• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Vehbi Kara
Vehbi Kara
TÜM YAZILARI
09 Ağustos 2019

Dördüncü Suriye Operasyonu Bayramdan Sonraya Kaldı

Suriye'nin kuzeyinde PKK/PYD güçlerine karşı yapılacak operasyon Kurban bayramı sonrasına kalmış görünüyor. Bunun en önemli sebebi olarak; bölgedeki ABD askerlerinin sıcak bir çatışmadan uzak tutulması öngörülmektedir.

Türkiye’nin kararlı tutumu sonunda ABD, Suriye’nin kuzeyinde yer alan 250 km boyunda ve yer yer 40 km derinliğindeki “güvenli bölge” kurulmasını kabul etmiş görünüyor. ABD askeri yetkilileriyle yapılan görüşmelerde, “Türkiye'de Müşterek Harekât Merkezinin en kısa zamanda kurulması konusunda mutabık kalındığı” açıklaması bu hususu teyit etmektedir.

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, “ABD askeri yetkilileriyle Milli Savunma Bakanlığında 5-7 Ağustos'ta yapılan görüşmeler” tamamlanmıştır. Görüşmelerde Türkiye'nin güvenlik endişelerini giderecek tedbirlerin bir an önce uygulanması konusunda mutabık kalındığı anlaşılmaktadır.

Türk ve ABD askeri yetkililerince güvenli bölgenin adı “barış koridoru” olarak konulmuştur. Ayrıca yerinden edilmiş Suriyelilerin ülkelerine dönmeleri için her türlü ilave tedbirin alınması konusunda da mutabık kalındığı açıklanmıştır.

Konu ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan basın toplantısında "görüşmelerin olumlu bir istikamette devam ettiğini” ve operasyon konusunda da birlikte adım atıldığını söylemiştir. Bu açıklamaların satır aralarından şu sonuçları çıkarabiliriz:

 1. Kuzey Suriye’ye ordumuzun gireceği ve güvenli bölge meydana getirileceği kesinleşmiştir.
 2. Bu operasyon ABD askerleri ile koordinasyon halinde yapılacaktır.
 3. Müşterek operasyonda ABD askerlerinin zarar görmemesi için Türkiye'de Müşterek Harekât Merkezinin kurulması kararı alınmıştır.
 4. Türkiye’nin ısrarı ve kararlılığı sonucunda önce 5 km olması istenen güvenli bölge derinliği 40 km’ye kadar uzatılabilecektir.
 5. Ülkemize göç etmiş Suriye vatandaşlarının emniyetli bir şekilde “barış koridoru” adı verilen bu bölgeye gelme imkânı doğmuştur.
 6. Fırat Kalkanı ve Afrin bölgesindeki gibi emniyet tesis edildikten sonra meydana getirilecek emniyetli alanlarda iş ve yaşam şartlarının iyileştirilmesi için birlikte hareket edilecektir.

Mutabık kalınan bu maddelerden başka kamuoyu ile paylaşılmayan daha bir çok husus bulunabilir. Fakat ABD ile yaşanacak bir sıcak çatışmanın ortaya çıkaracağı birçok endişe giderilmiştir. Bundan sonra gelişmeler çok daha kontrollü bir şekilde devam edecektir ki; makul olanda budur. Zor oyunu bozmuş ABD’nin Türkiye üzerindeki çirkin emelleri şimdilik engellenebilmiştir.

ABD’nin oyalama taktiklerinin 6 aydan beri devam etmekteydi. Bu sürede kim bilir hangi şeytanca planlar yapılmıştı? Fakat Türkiye’nin kararlı tutumu bütün planları bozmuş mantıklı ve her iki ülkenin kabul edebileceği bir noktada uzlaşıya varılmıştır.

Bundan sonra Türkiye’nin lehine birçok adımın atıldığına şahit olacağız. Çünkü bölgenin en güçlü devleti olan Türkiye ile çatışmaya girmek ister ABD ister Rusya olsun; hepsinin zararınadır. Fakat Türkiye ile uzlaşı içinde olurlar ise hem kendileri hem de bölge ülkeleri için faydalı olacaktır.

Rus savaş uçağının düşürülmesi olayını hatırlayalım. Rusya ile olan ilişkilerimiz FETÖ örgütü sayesinde en kötü noktaya kadar ilerlemişti. Fakat sonuçta sağduyu galip geldi ve Türkiye-Rusya ilişkileri yavaş yavaş normalleşmeye başladı. Sonunda S400 füzelerinin alınması ve vizelerin kalkmasına kadar iyi ilişkiler gelişebildi.

Şimdi benzer bir şekilde üreticisi olduğumuz F-35 uçaklarının verilmemesi sonucunda kopma noktasına kadar gelen Türkiye-ABD ilişkilerinin de olması gereken iyi bir seviyeye gelmesi beklenebilir. Çünkü dünya üzerindeki hegemonyasını kaybetmekte olan bir ABD ile karşı karşıya kalmış durumdayız. Çin’e karşı ticaret savaşlarından galibiyetle çıkması imkânsız olan ABD, neredeyse mücadele ettiği her alanda ciddi tehdit altına girmiştir.

Erdoğan’ın kararlı tutumu sayesinde Türkiye’yi oyalamanın para etmediği görülmüştür. Trump’ın yeni politikasının nasıl olacağı bilinmemektedir. Fakat ABD’nin Türkiye konusunda bir strateji değişikliğine gidebileceği anlaşılmaktadır. Çünkü hangi konuda baskı uyguladı ise ters tepmiştir. Örneğin Türkiye’ye kur baskısı ile ekonomik yıkım başarısızlığa uğramıştır. Türkiye’de gezi olayları ve 15 Temmuz darbesi halkımızın sağduyusu karşısında etkisiz kalmıştır. Çok büyük yatırımlar yaparak çatışmayı arttırmayı hedefledikler PKK Terör örgütü, yıkımın eşiğine gelmiştir. Dünyanın her yerinde onca emekle kurdukları FETÖ örgütünün okulları ve şeytani tesisleri bir bir kapatılmaktadır.

Erdoğan nasıl ki; Putin’i ikna edip Rusya ile ilişkileri kazan-kazan stratejisi ile makul bir noktaya getirmiştir aynı şekilde Trump ile de kazan-kazan stratejisi ile her iki ülkenin menfaatine bir çok ortak çalışma yapılabilir. Fakat ABD etkin olan Evanjelikler ve Siyonist güçler; böyle bir duruma karşı çıkacaktır. Zaman içinde ABD’deki yerleşik güçler karşısında Trump’ın ne derece başarılı olup olamayacağını hep birlikte göreceğiz.

Eğer Türkiye ile iyi ilişkiler kurmak yerine inadına gerginliği ve çatışmayı arttırır ise bundan hem Türkiye hem de ABD zarar görecektir. Örneğin yıllarca hurda silah satarak sömürdüğü bir ülke yerine en güçlü rakiplerinden biri olan Rusya’ya karşı S 400 gibi bir büyük pazar kaybı yaşayabilir. Bu durum ABD açısından çok kritiktir. Zira S 400 gibi bir silahın satın alınması için Hindistan başta olmak üzere birçok ülke sıraya girmiştir. Türkiye’nin açtığı yoldan birçok NATO ülkesi de gidebilir ve ABD silah endüstrisi büyük zarar görebilir.

İşte Türkiye gerginliği sürekli şekilde arttırarak ABD gibi bir haydut devleti hizaya getirebilmiştir. Elbette ABD’ye rağmen Suriye’de düzenleyebileceğimiz bir operasyon Afrin’de olduğu gibi sonuçta başarılı olacaktır. Fakat anlaşma sağlandığı takdirde kayıplarımızın azalacağında şüphe yoktur.

Bayramdan sonra icra edilecek Suriye’deki 4. Operasyon; asıl ABD ile PKK güçleri arasında problem çıkaracaktır. Geri çekilmekte direnecek olan PKK/PYD güçleri her iki taraftan tokat yiyecektir. ABD, daha önce çok ucuza sattığı Irak’taki Barzani güçlerini şimdi benzer şekilde yine bir kalemde silecektir, vesselam…

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23