• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Selma Savcı
Selma Savcı
Selma Savcı
TÜM YAZILARI

Küresel cellat Vladimir Putin hamlesini yaptı! Wagner'in akıbeti ne olacak?

27 Ağustos 2023
A


Selma Savcı İletişim: [email protected]

Geçtiğimiz haftanın en önemli siyasi olaylarından kuşkusuz en başında Yevgeni Prigojin ve paralı asker grubu Wagner’in diğer liderlerinin içinde bulunduğu uçağın düşmesi ve kurtulan kimsenin olmaması vardı. Elbette bu olay sonrasında tüm gözler haliyle Kremlin’e ve doğal olarak Putin’in ağzından çıkacak olan ilk sözlere odaklanıldı…

Uçakta yer alan yolcu listesinde Prigojin'in yanı sıra yardımcısı ve Wagner'in kurucularından Dmitriy Utkin ile Sergey Propustin, Yevgeniy Makaryan, Aleksandr Totmin, Valeriy Çekalov, Nikolay Matuseyev'in isimleri yer aldı. Hayatını kaybeden 3 kişilik mürettebatın da Aleksey Levşin, Rustam Karimov ve Kristina Raspopova olduğu açıklandı. Wagner’e yakınlığıyla bilinen bazı Telegram kanallarında, uçağın Rus ordusuna ait savunma sistemleri tarafından düşürüldüğü öne sürüldü. Bu iddia daha çok su kaldırır muhakkak ama Putin’in özellikle Rus paralı asker şirketinin sahibi Wagner lideri Prigojin'in içerisinde bulunduğu iddia edilen uçağın düştüğü haberlerinin ardından kürsüde gülerek bir açıklama yapması çok ama çok konuşulmuştu…

Yine Putin’in Wagner lideri Yevgeny Prigojhin’in ailesine başsağlığı dilemesi ve "Prigojin kaderi karmaşık ama yetenekli bir adamdı ve hayatında ciddi hataları vardı” sözleri ve Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov’un uçak düşürme iddialara üzerine “Tamamen yalan” açıklaması… Son olarak yaşanan gelişmede ise; Putin kararnameyi imzaladı! Wagner ordusu için sürpriz adım attı! Artık Wagner savaşçılarının "Rusya devletine bağlılık yemini etmesini" içeren bir kararname var....

Öncelikle şöyle bir iki ay öncesine dönerek Wagner’in hayatımıza girişine de bir bakalım… Wagner Grubu liderli Yevgeny Prigojin, 23 Haziran 2023 tarihinde Rusya’nın roket saldırılarında 2 bin Wagner Grubu milisinin hayatını kaybettiği söyleyerek Moskova’ya doğru ilerlediğini ve bir intikam saldırı düzenleyeceğini açıklamıştı.

24 Haziran günü Prigojin, Wagner'in ilerleyişinin durduğunu ve üslerine geri döndüklerini açıkladı. İsyanın ardından yaşanan son gelişmede ise Prigojin'in içerisinde bulunduğu iddia edilen uçağın düştüğü haberi oldu. Rusya Acil Durumlar Bakanlığından konuya ilişkin yapılan açıklamada "3 mürettebat dahil 10 kişi hayatını kaybetti, bölgede çalışma sürüyor." denilmişti.

Daha sonra ise Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’nun arabuluculuğuyla varılan anlaşma kapsamında isyana katılan Wagner askerleri ve isyanı başlatan Prigojin’e yöneltilen suçlamalar düşürülecek. Wagner grubuna mensup askerlerin Rusya Savunma Bakanlığı ile özel bir sözleşme imzalayacağı, Prigojin’in ise Belarus’a gideceği duyurulmuştu.

Bu olaylardan sonra ise şüpheli bir şekilde Prigojin’in uçağının düşmesi sonrası ise yine geçmiş yıllarda Putin’e yönelik eleştirilerde bulunan ve sonrada yok olan isimlere gözler çevrildi.. Bunun öncesinde Rusya’nın azılı düşmanı olan ABD’den de çok çarpıcı bir açıklama gelmişti.. Özellikle Biden’ın “Rusya'da Putin'in arkasında olmadığı çok fazla olay yok” yorumu bence Rusya-ABD ilişkilerini tekrardan alevlendirecek bir yorum olarak ortaya çıktı.

Böylesi bir dünya düzeninde Putin’in ne yaptığını bu veriler eşliğinde yorumlamayı siz değerli okuyucularıma bırakıyorum ama gelin görün ki, Putin’e karşı olanların birer birer yok olması da hakikaten incelenmesi gereken özel bir konu olarak karşımızda durmaktadır.

İşte o kişiler ve başlarına gelenleri şöyle bir hatırlayalım:

• Aleksey Navalny-Rusya’nın en önde gelen muhalefet lideri olan Aleksey Navalny, Batılı uzmanların askeri sinir gazı Novichok olduğu sonucuna vardıkları bir madde ile Sibirya’da zehirlendikten sonra Ağustos 2020’de tıbbi tedavi için Almanya’ya uçtu. Rusya olayla herhangi bir ilgisi olduğunu reddetti. Navalny, 2021’de gönüllü olarak Rusya’ya döndüğü için dünya çapında takdir topladı ama bu onu Rusya’ya gittiği gibi tutuklanmaktan kurtarmadı. Dolandırıcılık ve diğer suçlamalar nedeniyle toplam 11,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Siyasi hareketi yasadışı ilan edildi ve “aşırılıkçı” ilan edildi. Navalny’nin hapis cezasına geçtiğimiz günlerde maksimum güvenlikli bir ceza tesisinde fazladan 19 yıl daha eklendi.

• Sergey Skripal-İngiliz istihbaratına sırlarını aktaran eski bir Rus çifte ajan olan Sergey Skripal ve kızı Yulia, Mart 2018’de Salisbury’deki bir alışveriş merkezinin dışındaki bir bankta bilinçlerini yitirmiş halde bulundu. İngiliz yetkililer, Soğuk Savaş’ta Sovyet ordusu tarafından geliştirilen bir grup sinir gazı olan Novichok ile zehirlendiklerini açıkladılar . Her ikisi de hayatta kaldı. Rusya zehirlenmede herhangi bir rolü olduğunu reddetti ve İngiltere’nin Rusya karşıtı histeriyi körüklediğini söyledi.

• Vladimir Kara-Murza-Rus muhalif aktivist Vladimir Kara-Murza 2015 ve 2017 yıllarında kendisini zehirlemeye çalıştıklarına inandığını söyledi. Reuters tarafından görülen tıbbi raporlara göre, daha sonra bir Alman laboratuvarı kendisinde yüksek düzeyde cıva, bakır, manganez ve çinko buldu. Moskova olayla ilgisi olduğunu reddetti.

• Aleksandr Litvinenko-Eski bir KGB ajanı ve Putin muhalifi olan Aleksandr Litvinenko’nun 2006 yılında Londra’daki Millennium Otel’de nadir ve güçlü bir radyoaktif izotop olan polonyum-210 ile dolu yeşil çay içtikten sonra 43 yaşında öldü. İngiliz soruşturması, 2016’da Putin’in muhtemelen cinayeti onayladığı sonucuna vardı. Kremlin olayla ilgisi olduğunu reddetti. Üst düzey bir İngiliz yargıç tarafından yürütülen soruşturma, eski KGB koruması Andrei Lugovoy ve bir başka Rus olan Dmitry Kovtun’un, Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) tarafından yönetildiğini söylediği bir operasyonun parçası olarak cinayeti işlediklerini tespit etti.

• Aleksandr Perepiliçny-44 yaşındaki Perepiliçny, Kasım 2012’de koşuya çıktıktan sonra Londra’nın dışındaki seçkin bir sitede bulunan lüks evinin yakınlarında ölü bulundu. Perepiliçny, Rusya’nın kara para aklama planıyla ilgili bir İsviçre soruşturmasına yardım ettikten sonra 2009 yılında İngiltere’ye sığınmıştı. Ani ölümü, öldürülmüş olabileceği iddialarını gündeme getirdi. İngiliz polisi, nadir bulunan bir zehirle öldürülmüş olabileceği şüphelerine rağmen cinayeti ihtimal dışı bıraktı. Soruşturma öncesi yapılan duruşmada, midesinde gelsemium bitkisinden elde edilen nadir ve ölümcül bir zehirin izlerine rastlandı.Rusya olayla ilgisi olduğunu reddetti.

• Viktor Yuşçenko-O dönemde Ukrayna muhalefet lideri olan Viktor Yuşçenko, Moskova yanlısı Başbakan Viktor Yanukoviç’e karşı Batı yanlısı bir aday olarak yarıştığı 2004 başkanlık seçimleri kampanyası sırasında zehirlendi. Ukrayna güvenlik servislerinden yetkililerle Kiev dışında akşam yemeği yerken zehirlendiğini söyledi. Rusya herhangi bir dahli olduğunu reddetti. Vücudunda normalde bulunandan bin kat daha fazla dioksin bulundu. Zehirlenme nedeniyle yüzünün ve vücudunun şekli bozuldu ve sonrasında düzinelerce ameliyat geçirdi. Ukrayna Yüksek Mahkemesi’nin “Turuncu Devrim” olarak adlandırılan sokak protestoları sırasında Yanukoviç’i kazanan ilan eden sonuçları iptal etmesinin ardından yeniden yapılan bir seçimde cumhurbaşkanlığını kazandı.

• Anna Politkovskaya- İnsan hakları ihlallerini haberleştiren gazeteci Anna Politkovskaya, 7 Ekim 2006’da süpermarketten evine döndükten sonra Moskova’daki evinin önünde vurularak öldürüldü. İki çocuk annesi 48 yaşındaki Politkovskaya’nın öldürülmesi batıda büyük tepki oluşturmuştu ve Rusya’da çalışan gazetecilerin karşı karşıya olduğu tehlikelere ilişkin endişelerin altını çizdi.

Tüm bu isimler sonrası Putin’i eleştirenlerin bu denli yok edilmesi de aslında Putin’in de nasıl bir lider olduğunun şifrelerini bizlere verdiğinin açık beyanı olsa gerek.

Selam ve Dua ile… 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

YILMAZ DURMUŞ

Wagner liderinin Moskova'ya doğru isyan başlatmasından sonra bir gazeteci demişti ki, kim ne derse desin, Putin'in emriyle Wagner liderinin öldürüleceğini söylemişti ve dediği çıktı

Ömer

Bir zalimi bir zalimin eliyle yok eden Rabbime şükürler olsun . Halep kasabı belasını buldu . Diğer Esad , Putin , bidon bunlarda belalarını bulacaklar . Hiç şüphemiz yok . Hak geldi batıl zail oldu yok oldu yok olmaya mahkum . Yeter ki Rabbimize kulluk edelim . Kafirin gücü şatafatı geçici , gözümüzde büyütmeyelim . Hak daima üstündür .
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23