• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Selma Savcı
Selma Savcı
Selma Savcı
TÜM YAZILARI

Okullarda yeni dönem... Sürpriz Türkiye kararı!

10 Eylül 2023
A


Selma Savcı İletişim: [email protected]

İstanbul'daki 6 bin 862 okulda, 2 milyon 922 bin 96 öğrenci ve 181 bin 831 öğretmen, 104 bin 745 derslikte ilk zille birlikte ders başı yapacak.. Yepyeni bir dönem bizleri bekliyor…

Evet Milli Eğitim düzeyinde çok büyük ilerlemeler yapılıyor elbette eksiklikler olsa da yapılan hizmetler yadsınamaz boyutta. Okulların tam anlamıyla açılmasına az bir süre kalmışken öncelikle alınan yeni kararlara şöyle bir bakalım.. Açıkçası benim en çok bu hamleler dikkatimi çekti…

Yayımlanan yönetmelikle lise öğrencilerinin okula devamı ve derslere katılımının artırılmasını hedefleyen bir dizi önlem hayata geçirildi.

Yönetmeliğe göre devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplam 30 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılacak ve durumları yazılı olarak velilerine bildirilecek.

Özürsüz olarak yapılan her bir devamsızlık günü, haftalık ders çizelgesinde belirtilen sosyal sorumluluk çalışmaları için öngörülen süreye bir saat olarak ayrıca eklenecek.

Bakanlığın yeni düzenlemesiyle örgün ortaöğretim kurumlarından açık öğretim liselerine geçişler zorlaştırıldı. Yönetmelik ile milli sporcular, kaynaştırma öğrencileri, koruma kanunu kapsamındaki öğrenciler, şehit ve gazi çocukları, Bakanlıkça mazereti uygun görülenler ile yönetmeliğin ilgili hükümlerine göre örgün ortaöğretim kurumlarında okuma hakkını kaybeden öğrenciler gibi istisnalar dışında açık liseye nakil ve geçişler yapılamayacak.

Bakanlık, yönetmelik ile liselerde sınıf geçme maddelerinde çok önemli bir dizi düzenleme daha yaptı. Buna göre, daha önce bir üst sınıfa geçişler için gerekli 50 ortalama artık yeterli olmayacak.

Ders ortalaması 50 olan öğrencilerden en fazla 3 dersten başarısız olanlar, sorumlu olarak bir üst sınıfa geçebilecek, 4 ders ve üzeri zayıfı olan öğrenciler sınıf tekrarı yapacak.

Bu uygulama, 2023-2024 eğitim ve öğretim yılından itibaren kademeli olarak uygulanacak.

Öğrencilerin, eğitim ortamlarında cep telefonlarını ve diğer bilişim araçlarını, yönetmelikte yer alan hükümler doğrultusunda kullanmalarına yönelik tedbirleri alınacak.
Ben son maddeden devam edeyim… Cep telefonu konusunda ve tabletler konusunda Milli Eğitim’in ısrarını ve tedbirler konusundaki hassasiyetini çok önemsiyorum. Cep telefonu deyip geçmeyin, eskiden “neredesin” diye aranan bu teknolojik aletimiz artık zehirleyici bir faktör olarak da maalesef kullanılmakta. Bu konuda devlet yetkililerimizin cansiperane bu olaya bakmaları beni çok sevindirdi. Yine başarısızlığı ortadan kaldıracağına inandığım sınıf tekrarı olayı.. Her ne pahasına olursa olsun bir tarafta derslerini aksatmayan ve başarı için çıtasını yükselten öğrenci grubu bir tarafta ise ne yaparsam yapayım nasıl olsa geçiriyorum diye Ağustos böceği gibi bütün kışını boş vakitle geçiren öğrenci grubu… Bu konuda da sınıf tekrarı müeyyidesi çok isabetli bir karar olmuştur..

Ve yine açık liseler konusundaki hassas noktalar da aslında eğitim sistemimizin içindeki kılcal damarlara kadar işleyen ağır mekanizmayı bir nebze de olsa hareketlendirecek bir hüküm…

Bu konuda da açık liselere nakil konusundaki kararlı duruşun ben her daim devam etmesini ve açık liselerin de daha nitelikli hale getirilmesinde yararlı olacağı kanaatindeyim.

Elbette okullarımızdaki bir numaralı sorun olduğunu düşündüğüm kantinler meselesi… Hem fahiş fiyatlar üzerinden öğrencileri zorlayan hem de sağlıksız bir ortamda ilerlemesi mümkün olabilecek bu departmanlar için de ben sıklıkla denetimin çok daha etkin bir şekilde yapılması ve kimsenin gözünün yaşına da bakılmaması taraftarıyım. Geleceğimiz olan çocuklarımız için her ne pahasına olursa olsun radikal kararlar alınmalı ve bunları hayatımıza tatbik etmek zorundayız.

Birilerinin adamı olarak genellikle okullara yerleştirilen kantin yöneticileri için de gerekli hijyenik kuralların sıkı bir şekilde sürdürülmesi elzemdir.

Ve yine İstanbul Valiliğimizin açıklamalarına göre; Okullara yönelik koruyucu ve önleyici güvenlik tedbirleri kapsamında yapılan planlamada toplam 1182 emniyet görevlisi eğitim öğretim yılı boyunca sivil ve resmi uygulama yöntemleriyle öğrencilerin güvenliğini sağlayacak olması da öğrencilerimiz arasındaki o kısır ve ileride gereksiz olarak görecekleri tartışmaların son bulması adına etkin bir mücadele yöntemi olarak karşımızda durmalı..

Ne diyelim Mevla neyler, neylerse güzel eyler… Tüm çocuklarımızın yeni eğitim öğretim yılı hayırlara vesile olsun temennisiyle.

Selam ve Dua ile…

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Tebrik ederim

Kimseye hakaret etmeden yazmayı başarmışınız.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23