• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Selma Savcı
Selma Savcı
Selma Savcı
TÜM YAZILARI

Dünyanın dengeleri altüst mü oluyor? Küresel şeytan neyin peşinde!

19 Haziran 2023
A


Selma Savcı İletişim: [email protected]

Dünyanın dengeleri konusunda ülkelerin yaptıkları malumunuz.. Özellikle Rusya’nın Ukrayna ile savaşının trajedisini her geçen gün takip ediyoruz. Dünyanın gözü hep orada! Son olarak Kahovka Barajı'nın yıkılması büyük bir insanlık dramını maalesef bizlere gösterdi yine. Boşuna dememişler, ‘Hiçbir savaşın kazananı olmaz’ diye… Dünyada hakikaten bir trajedi var… Burada dikkatlerinize sunacağım ise; ülkeler arasındaki safları sıklaştırma hamleleri…

Dünya, uzak geçmişinde şimdiki haline neredeyse hiç benzemeyecek

Bir zamanlar dünyada ABD’deki Joe Biden’in son dönemdeki çarpıcı adımları ve ekonomi politikaları dünyanın seyrini değiştirmeye doğru gitti. Son olarak, ABD Başkanı Joe Biden, ABD ekonomisinin temerrüt seçeneğinin olmadığını ancak temerrüt olursa 8 milyon istihdamın kaybedileceğini söylemişti. Ve yine dünyaya yön veren FED’in faizler konusundaki kararı ise yine otoriterler tarafından çokça tartışılmıştı.

ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizini beklentiler dahilinde değiştirmeyerek oy birliğiyle yüzde 5-5,25 aralığında sabit tutmuştu. Fed'den yapılan açıklamada, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) maksimum istihdam ve uzun vadede yüzde 2 oranında enflasyon hedeflediği belirtilerek, bu hedeflerin desteklenmesi için federal fon oranının yüzde 5-5,25 aralığında tutulmasına karar verildiği aktarılmıştı. Yüksek enflasyon karşısında Mart 2022'den bu yana 10 faiz artırımına gidilmişti.

ABD'de yüksek enflasyon karşısında geçen yıl varlık alım operasyonunu tamamlayarak faiz artışlarına başlayan Fed, Mart 2022'de 25 baz puan artışla 2018'den itibaren ilk kez faiz artırımına gitme kararı alarak aslında küresel bir güç olan ABD’nin de içinde bulunduğu çıkmazı bizlere göstermiş oldu…

Tam bu esnada en dikkat çekici ülke ise kuşkusuz Çin!

Covid 19, 2008 küresel finansal krizi ve 2018 ABD-Çin ticaret savaşı ardından Çin’in iç piyasa ve hizmet odaklı bir yeniden yapılanması konusundaki hamleleri ve son olarak da Made in China 2025 girişimi dünyadaki sanayileşmenin önde gelen ülkeleri ABD ve Almanya’yı deyim yerindeyse duvara toslatmıştı. Özellikle bu ekonomik girişimlerinden ziyade Çin’in İran ve Suudi Arabistan arasındaki arabuluculuk hamleleri ve son olarak yine İsrail ile Filistin arasındaki uzlaşı mesajları vererek devreye girebileceklerini söylemesinin aslında tek nedeni var…

O da küresel şeytan ABD’nin artık ipliğini pazara çıkarmak ve onun hegemonyasını aşağı indirme hamleleri olarak algılanmaya başladı bile… O kadar ki, ABD merkezli düşünce kuruluşu Atlantik Konseyi'ne görüş yazısı kaleme alan, eski istihbarat şeflerinden Jonathan Panikoff, Çin'in hamlelerinin Amerikan yönetimi için bir uyarı olması gerektiğini savundu.

Panikoff, 'Çin'in Orta Doğu'daki varlığının sadece pasif ekonomik çıkarlarla sınırlı' görüşünün yaygın olduğunu fakat ticari ilişkilerin zamanla diplomasiyi güçlendirdiğini ve nihayetinde istihbarat ve güvenlik iş birliğine varabileceğini söyleyip Pekin'in bölgedeki nüfuzunu sağlamlaştırabileceğini aktardı. Eski istihbarat şefine göre ABD'nin Orta Doğu'da bıraktığı boşluğu Çin'in doldurması, ABD'nin ticari, enerji ve ulusal güvenliğinin darbe alması anlamına geliyor diyerek aslında yeni bir küresel güce dönüşme gayesi içinde Çin’in hamlelerinin takip altında tutulması tüm ülkeler için önem teşkil ediyor kuşkusuz.

Gelelim ülkemizin kendini nerede ve nasıl konumlandıracağı konusuna… Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yurt dışı ziyaretinde kardeş ülke Azerbaycan’a yaptığı gezi bence bu gelişmeler karşısında çok önem arz etmekte.. Başkan Erdoğan’ın da dikkat çektiği ve hızla ilerlemesini beklediğimiz dev proje için, “Zengezur konusunu süratle halletmemiz halinde bu bize iki önemli adım kazandıracak. Gerek karayolu gerek demir yolu noktasında atılacak adımla Iğdır Nahcivan bağlantıları güçlü hale gelecek. Bu da bizim ayrı bir ilişki güçlenmesine vesile olacak. Yol medeniyettir. Yolunuz varsa medenisiniz. Yolunuz varsa medeniyeti yakalamışsınızdır. Şu anda Azerbaycan'ın da savaş sonrası hassasiyetler üzerinde durduğu konu yollardır. Özellikle şu anda bundan önceki gelişimde de gördüm. Tünel ve viyadükler ne denli geliştiğini en güzel şekilde ortaya koyuyor. Bunları gördükçe iftihar ediyoruz.” açıklamasını yapmıştı..

Zengezur Koridoru veya Nahçıvan Koridoru, 2020 Dağlık Karabağ Savaşı'nın Azerbaycan tarafından kazanılmasının ardından Azerbaycan ve Ermenistan arasında imzalanan ateşkes antlaşmasının 9. Maddesi gereğince Azerbaycan ile eksklav parçası olan Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti arasında bağlantıyı kuracak olan koridordur. Koridor Ermenistan topraklarında (tahminen Sünik bölgesinde) inşa edilecektir. Ermenistan topraklarında bulunan Zengezur kısmında 43 kilometrelik uzun yıllardır kullanılmayan bir hat mevcut. Koridorun güvenliği Rusya Federasyonu Federal Güvenlik Servisi Sınır Muhafıza Servisi tarafından sağlanacaktır.

Koridorun açılmasıyla birlikte, Türk dünyasıyla iş birliği ve ticaret artacak, Orta Asya'ya kesintisiz gitmek mümkün hala gelecek, bölgesel barışı ve iş birliği ortamını güçlendirecek, tarihi ipek yolunun canlanmasına katkı sağlanacak.

Aslında gaye ekonomik anlamda daha da güçlenmektir ve bunun altında yatan şifre de “Tarihi İpek Yolu”dur. Hatırlayalım, İpek yolu Asya ile Avrupa arasında ekonomik, jeopolitik, kültürel ve tarihsel ögelerin taşınmasını sağlayan bir ticaret ağıydı. Tarihi İpek yolu Çin'den başlar, Akdeniz ve Anadolu toprakları aracılığıyla Avrupa'ya kadar uzanırdı. İpek yolu, Orta Doğu ve Çin arasında ipek taşımacılığı yapılması nedeniyle bu adı almıştı. İpek Yolu, Anadolu'da yer alan Antakya bölgesinden başlayıp, Gaziantep üzerinden İran ve Afganistan'ın kuzeyinden geçerek, Pamir Ovası'na kadar uzanmaktaydı. Böylesi bir hattı canlandırmak emin olabilirsiniz ki, gelecekteki kuşaklarımız için paha bulunmaz bir nimet olacaktır.. Bunun için de özellikle Zengezur bizim için çok önemli bir işaret fişeği olacaktır.

Artık dünyada ekonomik olarak ne kadar güçlüyseniz, o denli saygınlık kazanacağı bir yüzyıla doğru ilerliyoruz.

Temennim, böylesi bir koridor sonrası ülkemizin destekleyeceği ekonomi politikalarıyla şahlanış sürecini tamamlayacağız…

Selam ve dua ile…

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23