• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Selma Savcı
Selma Savcı
Selma Savcı
TÜM YAZILARI

Yaz Kur’an Kursları: Camiler çocuk sesleriyle şenlendi!

12 Temmuz 2023
A


Selma Savcı İletişim: [email protected]

Geleceğimiz olan evlatlarımız için tatil dönemi sürüyor. Bu tatilde okullarında büyük bir çaba harcayıp karnelerini alan çocuklarımız için şimdi bedenlerini dinleme ve yeni dönem için birikimlerini güçlendirme zamanı.

2023 yılı yaz Kur’an kurslarımız da evlatlarımız için bulunmaz bir nimet. Eğitim-öğretim tek dönem halinde 3 Temmuz-11 Ağustos tarihleri arasında camilerimiz cıvıl cıvıl yaz neşesiyle yankılanacak inşallah.

Öncelikle, Diyanetimiz tarafından Yaz Kur’an Kurslarının bilgilendirmesine bir göz atalım ve ona göre planlamamızı yapalım…

Eğitimler talepler doğrultusunda öğleden önce veya sonra günde 3 saat şeklinde planlanacak ve 6 hafta devam edecek. Kurslarda imam hatip, müezzin kayyım ve Kur’an kursu öğreticileri görev alacak.

Cami ve Kur’an kurslarında gerçekleştirilecek olan yüz yüze eğitimlere müracaatlar 19 Haziran- 10 Temmuz tarihlerinde başladı! İl ve ilçe müftülükleri ile cami ve Kur’an kurslarına bizzat yapılacak.

2023 yılında gündüzlü eğitim veren yaz Kur’an kurslarıyla birlikte yatılı eğitim almak isteyen 12-18 yaş arası gençler için hazırlanan "Yatılı Yaz Kur’an Kursları Programı" da uygulanacak.

Kur'an-ı Kerim ve dini bilgiler derslerinin yanı sıra çocukların yaşlarına uygun sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerin de yer alacağı 2023 Yılı Yatılı Yaz Kur’an Kursları'nda eğitim-öğretim 3 Temmuz'da başladı.

Yaz Kur'an kursları, bu yıl da sadece dini bilgiler ve Kur'an-ı Kerim öğretmekle kalmıyor. Ayrıca çocukların yaşlarına uygun sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere de yer verilecek. Tüm bu aktiviteler ve dini eğitim, çocukların hem manevi, hem de sosyal becerilerini geliştirmeyi hedefliyor.

Hedef vurgusu

2023 Yaz Kur'an Kursları, çocuklara ve gençlere Kur'an-ı Kerim ve dini bilgiler öğretmenin yanı sıra, yaz tatilini verimli bir şekilde geçirme imkanı da sunuyor. Sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler sayesinde, çocuklar hem yeni bilgiler öğreniyor, hem de keyifli vakit geçiriyorlar. Yine Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da Kur’an Kursları ile ilgili şunları söylemişti: Hangi vakitte gelinirse gelinsin camilerde hocaların Kur'an-ı Kerim ve ilmihal dersi vermeye hazır olduklarını dile getiren Erbaş, "Camiler de bir okul. Okulda öğrenememişsek camimiz hazır. Yaz Kur'an kurslarımız temmuz ayının başında açılacak. Camilerimiz çocuklarımızın okulu. İstiyoruz ki yaz kurslarımızda bütün camilerimiz dolsun taşsın." değerlendirmesinde bulunmuştu.

Müthiş potansiyel

Evet böylesi müthiş bir donanıma çocuklarımızın gerçekten ihtiyacı var mı dersiniz? Kesinlikle var. Nedenine gelince, gençliğimiz şu anda sosyal medya kıskacında ve en önemlisi cep telefonu ve tabletlerin muhafız olarak evlatlarımızın başında olduğunu da eklersek muhakkak Yaz Kur’an Kursları evlatlarımız için bulunmaz bir nimet…

Siz bakmayın Kur’an Kursları’nı kötülemeye çalışan o zavallı güruha. Alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamberimiz Hz. Muhammed (Sav)’ın hadisi bizim için en önemli ölçüdür. “Sizin en hayırlınız Kur'an-ı öğrenen ve öğretendir.” Böylesi mübarekten böylesi net ifadeler hayatımızda varken, bırakın Kur’an kurslarını kötüleyenleri, bizler daha da büyük bir aşk ve şevkle evlatlarımızın en azından Peygamber Efendimizin yaşadığı hayatın derinliklerindeki o müthiş izleri, Kur’an-ı Kerim’in bizlere verdiği öğütleri ve yine temel dini bilgileri öğrenerek evlatlarımızın daha güzel yarınlara daha güzel bir bakışla ilerlemelerini sağlayalım.

Kur’an Kurslarının tüm camilerde olacağını ve oralarda yeni yeni arkadaşlıklarla birlikte müthiş bir ortamın da olacağını unutmamak lazım. Tüm bu bilgileri öğrenirken, evlatlarımızın daha da sosyalleşmesi ve insanlarla diyalog süreçlerinin de gelişmesi bizler için böylesi sosyal medya rezillikleri içerisinde büyük önem teşkil etmektedir.

Bizler Kur’an-ı sadece yüksek yerlere koyarak, bir kenara bırakıp unutarak hayatımızda tatbik edemeyiz. Bunu yapacağımız hamlelerle ve çocuklarımıza nakış nakış işleyeceğimiz derslerle ilerletebiliriz. Bunu da yapmak için Diyanet İşleri Başkanlığımızın bu seferberliğine bizler de bir ucundan tutarak desteğimizi hem maddi hem de manevi olarak vermeliyiz. Umarım gençliğimiz, bu büyük ‘Dini Şölen’den fazlasıyla istifade ederek yarınlarımız için daha da güzel etrafına ışık saçacaklardır.

Selam ve dua ile.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

ALMANCI.

BEN BUNA HABER DERIM,GÜZEL HABER DERIM.HIZMET BUDUR,ALLAH ICIN EN BÜYÜK HIZMET IMAN VE KURAN HIZMETIDIR.GAYRETLI MÜSLÜMANLARDAN ALLAH COK RAZI OLSUN.

:)

bu aralar hepsi para için yarışıyorlar. artık eskisi gibi degiller
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23