizi okuyabilsin toplumu germeyin birlik ve beraberlik ruhunu zedeleyecek soylemlerden kacinin bu ulke hepimizin distan gelecek tehlikeye hep birlikte karsi cikacagimizi unutmayin
 • HalukHaluk1 ay önce
  Hocam cumhurbaskanimiz memura 3600 sozunu vermisti onu yapmadi
 • ORHAN İNANORHAN İNAN1 ay önce
  AYASOFYA ÜMMETİN GÖZÜ O'NUN ÜZERİNDE .İNŞALLAH KISA SÜREDE İBADETE AÇILACAK VE MAZLUM MİLLETİMİZİN YÜREĞİ SERİNLEYECEK.ELİNİZE SAĞLIK.
 • Yusuf canYusuf can1 ay önce
  Onlara hayvanda asagidir,bu güruh vatanına ihanet içerisindedirler,gün gelir hesap sorulur zulüm 1453 te başladı diye pustlar vede o.ispulardan
 • nnKnnK1 ay önce
  Teori Gazeteciliğinden Vazgeçin.SAHA GAZETECİSİ OLUN.sahadan somut bilgi toplayın,anlamlı hale getirin.
 • Kemalist Düşmanı AkpartiliKemalist Düşmanı Akpartili1 ay önce
  Hala tutturmuşuz bir cumhur ittifakıdır gidiyor! mhp ile ittifakın akpartinin başına açtığı felaketi görmek için daha ne olması gerekiyordu? günden güne dibe doğru gidiyoruz, minicik mhp'ye benzemeyi marifet sanıyoruz. bu gidişle aynen mhp gibi yüzde 10-20 bandına inceğiz! 31 Mart seçimleri tam bir felaket oldu, istanbul be anakaranın kaybedileceği hiç hesapta yoktu, ne de olsa yanına MHPyi almışsın, tek başına kazandığın yerleri daha rahat kazanacktık sözde! 24 Haziranda da meclis çoğunluğu kaybedildi. MHP gibi atatrükçü ve milliyetçi bir partiye kenetlenip benzemek, ciddi noksaniyete işaret! İttifak kuracak başka kimse mi yok? atatrükçülük ve miliyetçilik yapmak akpartiyi bitirecek!!!
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Ultra lüks makam odası yaptıranlar ? Dokuz adet lüks makam aracı olanlar dördü arazi aracı ?
 • kasım işipolatkasım işipolat1 ay önce
  Allah razı olsun vehbi bey sağolasın harika bir makale selam ve dua ile fi emanillah
 • abdulmetinabdulmetin1 ay önce
  Uğur Hacıoğlu; Sen bu kadar zorlandığına göre, taşıdığın o ismin arkasına saklanmış krıpto'nun tekisin demektir, yoksa niye gocunasın ki! Ayasofya'nın Cami olmasından, öyle değil mi ama?
 • insaninsan1 ay önce
  hayvanida Allah yaratmistir
 • AHMEDAHMED1 ay önce
  Kaleminize sağlık Vehbi Bey. Yorumcu Uğur Hacıoğlu gibi ülke menfaatını düşünmeyip Hristiyanların menfaatını düşünen kişilerin dahi sizin yazılarınızdan faydalanmak için okuması memnuniyet verici bir durum.Irakta, Suriyede camiler bombalanırkan ses çıkarmayanlar, Ayasofyanın , tekrar cami olarak açılmasını hazmedemiyorlar.AmaAvrupa ülkeleriiçerisinde kalan , ata yadigarı cami ve eserlere tecavüz edilmesini içlerine sindiriyorlar.Ayasofya,içimizdeki kriptolar tarafından müzeye çevrilmiştir. %25 oranındaki CHP zihniyeti artık iflas etmiştir. Bundan böyle bu ülkeyi Anadolu evlatları yönetecektir.
 • Ahmet ÖzAhmet Öz1 ay önce
  Vehbi Bey;Fatih Sultan Mehmed'in bedduası,madem ki bu kadar tehlikeliydi,niçin bugüne kadar Ayasofya cami yapılamadı?Güç mü,irade mi eksikti?Amacım,yazınızdaki çarpıklığı dile getirmek.Demek ki,bizim de bilemediğimiz hususlar var.Haklı olarak,Sultanahmet Camii'ni dolduramayan insanımız,netameli bir konu olan Ayasofya üzerinde ısrar etmemeli,önce Sultanahmet'i cemaatle doldurmalıydı.Fatih'in bedduası,demek ki o kadar ciddiye alınamazmış.Bazı bölümleri açık olan ve rahatlıkla ibadet edilen Ayasofya'nın tüm bölümlerinin görkemli bir açılışı bizi mutlu eder.Bir mutluluk uğruna bilemediğimiz devasa sorunların karşımıza çıkması,ekonomimizin bağışıklık sisteminin çökme trendine girdiği şu günlerde,isabetli mi olur?İsabetli olmaz ama,seçim gündeminin üstünü kapatabilir.Zira,büyükşehirlerin yerel seçimlerdeki kaybı,iktidara,genel seçimlerde,daha büyük bir zararın kapısını arayabilir.Keşke,o şikayet ettiğiniz bürokratlar,17 yıl boyunca denetim altında tutulsaydı,yönetim erki ile yönetilen halk arasındaki ''hizmetkarlık''bağı canlı tutulsaydı.Kadınlarımız,marketlerde yerlere serilmiş kuru soğanlarının iyilerini seçme derdine düşmüş.Ayasofya'nın ibadete açılışı ve Ayasofya'ya cami statüsü verilmesi,onların gündeminde değil.Millet 50-100 tl'lerle pazarını yapamıyor.Temel ihtiyaç maddelerini almak hususunda,bazı ihtiyaçlarını ertelemek zorunda kalıyor.Soğansız yemek tad vermiyor.Ayasofya,soğan'ın yerini dolduramıyor.Ak Partiyi,sırf ekonomik nedenler zora soktu.Ana ve yavrularıyla muhalefetin,iktidarı devirmeye yönelik ne gücü kuvveti,ne de kararlılığı yoktur.Ak Parti'ye hala yüksek oranda oy çıkıyorsa,bıçak sırtı oy alıyorsa,bu durum,Ak Parti'ye,tencereme koyabileceğim bir şey kalmadı,soğan sabrımızı taşıran son damla oldu,ikazıdır.Yine ne varsa Ak Parti'de var.Ak Parti,muhalefete karşı baskın çıkma çabalarına girmemeli.Hatalarıyla yüzleşmeli.Ayasofya gibi netameli konularla gündemi değiştirmek yerine,ekonomik yönden halkın nefes almasını sağlayacak tedbirler almalıdır.Tuzu kuru olan ve milletle arasında duvarlar ören bürokrat ve vükelaya gereken yaptırım ve ikaz yapılmalıdır.Tüm imkanlar ellerinde.Sosyo ekonomik perişanlığımızı düzeltebilecek irade eksikliği var.Makam saltanatına ve sair büyük israfa son verilmeli.Yunus Emre safiyeti yaşanmadan,Hz.Ömer adaletine kavuşamayız.Biri yerken,diğeri bakmamalı.O şatafatlı düğünler zihinlere kazındı.Bunlar seçmen tabanını çok etkiliyor.Bence yazınızın konusu bunlar olmalıydı.Saygılarımla.
 • Uğur HacıoğluUğur Hacıoğlu1 ay önce
  Ayasofya'nın beş sene içinde gerçekten cami olarak açılacağına dair inancınız ve şatafatlı olsun, içeriye namazlık konsun şeklindeki hülyalarınız gerçekten ne kadar da maceraperest ve hülyaperest bir insan olduğunuzu gösteriyor. Mavi Marmara, kadınların çalışma hayatındaki rolünün arttırılması, zina yasası gibi icraatlerden hiç sonuç çıkarmamışsınız. Hangi vaadini tutmadı diye sorup, hepsini gerçekleştirdi diye cevaplamanız da ayrı bir dünyadan habersizlik. Geçiniz efendim geçiniz. Binin otobüse gidin Çamlıca camii'ne, mis gibi kılın namazınızı. Ayasofya'yı özüne döndürmek istiyorsanızdaHasan Mezarcı hocanızın dediği gibi tekrar kiliseye çevirip başına papaz görevlendirin ve ayine başlatın. İnsanların mabedine saldırıp gasp edip tecavüz etmekten zevk almak hangi kitapta yazar? Şölen havası olsunmuş. Tecavüzün şöleni mi olur?
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer1 ay önce
  Ayasofya.,.için..tehdit..ediyorlar..mış..Zaten..her..konuda..saldırıyorlar..yani..kaybedeceğimiz..bir..şey..yok.KAZANACAĞIMIZ..çok..önemli..mevziler..var..Sayın..Vehbi..kara..Kalemine..sağlık..Unutmadan..Boğaziçi..köprüsü..değil..15.Temmuz..ŞEHİDLER..KÖPRÜSÜ..dalgınlığınıza...geldi...herhalde..Selamlar..Sevgiler.
 • O.uralO.ural1 ay önce
  Evet bu köpekler c.h.p. nin içinde çoktur onlar havlasın Dursun reisimiz onların havlamalarını kesecek halk desteğine sahip elhamdülillah reisimiz ne söz verdiyse ben onun o sözünü yerine getireceğinden adım gibi eminim Allah nasip ederse o her sözünü yerine getirecek imâna ve kişiliğe sahip imânlı bir vatan evladıdır k.k.oğlunun ve ç.h.p. nin hiç bir sözüne inanılmaz sadece Allah birdir sözüne inanılır oda elhamdülillah öyle olduğundandır bu küffâr c.h.p. ve yöneticilerinin hiç bir sözüne inanmayın.
 • Hüseyin UsluerHüseyin Usluer1 ay önce
  Ayasofya camiye çevrilmeli. Bu kararı geciktirmek manasız. Yetki ak parinin elindeyken elini çabuk tutmalı. İktidar fırsatı kullanmalı. Yapacağım açacağım demeden işte açtım demeli. Beklemeye gerek yok. Fatih sultan mehmedin hatırası incinmemeli. Tek başına iktidar iken bu güzelim hatıra yad edilmeli.
 • HaddHadd1 ay önce
  Şimdi biz sürekli batıya rest çekiyoruz onlar sessiz kalıyorlar ama eninde sonunda kazananda onlar oluyor. ..

Günün Özeti