• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Selma Savcı
Selma Savcı
Selma Savcı
TÜM YAZILARI

Türkiye'den dev hamle! Sıfır atık projesi...

24 Eylül 2023
A


Selma Savcı İletişim: [email protected]

Sıfır atık konusunda önemli bir başarının altına imza atan ülkemiz için yepyeni bir dönem başladı. Özellikle Sayın Cumhurbaşkanımızın New York'ta BM 78. Genel Kurulu kapsamında, Küresel Sıfır Atık İyi Niyet Beyanı'na ilk imzayı atmasıyla uluslararası zemini güçlenen girişim, eşi Emine Erdoğan'ın lider eşi diplomasisiyle yeni boyutlara taşınmış oldu.

Emine Hanımın, Genel Kurul haftasında Sıfır Atık çalışmaları yanında Türkiye Dokuma Atlası, Çocuğa Yönelik Şiddetin Engellenmesi, Sosyal Refahın Adil Dağılımı ve Dünyaya Yön Veren Kadınlar konulu etkinliklerde konuşması ve ülkemizin yaptığı gayretleri tüm dünya kamuoyuna açıklaması aslında büyük bir farkındalığın da fitilini ateşlemiş oldu.

Yine biliyorsunuz ki, geçtiğimiz hafta içinde Sıfır Atık Vakfı kuruluşuna ilişkin Vakıflar Genel Müdürlüğü ilanı Resmi Gazete'de yayımlandı.

İlanda, ikameti İstanbul'da bulunan vakfın mal varlığının 120 bin lira olduğu bildirildi.

Vakfedenlerin ise Veysel Eroğlu, Murat Kurum, Kübra Kalyoncu Şeherli, Zekai Şen, Samed Ağırbaş, Ayşen Gürcan, Hilmi Türkmen, Hüseyin Aydın, Vedat Demiröz olduğu belirtildi.

Vakfın amacının ise, "Çevre ve insan sağlığı ile tüm kaynakların korunması, her türlü çevre kirliliğinin ve israfın önlenmesi, çevre koruma bilincinin geliştirilmesi, atık oluşumunun önlenmesi ve azaltılması, kaynakların verimli kullanımının sağlanması, su kaynaklarının verimli kullanımı, su kaynaklarının temizliğinin korunması arıtılmış atık suların yeniden kullanımının teşviki, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atığın oluşması durumunda kaynağında ayrı ayrı toplanarak geri kazanımının sağlanması ve vakıf senedinde belirtilen diğer amaçların gerçekleştirilmesidir." şeklinde tanımlandı.

İşte birbiriyle bağlantılı olan bu tür hamlelerle birlikte artık ülkemizde bu konularda daha ciddi yatırımlar ve daha kalıcı çözümler görebileceğiz haliyle. Bunu sağlamak içinde hem Sayın Emine Erdoğan’ın üstün gayretleri ve konuya vakıf hamleleriyle hem de dünyanın dikkatini ülkemize çekerek önemli altyapı çalışmalarını da yapabiliriz.

Yine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, başkanlığını üstlendiği Birleşmiş Miletler (BM) Sıfır Atık Yüksek Düzeyli Şahsiyetler Danışma Kurulu üyeleri ile New York'ta düzenlenen yemekte bir araya gelmiş ve orada da Küresel Sıfır Atık İyi Niyet Beyanının imzalanmasıyla bu harekete dünyadan da gereken desteğin geleceğini ifade etmişti. Özellikle, tüketici alışkanlıklarını değiştirerek sürdürülebilirliğe odaklanılması, bu konudaki pilot uygulamaların yaygınlaştırılması, geri dönüşüme odaklanan çözümlere ağırlık verilmesi, ulusal sıfır atık girişimleri, bilgi birikimlerinin farklı ülkeler ve sektörlerle paylaşılması gibi konular ele alınarak dünya ülkeleri içinde gereken ehemmiyeti verme arzularına katkı sağlanması böylece daha da anlaşılır hale gelmiş olacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, New York’ta gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulu kapsamında, eşi Emine Erdoğan'ın önderlik ettiği Küresel Sıfır Atık İyi Niyet Beyanı'na ilk imzayı atmıştı. Aslında bu imzanın dünyaya verilebilecek en anlamlı mesaj olduğunun da altını çizmek lazım.
Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan böylece, Küresel Sıfır Atık Hareketine bireysel katılımı sağlamak amacıyla internet sitesi üzerinden imzaya açılan "Küresel Sıfır Atık İyi Niyet Beyanı"nı imzalayan ilk kişi olarak sıfır atık gönüllüsü oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan "https://zerowastecommitment com" isimli internet sitesi üzerinden bugün ilk defa küresel imzaya açılan iyi niyet beyanını çevrim içi imzalayıp, önemli bir çağrıyı ABD’den tüm dünyaya haykırmış oldular.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iyi niyet beyanına ilişkin yaptığı açıklamada, insanlığın geleceği adına önemli bir imza attıklarını belirterek "Sıfır Atık İyi Niyet Beyanı'nı imzalayarak, daha temiz, yeşil ve yaşanabilir bir dünya için tavrımızı ortaya koyduk." dedi.

Eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde 2017'de başlayan Sıfır Atık Hareketi'nin küresel bir marka haline geldiğini vurgulayan Erdoğan, Türkiye’nin yanı sıra 105 ülkenin eş sunuculuğuyla 30 Mart'ın Uluslararası Sıfır Atık Günü ilan edildiğini ve bundan memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "İklim değişikliği ve çevre kirliliği krizleriyle mücadelemizi çok boyutlu bir şekilde devam ettireceğiz. Türkiye olarak, gelecek kuşaklara karşı görevlerimizi hakkıyla yerine getirmenin peşindeyiz. 2053 yılında hedefimiz, net sıfır emisyona ulaşmaktır. Diğer hedeflerimiz gibi inşallah bunu da başaracağız. Buradan, küresel ısınmada tarihi sorumluluğu fazla olan ülkeler başta olmak üzere herkesi harekete geçmeye çağıyorum. Küresel Sıfır Atık İyi Niyet Beyanımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum. Sürecin buralara gelmesinde emeği geçenleri canı gönülden tebrik ediyorum." açıklamalarını kamuoyuyla paylaşmıştı.
Ne diyelim böylesi maddiyattan öte maneviyatımıza büyük katkı sağlayacak ve dünyada bir fırtına etkisi yapmasını beklediğim bu kararlar bütünüyle daha kalıcı, daha anlamlı projelerle dünya ülkelerine bir nebze de katkımız olacağı için bir Türk vatandaşı olarak ayrıca büyük bir gurur duyuyorum.
Selam ve dua ile…

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Selma hanim

Cok ciddi konular yaziyorsunuz bazen. Burada o konular gitmez. Bayrak diyeceksiniz, başörtüsü, ezan diyeceksiniz. Ülkenin yarsını vatan haini ilan edip, terörist sinıfına sokacaksınız. Biraz da şahlandik gene felan derseniz tadindan yenmez. Haa bu arada LGBT ye saldirmayı da ihmal etmeyin. Iyi puan getirir size.

Okur

Ovalar, akarsular, dağlar, kıyılar, ormanlar ,zeytinlikler kapitalistler tarfından yağmalanıyor. 
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23