• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Selma Savcı
Selma Savcı
Selma Savcı
TÜM YAZILARI

Elon Musk değişim hareketi X ile ne yapmaya çalışıyor? Ne olacak?

03 Ağustos 2023
A


Selma Savcı İletişim: [email protected]

Dünyada en çok kullanıcısı olan sosyal medya platformu Twitter'ı satın aldıktan sonra birçok değişikliğe giden ve son olarak aldığı radikal bir kararla platformun adını değiştiren Elon Musk dünyanın şu anda en çok konuşulan isimleri arasında başı çekiyor…

Evet radikal bir karar, dünyanın en etkin sosyal ağlarından biri olan twitterin adını X olarak değiştirmek hakikaten yürek isteyen ve altından kalkamadığı zaman da yok olunabilecek bir hamle doğrusu..

SpaceX ve Tesla'nın da sahibi Musk, Twitter'ı Ekim ayında satın almış ve o tarihten itibaren yaptığı değişikliklerle dünyanın gündeminden düşmemesi acaba neyin göstergesi olabilir! Düşünebiliyor musunuz? Twitter Elon Musk tarafından 44 milyar dolara satın alındı. Bu, tarihteki en büyük ticari satın almalardan biri olarak kayıtlara geçti. Müstakil bir markaya tek hamlede böyle bir meblağı ödemeyi göze almış olan Musk, elbette büyük beklentiler içerisinde olmalıydı ki, zaten her geçen gün de Musk’ın yaptığı hamleler bize bunu gösteriyor?

Peki şimdi ne olacak? Twitter markasını X ile değiştirmek ve twitter markasının tanınabilirliğini X ile uyumlu hale getirmek mümkün olacak mı? Açıkçası benim en çok merak ettiğim konu bu… Böylesi ciddi milyar dolarlık bir satın almayla bir markayı daha ne denli büyütebilir ya da başka bir şekle nasıl dönüştürebilirsiniz? İşte tüm dünyanın da merak ve cevabını aradığı soru bu olsa gerek…

Bildiğiniz gibi Musk’ın en önemli twitter ile ilgili kararı ve çok tartışılan hamlesi şuydu… Kendi markasını para ile bütünleştirerek, abonelik sistemi kavramını ayrıcalıklı üyeler sıfatlandırmasıyla başka bir boyuta taşımıştı.. Elbette bütün bunların temelinde sosyal medya kavgasının özellikle de Facebook’un sahibi Mark Zuckerberg ile olan savaş yatıyor…

Hepimiz çok iyi biliyoruz ki, facebook ve twitter yada yeni adıyla X, dünyada en çok kullanılan platformlar olarak göze çarpıyor. Bu akımlar içerisinde patronlarının ise savaşı aslında daha da önümüzdeki yıllarda konuşulacağa benziyor…

Dünya basınındaki makalelerde Musk ile ilgili sürpriz itirafları da görüyoruz...

Özellikle Musk’ın 1999’dan itibaren hayalini kurduğu tek şey, “dünyayı tek çatı altında toplayan” bir süper uygulama sevdası. Bu uygulama ile aslında tüm insanlığı teknoloji bağımlılığıyla kendine bağlayacak ve deyim yerindeyse küresel bir güç haline tek başına gelme inadı yatıyor…
Musk’ın X için örnek aldığı uygulama ise WeChat olarak dünya kamuoyunda tartışılıyor. Musk böylece, metin, video paylaşımıyla sohbet, gerçek zamanlı oyun alanı, yol ve yön navigasyonları gibi aktivitelerle 20 farklı dil desteği ve anlık çeviri sistemiyle bir şemsiye uygulaması olarak görülen WeChat üzerinden tam anlamıyla teknolojik darbesini gerçekleştirmek istiyor?

Elbette tüm bunların hedefinde 44 milyar dolara aldığı Twitter yani X’in değer kaybının telafisi yatıyor… 22 milyar dolara kadar gerileyen X’in yeni yapılacak rötuşlarla tekrar ayağa kaldırılması Musk tarafından hedefleniyor.

Bakıldığı zaman tanınan bilinen ve özellikle Mavi Kuş olarak dünyanın dikkatini çeken bir markayı X’e dönüştürmenin temelinde korkunç bir cesarette yatıyor. Hani bizde derler ya, “Ne deli cesaretli adam” diye hakikaten bu tabire uyan bir hareket…

Sonu mu olacak!

Dediğim gibi dünya basınındaki makaleleri de irdelediğimde bence en dikkat çekici yorum ise; The New York Times'a konuşan sosyal medya araştırmaları şirketi "Forrester Research"ün Başkan Yardımcısı Mike Proulx'un yorumu… Proulx şöyle diyor: “Markaların bir lisana yerleşip hatta fiil haline gelmesi adeta "kutsal kase"ye dönüşmesi demek. Twitlemek fiili artık hemen her dile yerleşti. Bu, markanın popüler kültürün bir parçası haline geldiğini gösteriyor. Elon Musk, Twitter'daki 15 yıllık marka değerini sildi ve şimdi sıfırdan başlıyor. Bay Musk, Twitter kullanıcılarının gazabını bile göze aldı. "Kutsal Kase"yi kırıyor ve büyük bir kumar oynuyor."
Yine bu yoruma ek olarak, Markalaşma şirketi "NameStormers"ın kurucusu ve Başkanı Mike Carr ise “Elon Musk'ın X logosu uğursuz, tekinsiz bir teknoloji derebeyinin sahip olduğu bir şirkete ait logo gibi duruyor. Tıpkı, size sürekli ne yapmanız gerektiğini söyleyen "Big Brother" tipi bir işadamının sembolü gibi. Filmlerdeki kötü adam karakterlerinin logolarına benzeyen X, belki biraz modası geçmiş ama sıcak ve sevimli küçük kuşun aksine çok sert. Bay Musk şansını fazla zorluyor.”

Tüm bu veriler karşısında Musk’ın teknoloji anlamındaki bu gerilimli hamleleri bize ne gösterir bunu elbette zaman gösterecek ama şu bir gerçek ki, artık teknoloji hamleleri konusunda Musk’ın X öncesi ve sonrası gibi yakıştırmalar şimdiden yapılacaktır.

Musk’ın bu hamleleri sonrasında giderek maddi boyutta da zenginleştiğini düşünürsek, ilerleyen yıllarda Musk’ı daha ilginç reaksiyonlar gösteren bir zengin olarak da görmemiz mümkün. Bu reaksiyonlar arasında Güney Afrika asıllı Amerikalı mühendis olan Musk’ın ben siyasi yönden de bir figür olarak karşımıza çıkarsa hiç şaşırmamamız gerektiğini şimdiden tarihe not düşeyim.

Selam ve dua ile…

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

bombastik

Selma Hanım, yazdıgınız her yazıyı zevkle okuyorum. Cok guzel yazıyorsunuz. Aslında kitap yazarı bile olabilirsiniz bana göre. İyi günler dilerim^^ Saygılarla..
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23