• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Vehbi Kara
Vehbi Kara
TÜM YAZILARI
30 Eylül 2019

Allah’tan Başkasına Yalvarmamalı ve Üzülmemeli

Allah’tan başka kimseye yalvarmamak gerekir. Çünkü insanlardan bir şeyi istediğinizde verirlerse minnet çektirirler; vermezler ise zillet altında kalırsınız.

Eğer Allah’a yalvarırsanız; verirse nimet olur. Eğer vermez ise hikmettir. Çünkü ya istediğinizi sonsuz hayatta verecektir ya da istediğiniz şey verildiğinde size zararlı olacaktır.  Eğer vermez ise gücü yetmediğinden değildir. Çünkü birisine bir şey verdiğinde mülkünde eksilme olmaz.

Yeter ki Allah’a müracaat edip ona yalvaralım. “Dua edin size cevap vereyim (Mü’min Suresi 60)” ve “Duanız olmasa ne ehemmiyetiniz var (Furkan Suresi 77) ayetleri Allah katında duanın ne derece önemli olduğunu gösteriyor.

Peygamber Efendimizin (asm) Hira’da iken söylediği “la tahzen-üzülme” sözü de Hz. Ebubekir’e (r.a) hitaben söylenmiştir. Çünkü Allah’a dua edildiğinde verilmeze ise hikmetinden dolayıdır.

 Tevbe suresinin 40. ayetinde mealen: “Ona (Muhammed'e) yardım etmezseniz, bilin ki, inkâr edenler onu Mekke'den çıkardıklarında mağarada bulunan iki kişiden biri olarak Allah ona yardım etmişti. Arkadaşına üzülme, Allah bizimledir, diyordu; Allah da ona güven vermiş, görmediğiniz askerlerle onu desteklemiş, inkâr edenlerin sözünü alçaltmıştı. Ancak Allah'ın sözü yücedir, Allah güçlüdür, hâkimdir."

Bu ayet insanlara huzur ve sükunet verir. Okudukça, dünya sıkıntılarından ve elemlerinden kurtulmaya bir vesile olur. Âlim insanlar, eserlerinde ve sözlerinde bu ayete çok yer verirler ve yazılarını “üzülme” diyerek güzelleştirirler.

Mevlana Celalettin-i Rumi bu ayetten ilhamla ne kadar güzel sözler söylemiştir:

Lâ tahzen! (Üzülme!) Bir şey olmuyorsa: Ya daha iyisi olacağı için, ya da gerçekten olmaması gerektiği için olmuyordur. Şu uçan kuşlara bak! Ne ekerler, ne biçerler… Onların rızkına kefil olan Allah; seni mi ihmal edecek sanırsın! Yeter ki sen istemeyi bil…

İnsanlar senin kalbini kırmışsa üzülme! Rahman: (c.c), “Ben imanlı kalplerdeyim” buyurmadı mı? O halde ne diye üzülürsün ey can? Gündüz gibi ışıyıp durmak istiyorsan; Gece gibi kapkaranlık nefsini yak !

“Derdim var” diyorsun; Dert insanı Hak’ka götüren Burak’tır; sen bunu bilmiyorsun.Sanma ki dert sadece sende var. Şunu bil ki; Sendeki derdi nimet sayanlar da var. Umudunu yıkma; Yusuf’u hatırla. Dert nerede ise deva oraya gider. Yoksulluk nerede ise nimet oraya gider.
Soru nerede ise cevap oraya verilir. Gemi nerede ise su oradadır. Suyu ara, susuzluğu elde et de sular alttan da yerden de fışkırmaya başlasın. Dünya malı Allah’ın tebessümüdür: ona bak! Ama sarhoş olma…

Ayağın kırıldı diye üzülme! Allah senden aldığı ayak yerine belki sana kanat verecek. Kuyu dibinde kaldın diye üzülme! Yusuf kuyudan çıktı da Mısır’a sultan oldu. Unutma! İstediğin bir şeyde; olursa bir hayır, olmazsa bin hayır ara…

Geçmiş ve gelecek insana göredir. Yoksa hakikat âlemi birdir. Bu âlem bir rüyadır. Zanna kapılma ey can! Rüyada elin kesilse de korkma, elin yerindedir. Dünya bir rüya ise, başına gelen felaketler de geçicidir. Neden çok üzülürsün ki? Her şey üstüne gelip seni dayanamayacağın bir noktaya getirdiğinde sakın vaz geçme: Çünkü orası gidişatın değişeceği yerdir. Bu âlemin, bu kâinatın kitabı sensin: Aç da kendini oku ey can!

Kâinatın en uzak köşesi, senin içinde ufak bir nokta… Ama sen bunun farkında bile değilsin.
Derdin ne olursa olsun korkma! Yeter ki umudun Allah olsun… Herkes bir şeye güvenirken; Senin güvencen de Allah olsun. Hiçbir günah, Allah’ın merhametinden büyük değildir ama; Sen yine de günah işlememeye bak!

Lâ tahzen! (Üzülme!) Derdin ne olursa olsun bir abdest al, nefes gibi… Ve bir seccade ser odanın bir kösesine, otur ve ağla. Dilersen hiç konuşma… O seni ve dertlerini senden daha iyi biliyor unutma. Dua ederken O’na imanlı bir gönülle el kaldır. Çünkü Allah’ın merhamet ve ihsanı, gönlü kırık kişiye doğru uçar. Sopayla kilime vuranın gayesi, kilimi dövmek değil, tozu kovmaktır. Allah tozunu alıyor diye, niye kederlenirsin ey can!?

Lâ tahzen! (Üzülme!) Ne istersem ben Mevlâ’dan isterim.Verirse yüceliğidir. Vermezse imtihanımdır…Allah’tan bir şey istersen:Kapı açılır, sen yeter ki vurmayı bil !…Ne Zaman dersen bilemem ama,açılmaz diye umutsuz olma. Yeterki o kapıda durmayı bil…!

Vesselam…

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Tata Tonga

biz reise yalvarıyoruz. bekaa var ya. kurtar bizi reis...
 • Yanıtla

Nursî

Vehbi bey. 52 snedir nur sohbetinin müdavimi olan birisi olarak derim ki;Ruhen siyasi illetli olan, makam ve mevkiye susamış hatta aşık,rızkı ve itibarı Allah'tan değil de diktatör,müstebid ve hırsız olan uzuuuun şahsiyetlerden ,el açıp yalvarıp isteyen,uzuuun adamların karşısında eğilen ve avuçlarını oğuşturan silik şahsiyetli nur abelerimiz var.Yahu çok büyük bir züldür be.Slam ve dua ile.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23