• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Selma Savcı
Selma Savcı
Selma Savcı
TÜM YAZILARI

Öcü gibi gösterilmek istenen İHL'lerin müthiş başarısı!

23 Temmuz 2023
A


Selma Savcı İletişim: [email protected]

3,5 milyon gencin ter döktüğü YKS’yi geride bıraktık. Elbette gençlerimiz için hayatlarında dönüm noktası olacak bu yarışta öyle bir durum ortaya çıktı ki hakikaten bence bazılarına tokat niteliğindeydi…

ÖSYM tarafından açıklanan tabloda İmam Hatip Liseleri büyük bir başarıya imza attılar.

Tüm soruları doğru cevaplayarak tam puan alan Konya Mustafa Büyükkaplan Anadolu İHL öğrencisi Hüseyin Furkan Erdem YKS Dil Türkiye 1.’si olurken, YKS Sözel alanında ise Türkiye 3.’sü oldu. Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Azra Kargı YKS EA alanında Türkiye 25.’si, Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Esma Akyüz YKS Sözel Türkiye 21.’si Eşit Ağırlık alanında ise Türkiye 28.’si derecesini elde ederek kırılması zor bir rekora bizleri şahit ettiler.
Şimdi tam bu noktada bazı kesimler tarafından öcü gibi gösterilmek istenen ve bugün geldiğimiz noktada büyük bir başarıyla bu durumu taçlandıran İHL’lerin anlamını daha da irdelemekte yarar var kanısındayım.

Düşünebiliyor musunuz; 28 Şubat sürecinde kapılarına pranga vurulmak istenen bu eğitim kurumları bugün geldiğimiz noktada tüm soruları bilen bir nesli bizlere göstermiş bulunuyor. Demek ki neymiş, İHL gerçeği bu ülkenin en önemli mihenk taşlarından biridir.

Bu İHL gerçeğini artık farklı boyutlara çekerek ülkenin kaotik günlerinde insanların önüne bir tuzak misali atılmasında hiçbir yarar olmamış ki, ÖSYM büyük bir netlikle birincileri ve ilk bin arasındaki sayısız İHL öğrencisini bizlere ilan etmiş durumda.

Benim en çok dikkatimi çeken ise, bugüne kadar sayısız medya lincine ve yine sayısız hakarete maruz bırakılan bu genç dimağların başarılarının ne denli basında yer alıp almadığı konusu…
Bakıyoruz; malum medya bu büyük başarı çıtasını yine görmezden gelerek kendilerini tatmin etme yoluna başvurdular. Ama unutmasınlar ki, İHL’lerin bu başarı çıtası kendi içlerindeki başarı potansiyelini oluşturan gençlerimizin daha da filizlenerek çoğalacağını şimdiden görmek zor olmasa gerek.
Öyle günler, öyle rezil haberler sergilenmişti ki İHL öğrencileri üzerinden medyada ve mide bulandırıcı adlandırmalar yapılmıştı ki bu gençlerimiz için… O günlerden bugünlere geldiğimiz şu noktada bir geçmişi de yad etmek lazım…

Şimdilerde son olarak Fenerbahçe Divan Başkanı olarak gördüğümüz Uğur Dündar’ın skandallarını yine İHL konusu geldiği için hatırlatmakta yarar var.
Bu zat-ı muhterem, cemaatle namaz kılan imam hatip orta okul öğrencilerinin olduğu bir fotoğraf karesi üzerine herkesin aklına düşmüştü. Uğur Dündar Cuma namazı için öğretmenleriyle birlikte camiye giden bir grup öğrenciyi haber yapmış ve büyük tepki çekmişti.

Araştırmacı gazeteciliğin belkide en vahim örneği olan bu haberin altında Uğur Dündar'ın imzası vardı. İstanbul Anadolu yakasında hizmet veren özel bir ilköğretim okulu öğrencilerinin öğretmenleriyle beraber Cuma namazı kıldıkları esnadaki görüntüleri, gerilim müzikleri eşliğinde ve 'Okuldan Cumaya' başlığıyla tekrar tekrar Star ana haberde gösterilmesinin üzerinden yıllar geçti. Öğrencilerin okuldan camiye gidişlerinden ayrılışlarına kadar olan süreç tek tek anlatılmış Cuma namazı kılan öğrenciler uzaktan ve caminin avlusundan saniye saniye görüntülenmişti.

Bu haber sonrası ise Dündar, İl Milli Eğitim Müdürünün açıklamalarını ise 'sorumlu gazetecilik' gereği yorumlamaktan çekindiğini ve takdiri halka bıraktığını söyleyerek sözüm ona gazetecilik yapmıştı…

Ve biz de bugün Dündar ve benzerlerinin; İHL’lilerin büyük başarısı altında nasıl bir cevap vereceğini bekleyelim. Ama eminim ki görmeyecekler ve duymayacaklardır.
Ne diyelim onlar varsın görmesinler ve duymasınlar ama unutmasınlar ki, Türk milletinin en değerli dinamiklerinden olan İmam Hatip Liseleri böylesi büyük başarılara imza atmaya devam ettikçe o zevatlar da çıldırdıkça çıldıracaklardır. Bu vesileyle bende bu büyük başarıya imza atan İHL’li gençlerimizi canı gönülden tebrik ediyorum.

Selam ve dua ile…

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Haluk

Imam hatip lisesine cocugunuzu siz yolladınızmı ?

Cumhuriyet kadını

ILK ÖNCE AKP Lİ BEL. BASKANLARININ COCUKLARI IHL YE GIDECEKKİ ÖRNEK OLSUN DAHA SONRA AKP Lİ MILLETVEKILI AKP Lİ BAKAN AKP Lİ IL BASKANLARININ COCUKLARI IHL YE GIDERSE BENDE COCUGUMU SÖZ VERIYORUM GONDERECEGIM
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23