2023 Hedefleri ve Ev Hanımları

07 Aralık 2018 Cuma

Hükümetin çuvalladığı konuların başında “kadın ve aile” hususu gelmektedir. Feministlerin eline geçen ve aile düşmanlarının borazanı olan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, “Türkiye’nin 2023 yılı hedeflerini gerçekleştirebilmesi için kadınların yuvalarını terk ederek çalışma hayatına girmesini” öngörmektedir. Bu ise büyük bir hatadır.

Tabii ki bakanlığa yağcılık yapan çok sayıda gazeteci var. Bir tanesi “Türkiye’nin kadın gücü” başlıklı yazısında “2023 hedefleri kadın gücü olmadan gerçekleşemez” diyerek “sanki ülke erkeklerine kıran girdi” diye alaya alınmasına sebep olacak kadar ileri gitmiştir.

Mardin'deki "Bir Dünya Kadın" zirvesinde, UNESCO'nun araştırmalarında ve Manisa’daki "Türkiye'nin Kadın Gücü" toplantılarında hep aynı konu dile getirilmektedir. Kadın istihdamı %34 seviyesine çıkmış fakat bunu yeterli görmeyen hükümet; % 40’ların üzerine çıkarmak için elinden geleni yapmaya çalışmaktadır. Bunun tokadı ağır olacak eğer önlem alınmaz ise…

Şu husus dar zihinlerine yerleştirmeleri için tekrar hatırlatmakta yarar görüyorum: Toplumun direği ailedir. Ailenin direği de kadındır. Kadını yuvasından koparıp çalışma hayatına zorla atarsan aile yıkılır. Sonrasında da toplum yıkılır.

Bunlar, kadının üretim gücünden yararlanmayı düşündüğü kadar; kadının şefkatinden ve öğretmenliğinden faydalanmayı hiç akıllarına getirmezler mi? Kaldı ki kadınlar çalışma hayatına girdikçe ailenin tasarruf etme kabiliyeti kalmayıp maddi sıkıntılar çoğalmaktadır.

Bu hususu 15 yıl önce dile getiren ABD’nin Demokrat Senatörü ve Başkan adayı Elizabeth Warren, “The Two İncome Trap- İki Gelir Tuzağı” isimli eserinde 1990’lı yıllardan itibaren kadınların çalışma hayatına girmesi ile birlikte ekonomik ve sosyal krizlerin artmakta olduğunu söylemiştir.

Keza Suzanna Venker, aynı isimdeki kitabında feministlerin kadınları yuvalarından çıkararak kapitalizmin kölesi haline getirdiğini söylemiştir. ABD’de çeşitli seminerler vererek durumun vahametini anlatmaya çalışan bu kadınlar Amerikan toplumunda oldukça büyük destek görmüşlerdir. Nitekim Warren, Trump’ın şimdiden en büyük rakibi olup ailenin güçlendirilmesi konusunda kadınlarla ilgili çalışmaları sayesinde büyük başarı kazanmıştır.

Bir başka Amerikalı Steven, karısının ev hanımı olarak aile bütçesine sağladığı katkıları yıllık olarak hesaplayıp internet hesabında paylaşmış, çocuklarına şefkatle baktığı gibi sağladığı parasal destekten dolayı minnettarlığını cümle âleme duyurmuştur.

Evet, ev hanımlarının aile bütçesine sağladıkları katkı; çalışan kadınlardan çok fazladır. Her şeyden önce bakıcı, kreş ve yiyecek masrafları neredeyse kadının aileye getirdiği maaş tutarında olmaktadır. Diğer konularda da yani temizlik, giyim ve eğitim gibi konularda da ailenin ekonomik gücünü arttıran ev hanımları nedense bu feministlerin gözüne bir türlü girememektedir.

Çalışan kadınlar, ev hanımlarından kat kat fazla tüketim yapmakta bu sayede kapitalizmin canavar çarkları arasında yuvası ile birlikte parçalanıp yok olmaktadır. Buraya kadar yazmış olduğum hususlarda binlerce saha araştırması yapılmış kadınların çalışma hayatına zorlanmasının meydana getirdiği kriz ve sorunlar bilimsel olarak ispatlanmıştır.

Bu yazıda daha önemli bir konuya değinmek ve hükümetimizin dikkatini çekmek istiyorum. O husus da şudur; annelerin öğretmenliği…

Evet, her insan düşündüğü takdirde en önemli eğitimini annesinden aldığını görecektir. Annenin öğretmenliği bebeklikten değil daha anne karnında iken başlamaktadır. Bir annenin yaşadığı olaylar karnındaki çocuğun bedenini etkilediği gibi ruhuna da tesir etmektedir.

Örneğin namaz kılan bir anne karnındaki çocuğuna yaşamış olduğu huzur ile öylesine büyük hazlar yaşatmaktadır ki bunu başka bir şeyle yapmak güçtür. Sevinç ve tasası dahi çocuğun ruhunu etkilemekte yaşamı boyunca daima derinden gelen bir duygu ile yaşamını farklı kılmaktadır.

Oysa çalışma hayatına devlet ve eşleri tarafından zorlanarak gönderilen kadınlar, iyi bir anne olamamaktadırlar. Eğitimde anne şefkati yerine bakıcıların verdiği zoraki bilgiler; şiddete meyilli ve topluma uyumsuz çocukların yetişmesi sonucunu vermektedir. Kadına şiddetin temelinde işte bu sevgisiz ortam çok büyük rol oynamaktadır.

Bir hususu hatırlatmakta yarar var. Yazılarımda kadınların çalışma hayatına girmelerine yasak getirilsin demediğimi herkes çok iyi biliyor. Kadınların zorla çalıştırılmasına karşıyım. Bu konuda devletin ve kocaların yaptığı zorbalıktır. Türk ahlakına uymamaktadır.

Bir erkek evlendiği zaman ailenin maişetini karşılayacağı sözünü vermiştir. Bunu yapamayacak kişi evlenecek olgunluğa gelmemiş olup, bu işe kalkışmamalıdır. Sağlık sorunları ise istisnai bir durum olup konumuz dışındadır.

Müslümanlarda ve Türk ailesinde kadın çalışmaya zorlanamaz. Kendi bahçesinde ekip biçer, makinesi ile elbise kesip biçer, ister satar, ister kendi ve çocuklarına giydirir. Buna kimse karışamaz. Lakin “evimizin masraflarını karşılayamıyorum, sen de git çalış!” demek bize uymaz. Aile terbiyemize ve dinimizin verdiği ölçülere uymamaktadır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ifadesi olan "2023 hedefleri kadınımızın gücü olmadan gerçekleşemez". Evet doğrudur lakin bu husus kadınların anne olarak evlatlarımıza kazandırdığı değer yargıları ile mümkündür. Yoksa kadınları üretimin kirli çarkları arasında boğarak ülkemiz ileriye değil geriye düşer.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Kendini yaşamak; başkaları adına yaşamaktan vazgeçmekle başlar” dediği yazısında bakın neler söylüyor:

“Evde misafirlere bir bardak çay vermeye üşenen kızın hostes olmak için çalmadığı kapı Yok sebep?

2 kişiye çay vermek kölelik 200 kişiye çay vermek özgürlük, evde eşi ve çocuklarına çay hazırlayan kadın köle. İşyerinde onlarca erkeğe kahvaltı hazırlayan kadın özgür. Evde kocasının lafına katlanan kadın köle, İşyerinde ki erkek mesai arkadaşlarının lafına katlanan kadın özgür. Evde oturup çocuğunu büyüten kadın köle,

Çalışan kadının çocuklarını verdiği kreşteki çocuklara bakarak çalışan kadın özgür.
Kocasıyla birlikte kayınvalidesi ve kayınpederine yemek hazırlayan kadın köle,
Patronu istediği için elin adamlarına yemek hazırlayan kadın özgür.

3 çocuğun derdiyle ilgilenip onların eğitimini veren ve mutlu eden anne köle,
Lise de 30 çocuk ile ilgilenip, eğitim veren, onların psikolojilerini düzeltmeye çalışan kadın özgür. Anne evi düzenlesin, yemek hazırlasın, çocuklarına baksın aynı zamanda çalışıp para kazansın”

Kadınların omuzuna bunca yük yüklemek gerçekten de çok yanlıştır. Ev hanımının en büyük sıkıntısı, yaptığı üretimin görünmemesidir. Bu durum, ev hanımlığının ağır bir işçilik olduğunu gösterir. Çünkü evde zaman kavramı yoktur.

Bu hizmet 24 saat süren bir faaliyettir. Hükümet çoğu zaman bunu anlayamamaktadır. Hâlbuki bu işlerin önemi, yerine getirilmediği zaman anlaşılır.

Ev hanımların yaptıkları işler önemli bir meslek olup sigortalanmasını gerektirmektedir. Bakanlık öncelikle bu hususu ele almalı buna uygun yasalar çıkarmalıdır. Hükümet de kadınlara 3 çocuk doğurmalarını öğütlediği gibi memur maaşlarındaki aile ve çocuk yardımlarını sembolik olmaktan çıkarıp olması gereken düzeye getirmelidir. Eğer bunları yapmazlar ise samimiyetsiz olurlar ve inandırıcılıklarını kaybederler, benden söylemesi, vesselam…

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • NurayunayNurayunay3 ay önce
  Gerçekleriyansıtanbiryazıolmuşaslındabu yazımızlakadınlaradeğerisizvermisoluyorsunuzkadınlarinyüküağırerkeklerbabalarkadınlarımızaannelerimizeyardımcıolmalıdır
 • A.YücelA.Yücel3 ay önce
  ALLAH RAZI OLSUN. Önemli bir konuyu dile getirmişsiniz. Kaleminize ve yüreğinize sağlık.
 • ibrahim kutluibrahim kutlu3 ay önce
  Tebrikler hocam ruyalarima tercuman oldunuz kadinin kiymetinirasullulah efendimidenSav ogrenmek hem dunyamizi hem de ahiretmizi kurtaracak insallah..
 • Yaşlı DoçentYaşlı Doçent3 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız; 25-30 yıl boyunca Üniversitelerde öğretim elemanı olarak çalışmış; 10 binlerce öğrenci mezun etmiş; 50 yaşlarını çoktan geride bırakıp emeklilik aşamasına gelmiş Yaşlı Doçentlerin, Profesör olabilmek için, 5 koca yıl beklemelerine gerek olmadığına karar vermenizi, Yaşlı Doçentler olarak, sizden istirham eder, saygılarımızı arz ederiz.
 • Halil AteşHalil Ateş3 ay önce
  Allah razı olsun hükümeti ... edecek olan bu kanunlar olacaktır.
 • MardinliMardinli3 ay önce
  Sayın vehbi hocam dilinize yüreğinize sağlık.Hocam Allah cc razı olsun.Çok mükemmel bir yazı.Ama maalesef dinliyen yoktur .Halbuki toplumun en önemli olan ailedir aile bozulursa toplumda bozulur bugünün ümmetin durumu içler acısıdır.Çünkü kadını kadinliktan çıkardılar miseller verdiğiniz gibi esasında kadın kolestiriyorlar.Halbuki islamda kadına çok kıymet veriyor kadını baş taciyapiyor ama küfür güçlerin oyununa geldiler bu yöntemle aileyi param parça yaptılar.Böylece hedeflerine ulaşmak üzeredir maalesef ben şahsen diyorum bu hükümet kadar kadına zarar veren yoktur.Akparti hükümetlerde aile bakanı ihdas ettiler bu bakanlık topluma hizmet edece yi yerde aileyi felç etti.Allahın kanuna ters yapıyorlar Ala
 • HacerHacer3 ay önce
  Sayın hocam çalışan bir bayan olarak size yüzde yüz katılıyorum.sahsen 40 yaşındayım ve 20 yaşından beri çalışma hayatının içindeyim . önceleri kendimle ekonomik olarak özgürüm kimseye ihtiyacım yok kendi başıma evlenmesem dahi ayakta durabilirim dusuncesindeydim.ancak şimdi anlıyorum ki çalışan kadının ekonomik özgürlüğü sadece özgürleştirilmis bir kölelik ten ibaretmis.isyerindeki sorunlar sıkıntılar yetmezmiş gibi aile ye yetisememek.biz kadın lar olarak erkeksilestik farkında olmadan ve maalesef bu çalışma hayatı yüzünden erkeklerde rahata alışıp kadinsilasti.bence kadin dinimizin emrettiği şekilde hayatını surdurdugunde tam anlamıyla ozgurlesecek..biz kadinlar anaç ruhla dünyaya gönderildik.anne eş duygularıyla yaratıldık donatıldik.bir kadın evinde özgür huzurlu ve rahat.bunun duzelebilmesi için günümuz erkeklerini nde İslam dinimizin emrettiği şekilde kadınları sevip sayıp haklarını vermeleri gerekki kadın aldatilmadan edilmeden dayak yemeden en ufak bir tartışma da kapı önüne konulmayacagi güvenini aldığı takdirde evine dönecek.maalesefku günümüzdeki erkeklerin bazıları da bu anlamda guven vermiyorlar.dedelerimizin atalarımızin dönemindeki İslami aile yaşantısı ni yasatirsak huzuru bulacağız.Saygilar
 • AkilAkil3 ay önce
  ... bütün kadın düşmanları doluyor
 • eyüp yılmazeyüp yılmaz3 ay önce
  gecen gün yazmıştım..sırf kadın çalışsın diye rize özel idaresine140 cıvarında kadına iş verdiler..kadını harcıyorlar! hemde boş oturtup para veriyorlar....aptal öküzler.coçuğu olan her kadını devlet sigortalasın . lüzümsuz para vereceğineonu yapsın.bu saçma fikirler kimden çıkıyor..beddua edilmesi gerek!başariların kalıcı ve devamı, ailenin güclendirilmesinden geçer..dizi filimlerle kızları seküler " şetani"hayat tarzına beyinlerini kodladılar,ayıkla ayıklıyabilirsen pirincin taşını..hükümet edenler tamamı dolu tabanca ile adeta rus rületi oynuyor..0532 232 50 28
 • MuhafazakarMuhafazakar3 ay önce
  Adam gibi şuurlu bir Aile bakanı atayamadilar.Sema Maraşlı arabanın belki düzeltir.
 • MuhafazakarMuhafazakar3 ay önce
  Bu uygulamadan dolayı dindar kesim Ak partiyi sorgulama ya başladı.
 • FatihFatih3 ay önce
  Hayret ilk defa melek nur ablam aileyi savunda birlikteligi sabrı savundu iyiligi savundu.melek ablam batıyı örnek almadı inancına sahip çıktı darısı diger kadınlara.
 • ŞaşkınŞaşkın3 ay önce
  Sayın yazar, sizde para çok galiba!?.. 1600 tl verip 4 te çocuk isteyenler, bırakın kadını, çocukları dahi çalıştırmayı çoktan hesaba katmışlar demektir...
 • Yunus16Yunus163 ay önce
  KADININ GEREKLİ OLDUĞU MESLEKLERDE PAR TİME ÇALIŞMALI, HER İŞTE ÇALIŞTIRILMAMALI. AVRUPA DA BİLE KADIN PAR TİME ÇALIŞIYOR.. MÜSLÜMAN TÜRK KADININ ASIL İŞİ ÇOCUĞUN YETİŞTİRİLMESİDİR (DÜNYANIN EN ZOR İŞİ ÇOCUK YETİŞTİRMEK BÜYÜTMEK EĞİTİMİNİ VERMEK, ) 13 KASIM 1918 DEN SONRA MÜSLÜMAN TÜRK İNSANI YETİŞTİRİLEMEDİ, EĞİTİM İNGİLİZİN İSTEDİĞİ GİBİ OLDU)
 • HakanHakan3 ay önce
  O zaman maaşlar en az üç katına çıkmalı ki bir erkek eve bakabilsin gerçekçi olalım
 • abdullah birisiabdullah birisi3 ay önce
  nikahsız gayri meşru yaşayanFA.....lerin gaygısı bizimkilere düştü ne yazık ki.Zinanın suç olmamasıen büyük gaflet ve günah.Çalışan kadınlar coçuktu izindi derken senenin 4 ila 5 ayında zaten mesaİYE GELMİYOR EY HÜKÜMETTECRÜBESİZ BAKANLAR UYANIN. BAKANLIINIZDAKİ SOL LİBERAL KADROLAR sizleri kandırıyor . zaten onlar başarılı olsalardı 90 senede bukatır neslini üretmezlerdi .kendinize gelin siz dininizi değiştirmeden onlar sizi kabul etmez.
 • İSMAİL AYDEMİRİSMAİL AYDEMİR3 ay önce
  Kocasıyla birlikte kayınvalidesi ve kayınpederine yemek hazırlayan kadın köle,Patronu istediği için elin adamlarına yemek hazırlayan kadın özgür.Nerdeeeee artık . 6284 ile evden attırıyorlar daha yüzlerini görmeden başka şehirden ziyarete geldiklerinde.
 • VEDAT UZUNERVEDAT UZUNER3 ay önce
  Ağzına sağlık ben de ufak tefek farklar olmakla birlikte senin gibi düşünüyorum. Menfi yorumlara da katılmıyorum. İlerleyen günlerde yazacağım bir yazıda bu yazıdan faydalanacağımı belirtmek isterim.
 • meleknurmeleknur3 ay önce
  ANNE OLMAK ÇOK BÜYÜK BİR NİMETTİR.DİNİNE ÖRFÜNE KÜLTÜRÜNE BÜYÜĞÜNE ANNE BABASINA AİLESİNE KOMŞUSUNA DEĞER VERİP SAYGI DUYUP HAKLARINI GÖZETİYORSA SAYGI DUYULASIDIR.ANNE DEMEK ADALET DEMEKTİR. ÇÜNKÜ ANNELER İÇİN EVLATLARININ HEPSİ AYNIDIR BİRİ DİĞERİNDEN ÜSTÜN DEĞİLDİR. ANNENEZAKETTİR.ANNE ÖZGÜRLÜKTÜR ANNE DAĞDIR HEMEN DİBİ SOKULUR KORUNURSUN. AH ANNE OLMAK SABIRDIR MERHAMETTİR. ANNE BEREKETTİR. ANNE YUVADIR. ANNE ANNE ANNE MÜBAREKTİR. EVDEKİ BİLGİDİR TERBİYEDİR HÜRMETTİRİKRAMDIR SICAKTIR.
 • meleknurmeleknur3 ay önce
  EVET ÖYLE DOĞRU ÖYLE GÜZEL DEĞİNMİŞSİNİZKİ DİYECEK BİRŞEY BULAMIYORUM.TAMAM DEVLET DER, ELDER, ŞUDER BUDER AMA EN ÇOKTABAZI EFENDİLERİ HANIM ÇALIŞ DİYOR...İŞTE BUNUN İÇİN GÜÇLÜ GÜÇLÜ BABA OLMALIKİ HANIMI ÇALIŞMADA DA HER HALİYLE HANIMINA SAHİP ÇIKMALI. YANİ EVLENDİNMİ BİTTİ OLMALI AYRILMAK ( BOŞANMAK ) OLMAMALI. HANIM YADA ERKEK BİRBİRLERİNE SAYGI ÇERÇEVESİNDE DAVRANMALIKİ EVLİLİK GÜÇLÜ OLSUN . EVLATLAR GÜÇLÜ OLSUN! HEP GEÇMİŞ ANNELERDEN BAHSEDİLİR FAKAT KİMSE KENDİNE UYGULAMAZ.
 • meleknurmeleknur3 ay önce
  EVET ÖYLE DOĞRU ÖYLE GÜZEL DEĞİNMİŞSİNİZKİ DİYECEK BİRŞEY BULAMIYORUM.TAMAM DEVLET DER, ELDER, ŞUDER BUDER AMA EN ÇOKTABAZI EFENDİLERİ HANIM ÇALIŞ DİYOR...İŞTE BUNUN İÇİN GÜÇLÜ GÜÇLÜ BABA OLMALIKİ HANIMI ÇALIŞMADA DA HER HALİYLE HANIMINA SAHİP ÇIKMALI. YANİ EVLENDİNMİ BİTTİ OLMALI AYRILMAK ( BOŞANMAK ) OLMAMALI. HANIM YADA ERKEK BİRBİRLERİNE SAYGI ÇERÇEVESİNDE DAVRANMALIKİ EVLİLİK GÜÇLÜ OLSUN . EVLATLAR GÜÇLÜ OLSUN! HEP GEÇMİŞ ANNELERDEN BAHSEDİLİR FAKAT KİMSE KENDİNE UYGULAMAZ.
 • TayfunTayfun3 ay önce
  Beyfendi size sunu soykemek isterim. ... feto bu ulkede islami sulandirmak batiya entegre ettikleri muslumanlari aileden koparip bozuk bir nesil icat etmek bozuk karakterli hoca ilahiyatci turunu cogaltmak bir cesit povlos culugu musluman topluma devlet eliyle uygulamak... cani anne cogaldi dostuyla bir olup cocuklarini katleden kadin sayisi hizla artiyor evli kadinlarin zina yapmasi olagan hale geldi her gun bir zina olayi medyada toplumu bati hamuruyla yoguruyorlar basta hukumet ve diyanet gaflet ve delalet icinde aile umurlarinda degil.
 • RamazanDüdükcü RamazanDüdükcü 3 ay önce
  Yazınıziçin çok teşekkür ederim. Tercümanolmuşsunuzbizlere.
 • RamazanDüdükcü RamazanDüdükcü 3 ay önce
  Yazınız için çok
 • çuvallama deyinceçuvallama deyince3 ay önce
  Ortalama bir ak partili bakanın kılıçdaroğlu şebekesinin adamlarından çok daha atatürkçü olduğunu sanıyorum, ki bu da büyük bir felakettir; kredilerini çok yaman imha ediyorlar!
 • hasanhasan3 ay önce
  Mimsiz medeniyet, taife-i nisâyı yuvalardan uçurmuş, hürmetleri de kırmış, mebzul metâı yapmış. Şer'-i İslâm onlarıRahmeten davet eder eski yuvalarına. Hürmetleri orada, rahatları evlerde, hayatı âilede. Temizlik ziynetleri.Haşmetleri hüsn-ü hulk, lütf-u cemâli ismet, hüsn-ü kemâli şefkat, eğlencesi evlâdı.
 • hasanhasan3 ay önce
  mübarek taife-i nisâiye, fıtraten yüksek ahlâka menşe olduğu gibi, fısk ve sefahette dünya zevki için kabiliyetleri yok hükmündedir. Demek onlar daire-i terbiye-i İslâmiyeİslâmiyetin terbiye dairesi içinde mes’ut bir aile hayatını geçirmeye mahsus bir nevi mübarek mahlûkturlar. Bu mübarekleri ifsad eden komiteler kahrolsunlar!

Günün Özeti