• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Selma Savcı
Selma Savcı
Selma Savcı
TÜM YAZILARI

İsrail gerçekten gafil avlandı! Basını yazdı: Gazze'ye dair düşünce çöktü...

11 Ekim 2023
A


Selma Savcı İletişim: [email protected]

İsrail’in katliamı gün geçtikçe sürüyor. Mazlum Filistin halkına çoluk çocuk demeden bomba yağdıran siyonist katil devlet İsrail yüzlerce çoluk çocuk ve kadını katletti.. Mevla rahmet eylesin inşallah. İsrail’i de Allah (cc)’ın kahhar sıfatıyla kahretsin inşallah..

Tüm ajanslara bu zaman zarfında bakmaya ve olayları analiz etmeye çalışırken, önüme düşen bu haber aslında İsrail’in ne denli acziyet içinde olduğunun göstergesi… Evet arkasında her ne kadar küresel şeytan ABD olsa da İsrailli analistlerin kendi ülkeleri için yaptıkları yorumları oldukça şaşırtıcı.

İsrailli uzmanların Aksa Tufanı’nın İsrail istihbaratının çöküşü olarak yorumladıkları gerçeği de aslında bu katil devletin de büyük bir disiplinsizlik içerisinde yönetildiğinin de işareti olarak karşımızda.

Öncelikle AA’nın derlemesiyle İsrail gazetelerinde çıkan makalelere şöyle bir bakalım neler söylemişler kendi ülkelerinin durumları hakkında…

İsrail Maariv gazetesi, 7 Ekim'de yayımladığı haberde, Hamas'ın İsrail'e sürpriz bir saldırı düzenlediğini ve bunun büyük bir istihbarat zaafı olduğunu yazdı.
Yediot Ahronot gazetesi ise Hamas'ın saldırısının, hükümetin başarısızlığı olduğu değerlendirmesinde bulundu. Gazete, "hayali terör örgütlerine dönük uzun süredir devam eden aşağılamanın, kaçmanın zor olduğu bir kabusa ve uzun süre İsraillilerin peşini bırakmayacak bir şoka dönüştüğünü" vurguladı.

İsrailli askeri analist Avi Benayahu, Maariv gazetesindeki makalesinde, İsrail'in hiç bilmediği özelliklere sahip, çok sayıda ölü, yaralı ve kaçırılanların olduğu sürpriz bir savaşın içinde olduğunu ifade etti.

"Hamas'ın ekonomiye ağırlık verdiği yönündeki düşüncenin hatalı olduğu ve İsrail'in milyarlarca şekel harcayarak inşa ettiği duvarın da çöktüğü ortaya çıkmıştır. Saatlerdir televizyonun karşısındayım ve şaşkınlıktan dişlerimi gıcırdatıp gözlerimi ovalıyorum. Çünkü İsrail tarihinde daha önce böyle bir şey yaşanmadı." ifadelerini kullanan Benayahu, sinirleri yıpratacak uzun ve zor bir dönemin kendilerini beklediğini kaydetti.

Yaşananları "büyük bir başarısızlık" olarak nitelendiren David Horovitz ise The Times of Israel'deki yazısında, "Yom Kippur Savaşı'nın üzerinden 50 yıl geçtikten sonra bugün İsrail, Arap orduları değil de Hamas tarafından sürpriz bir saldırıya uğradı. İsrail'deki siyasetçiler acil toplantıya giderken basında da 'İsrail'in iç meselelerle meşgulken bir kez daha gafil avlandığı" yönünde eleştiriler yer almaya başladı." ifadelerini kullandı.

Yine İsrailli uzmanlar, Hamas'ın, yüzlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen sızma operasyonunu hiç kimseye duyurmadan gerçekleştirmiş olmasını da sorguladı.
Haaretz gazetesi analistlerinden Amos Harel, yaşanan saldırının siyasi şoklara neden olacak büyük bir başarısızlık olduğunu kaydetti ve şöyle devam etti: "İçinde bulunduğumuz durum, acı verici tarihi bir karşılaştırma yapmayı gerektiriyor. İsrail'in Gazze'ye dair düşüncesi çökmüştür. Siyasette, savunma kuvvetlerinin konuşlandırılmasında ve sürprizlere hazırlıklı olmada başarısız olunmuştur. Cumartesi gecesi İsrailli siyasetçiler ve komutanlar, evlerinde güven içinde uyumuş ve erken uyarı olmadığı için kuvvetler takviye edilmemiştir."

Askeri istihbarat ve Genelkurmay Başkanlığının, "Hamas'ın önceki savaşlardan ders çıkardığını ve yeni bir savaşa girme niyetinde olmadığını" iddia ettiğini belirten Harel, "Yüzlerce Hamas mensubu kimseye duyurmadan bu sürpriz saldırı için aylardır hazırlık yaparken İsrail'de, Gazze'den ülkeye girişine izin verilen işçilerin sayısının artırılıp artırılmayacağı tartışılıyordu." değerlendirmesinde bulundu. Bu büyük başarısızlıkta hem askeriyenin hem siyasetin payı olduğunu vurgulayan Harel, "Bu mesele, ancak savaş bittiğinde derinlemesine değerlendirilebilir. Sorun şu ki İsrail bu savaşa, benzeri görülmemiş bir kriz ortamında giriyor. Bu durum, önümüzdeki zor günlerde hükümetin performansını etkileyecektir." ifadelerini kullanmışlardı…

Ve yine Mısır’dan çok çarpıcı bir iddia ortaya atılmış… Mısır istihbaratının, İsrail’in sayısız kez uyardığı ve Hamas’ın çok ciddi bir çalışma içerisinde olduğu vurgulanmasına rağmen hiçbir ciddi karşılık verilmemesi ise aslında akıllara zaman zaman politikası sıkışan bu devletin bu organizasyonu da bir şekilde bahane ederek, Filistin’e karşı katliama kalkışmasının altını doldurduğunu da düşünebiliriz…

Bu katil devlet bugünlerde çoluk çocuk demeden katlediyor, bu katil devlet Müslümanların kutsalı olan camileri yerle bir ediyor… Ve çıkıyor savunma bakanları diyor ki, “Gazze abluka altından çıkmayacak” bu açıklamanın açılımı aslında şu: Gazze yok edilecek!

Bir an önce özellikle ülkemizin önderliğindeki Müslüman ülkelerin devreye girerek daha çok sivilin ölmemesi için gerekli adımların tez vakitte atılması gerekmektedir.
Dualarımız seninle Gazze, dualarımız seninle Mescid-i Aksa…

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mehmet E. Almanya

Bacim Almanyada Bankalar sistem cöküyor batıyor, Ekonomi inanın kötüye gidiyor, iflaslar çoğalıyor. Bankalarda birikimler artık yapmıyor Müslümanlar, ferah olun bizler zalim devleti desteklemiyoruz.Bati Hain di herzaman.

Okura cevap.Ressam.

Cemevine girdiginiz de ne görürsünüz? Hz.Alinin resmini. 12 Imamin resimlerini. Haci Bektasinin Velinin resmini? Baska kimin resmi var orda? Bu ne haldir? Aleviler kime oy verirler?
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23