Dördüncü Suriye Operasyonu Bayramdan Sonraya Kaldı

09 Ağustos 2019 Cuma

Suriye'nin kuzeyinde PKK/PYD güçlerine karşı yapılacak operasyon Kurban bayramı sonrasına kalmış görünüyor. Bunun en önemli sebebi olarak; bölgedeki ABD askerlerinin sıcak bir çatışmadan uzak tutulması öngörülmektedir.

Türkiye’nin kararlı tutumu sonunda ABD, Suriye’nin kuzeyinde yer alan 250 km boyunda ve yer yer 40 km derinliğindeki “güvenli bölge” kurulmasını kabul etmiş görünüyor. ABD askeri yetkilileriyle yapılan görüşmelerde, “Türkiye'de Müşterek Harekât Merkezinin en kısa zamanda kurulması konusunda mutabık kalındığı” açıklaması bu hususu teyit etmektedir.

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, “ABD askeri yetkilileriyle Milli Savunma Bakanlığında 5-7 Ağustos'ta yapılan görüşmeler” tamamlanmıştır. Görüşmelerde Türkiye'nin güvenlik endişelerini giderecek tedbirlerin bir an önce uygulanması konusunda mutabık kalındığı anlaşılmaktadır.

Türk ve ABD askeri yetkililerince güvenli bölgenin adı “barış koridoru” olarak konulmuştur. Ayrıca yerinden edilmiş Suriyelilerin ülkelerine dönmeleri için her türlü ilave tedbirin alınması konusunda da mutabık kalındığı açıklanmıştır.

Konu ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan basın toplantısında "görüşmelerin olumlu bir istikamette devam ettiğini” ve operasyon konusunda da birlikte adım atıldığını söylemiştir. Bu açıklamaların satır aralarından şu sonuçları çıkarabiliriz:

 1. Kuzey Suriye’ye ordumuzun gireceği ve güvenli bölge meydana getirileceği kesinleşmiştir.
 2. Bu operasyon ABD askerleri ile koordinasyon halinde yapılacaktır.
 3. Müşterek operasyonda ABD askerlerinin zarar görmemesi için Türkiye'de Müşterek Harekât Merkezinin kurulması kararı alınmıştır.
 4. Türkiye’nin ısrarı ve kararlılığı sonucunda önce 5 km olması istenen güvenli bölge derinliği 40 km’ye kadar uzatılabilecektir.
 5. Ülkemize göç etmiş Suriye vatandaşlarının emniyetli bir şekilde “barış koridoru” adı verilen bu bölgeye gelme imkânı doğmuştur.
 6. Fırat Kalkanı ve Afrin bölgesindeki gibi emniyet tesis edildikten sonra meydana getirilecek emniyetli alanlarda iş ve yaşam şartlarının iyileştirilmesi için birlikte hareket edilecektir.

Mutabık kalınan bu maddelerden başka kamuoyu ile paylaşılmayan daha bir çok husus bulunabilir. Fakat ABD ile yaşanacak bir sıcak çatışmanın ortaya çıkaracağı birçok endişe giderilmiştir. Bundan sonra gelişmeler çok daha kontrollü bir şekilde devam edecektir ki; makul olanda budur. Zor oyunu bozmuş ABD’nin Türkiye üzerindeki çirkin emelleri şimdilik engellenebilmiştir.

ABD’nin oyalama taktiklerinin 6 aydan beri devam etmekteydi. Bu sürede kim bilir hangi şeytanca planlar yapılmıştı? Fakat Türkiye’nin kararlı tutumu bütün planları bozmuş mantıklı ve her iki ülkenin kabul edebileceği bir noktada uzlaşıya varılmıştır.

Bundan sonra Türkiye’nin lehine birçok adımın atıldığına şahit olacağız. Çünkü bölgenin en güçlü devleti olan Türkiye ile çatışmaya girmek ister ABD ister Rusya olsun; hepsinin zararınadır. Fakat Türkiye ile uzlaşı içinde olurlar ise hem kendileri hem de bölge ülkeleri için faydalı olacaktır.

Rus savaş uçağının düşürülmesi olayını hatırlayalım. Rusya ile olan ilişkilerimiz FETÖ örgütü sayesinde en kötü noktaya kadar ilerlemişti. Fakat sonuçta sağduyu galip geldi ve Türkiye-Rusya ilişkileri yavaş yavaş normalleşmeye başladı. Sonunda S400 füzelerinin alınması ve vizelerin kalkmasına kadar iyi ilişkiler gelişebildi.

Şimdi benzer bir şekilde üreticisi olduğumuz F-35 uçaklarının verilmemesi sonucunda kopma noktasına kadar gelen Türkiye-ABD ilişkilerinin de olması gereken iyi bir seviyeye gelmesi beklenebilir. Çünkü dünya üzerindeki hegemonyasını kaybetmekte olan bir ABD ile karşı karşıya kalmış durumdayız. Çin’e karşı ticaret savaşlarından galibiyetle çıkması imkânsız olan ABD, neredeyse mücadele ettiği her alanda ciddi tehdit altına girmiştir.

Erdoğan’ın kararlı tutumu sayesinde Türkiye’yi oyalamanın para etmediği görülmüştür. Trump’ın yeni politikasının nasıl olacağı bilinmemektedir. Fakat ABD’nin Türkiye konusunda bir strateji değişikliğine gidebileceği anlaşılmaktadır. Çünkü hangi konuda baskı uyguladı ise ters tepmiştir. Örneğin Türkiye’ye kur baskısı ile ekonomik yıkım başarısızlığa uğramıştır. Türkiye’de gezi olayları ve 15 Temmuz darbesi halkımızın sağduyusu karşısında etkisiz kalmıştır. Çok büyük yatırımlar yaparak çatışmayı arttırmayı hedefledikler PKK Terör örgütü, yıkımın eşiğine gelmiştir. Dünyanın her yerinde onca emekle kurdukları FETÖ örgütünün okulları ve şeytani tesisleri bir bir kapatılmaktadır.

Erdoğan nasıl ki; Putin’i ikna edip Rusya ile ilişkileri kazan-kazan stratejisi ile makul bir noktaya getirmiştir aynı şekilde Trump ile de kazan-kazan stratejisi ile her iki ülkenin menfaatine bir çok ortak çalışma yapılabilir. Fakat ABD etkin olan Evanjelikler ve Siyonist güçler; böyle bir duruma karşı çıkacaktır. Zaman içinde ABD’deki yerleşik güçler karşısında Trump’ın ne derece başarılı olup olamayacağını hep birlikte göreceğiz.

Eğer Türkiye ile iyi ilişkiler kurmak yerine inadına gerginliği ve çatışmayı arttırır ise bundan hem Türkiye hem de ABD zarar görecektir. Örneğin yıllarca hurda silah satarak sömürdüğü bir ülke yerine en güçlü rakiplerinden biri olan Rusya’ya karşı S 400 gibi bir büyük pazar kaybı yaşayabilir. Bu durum ABD açısından çok kritiktir. Zira S 400 gibi bir silahın satın alınması için Hindistan başta olmak üzere birçok ülke sıraya girmiştir. Türkiye’nin açtığı yoldan birçok NATO ülkesi de gidebilir ve ABD silah endüstrisi büyük zarar görebilir.

İşte Türkiye gerginliği sürekli şekilde arttırarak ABD gibi bir haydut devleti hizaya getirebilmiştir. Elbette ABD’ye rağmen Suriye’de düzenleyebileceğimiz bir operasyon Afrin’de olduğu gibi sonuçta başarılı olacaktır. Fakat anlaşma sağlandığı takdirde kayıplarımızın azalacağında şüphe yoktur.

Bayramdan sonra icra edilecek Suriye’deki 4. Operasyon; asıl ABD ile PKK güçleri arasında problem çıkaracaktır. Geri çekilmekte direnecek olan PKK/PYD güçleri her iki taraftan tokat yiyecektir. ABD, daha önce çok ucuza sattığı Irak’taki Barzani güçlerini şimdi benzer şekilde yine bir kalemde silecektir, vesselam…

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • ATATURKCUATATURKCU1 ay önce
  BASTAN BERI YANLIS SURIYE POLITIKASININ HATALARININ BEDELINI ODUYORUZ.2011 DE ILK IC SAVAS CIKTIGI ZAMANLAR ABD BIZI KANDIRDI VE ESADA DUSMAN DEDIRTTI BIZDE YANGINA BENZIN DOKTUK.DAVUTOGLUNUN HATALI SURIYELI POLITIKASI SONUCU SAMDA NAMAZ KILACAKKEN TAM TERSI OLDU .NE YAPARSAK YAPALIM PKK TERORU ILE KOMSUYUZ VE MALESEF KOMSU OLMAYA DEVAM EDECEZ.
 • HasanHasan1 ay önce
  Akpye bos alan gosterecekler.Onlarda akp koyunlarini oyalayacak.Akp izin almadan hic bir sey yapamiyor.Bunu goruyorsunuz.korkak dininiz.Bunu yazamiyor.dininiz korkak baska bir sey degil.musluman cocuklarini oldurttunuz suriye,de.para icin.
 • Misafir Misafir 1 ay önce
  Ya Vehbi abi ne kadar iyimsersin abi Allah aşkına bu kefere ABD yine bizden taviz aldı bu PKK ordusunu girip darmadağın etmeden bize huzur yok adamlar biraz çekilecekler bizimkilerde sesini kesecek hiç duydunmu 30 40 km Güney’e çekilecekler diye bi açıklama yok bizim devlet güçsüz olduğu İçin gene taviz verdi maalesef bu olaylar ders olsun bize eski alçak generaller milletin başörtü sü ile uğraşacaklarına silah yaptırmak İçin baskı kursalardı bunlar başımıza gelirmiydi inşallah tam bağımsız savunma sanayine 2035 yılına kadar kavuşuruz o zaman dünyamüslüman Türkleri beklesin
 • kutatgukutatgu1 ay önce
  peki sayın yazar efendi 250 km dışında kalan yaklasık 400 km de pkk ile sınır olacağımızı niçin yazmıyorsun..diyelim ki40 km güvenli bölge oldu 40 km sonra kiminle komşu oluyoruz??dur ben söyleyeyim pkk ile...nasıl anlaşma bu neyin güvenliği sen kimi savunuyorsun ??
 • CezmiCezmi1 ay önce
  Sn yazar, son mutabakatla 3 senelik Suriye politikası fiilen ABD ye teslim edilmiştir. Zamanında 3 oy için Kürt açılımı yapıp sokakları işgale neden olanların ben artık ne yapamayacaklarından emin değilim maalesef.Allah cc acısın....
 • ÖmerÖmer1 ay önce
  İnşallah Türkiye nin dediği gibi olur reisimiz Erdoğan bunubaşaracaktır. Ancak benim endişem haydut Amerika nın ne kadar sözünde duracağıdır yine oyalamaya gitmesi halinde Türkiye’ye tuzak kurabilirler çok dikkatli olmalıyız Türkiye sadece terörle değil yedi düvelle mücadele etmektedir içteki hainleri söylemeye gerek yok
 • türkî toplulukların acınacak ihanet halleri!türkî toplulukların acınacak ihanet halleri!1 ay önce
  Kırgızbaşı Almazbek Atambayev denen iti bugün kendi ülkesinde yakaladılar. Soydaş, soydaş dediğimiz bu it herifler Lenin zamanında komünizme, Süfyan Gülen zamanında ise Süfyanizm' e çanak tuttular! Ne şerefsiz alçak heriflermiş bunlar böyle kardeşim yaa!

Günün Özeti