• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Selma Savcı
Selma Savcı
Selma Savcı
TÜM YAZILARI

Cuma günü tatil olsun beklentisi! Cuma'nın şifresi...

09 Ağustos 2023
A


Selma Savcı İletişim: [email protected]

Cuma günü resmi tatil mi olacak sorusu bir anda Türkiye’nin gündemine oturdu… Malum çevreler hemen ayaklandılar. Tabii böylesi bir süreç sonrasında adını sadece dini konularda duyduğumuz kadın derneklerinden tutun da, eski gazeteci müsveddelerine kadar bir sürü zevat meydana çıktı.
Öncelikle bu konunun çıkış noktasını bir hatırlayalım…

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Erbaş, Cuma hutbesinde, “Çalışanlarımızın ve öğrenci kardeşlerimizin en önemli farz ibadetlerinden birisi olan Cuma namazını eda edebilmelerine yardımcı olalım. İş yerlerimizdeki mesai saatlerini, okullarımızdaki ders programlarını Cuma namazının vaktine göre düzenleyelim” ifadelerini kullanmıştı.

Erbaş’ın sözleri amacından saptırılarak yine her zamanki gibi bazı çevrelerce müthiş bir algı oluşturuldu ve Cuma gününün resmi tatil ilan edileceği ileri sürüldü. Fakat konuya ilişkin herhangi bir resmi açıklama olmamasına rağmen, öyle bir olay köpürtüldü ki, sosyal medyada en çok konuşulan konular arasında yerini aldı…
Şimdi birde dünyadaki cuma ayrıntılarına bakalım…

Katar, Libya, Umman, Kuveyt ve Suudi Arabistan'da haftalık tatil günü cuma olarak devam ediyor. İsrail ve Ürdün'ün haftalık tatili ise cuma ve cumartesi günü… Resmi tatil sayısı en fazla ülkeleri sıralamak gerekirse birinci sırada, 18 günlük resmi tatil ile Slovakya geliyor. Peşinden Türkiye (16), İsveç (14), İspanya (13), İtalya (12) gün resmi tatil sayısı ile en çok resmi tatil yapan ülkeler arasında geliyor.

Bu verileri aktardıktan sonra gelelim konunun bu denli köpürtülmesinde ana etken olan olayın aslına… Diyanet İşleri Başkanımız Ali Erbaş’ın özellikle çalışma saatlerinin Cuma Namazı ayarıyla güncellenmesinde yarar var düşüncesini öyle anlamsız ve mesnetsiz yorumlara bağladılar ki…

Bunların başında ise provokatör gazeteciliği kendine meslek edinen Fatih Altaylı geliyor. Bugüne kadar tek işi müslümanca yaşamak olan dindar insanlara saldırmak olan bu zat-ı muhterem Diyanet İşleri Başkanımız Ali Erbaş’ın açıklamaları sonrası oturduğu yerden yine mangalda kül bırakmamış. Ne diyor Altaylı, “Bu saatler sürekli değişiyor. Belirli bir saat yok. O yüzden de buna göre mesai ayarlamak oldukça zor. Zaten aslında orada niyet mesai ayarlamak değil. Niyet orada başka. Biz bunları söyleyip, 'saati değişen namaza göre mesai mi olur' denilecek ve hak verilecek dolayısıyla ' o zaman şöyle yapalım; biz cuma gününü tatil ilan edelim, 'cuma tatil olsun'. Hedef o, çok açık. Öğrenciler filan bunların hepsi bahane. Orada Diyanet İşleri Başkanının ve onun gibi düşünen bir kısmının niyeti Türkiye'de tatil günü olarak pazar günü yerine cuma günü ilan etmek. Bunun arayışları bunun altyapı hazırlıkları söz konusu. Bunlar girizgâh, bunlar altlık, bunlar hazırlama operasyonu.”

Yahu adama sorarlar cuma günü için saatlerdeki hassasiyet dengelerinin yeniden dizaynını istemekle bu denli Da Vinci Şifresi gibi konuyu kitaplaştırmanın anlamı nedir? Neyin kafasıdır bu…

Evet Cuma günleri yaşanan bir sıkıntı vardır, özellikle mesai saatleri konusunda bir ayarlama yapılmasının kime ne zararı vardır? Ama bazı odaklar öyle konuyu başka zeminlere kaydırıyorlar ki, bizler de haliyle bu şaşkınlık verici durum hakkında devreye girme ihtiyacı hissediyoruz.

Diyanet’in isteği ve hassasiyet gösterilmesini istediği konu gayet açıktır, farz ibadetlerimizden biri olan Cuma Namazı konusunda yapılacak bir düzenlemeyle ibadetimize vereceğimiz önem daha da anlam kazanacaktır… Diyanet’in ülkemizdeki varlığı da aslında budur… Diyanet İşleri Başkanlığımız, bizim dinimizi anlatan ve bize daha da kolaylaştırıcı formüller üzerinde çalışan müstesna bir kurumumuzdur.

Bu konu hakkında ‘Din sadece Allah (cc) ile kul arasında’ kalmalıdır diyerek olayı sulandırmak ta kimsenin ne hakkı ne de haddidir… Diyanet’in verdiği bu öneriye de kulak verilmesi ve biz müslüman toplumumuz için verilecek bir kararla da sağlaması yapılmalıdır. Son olarak da şu söylenebilir, Cuma gününün tatil olmasının kime ne zararı var ki sorusunun da cevabının bence mutlaka tahlil edilmesinde yarar var.

Selam ve dua ile…

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Fikir

Ne kadar güzel olurdu cuma günü tatil olsa.

Degil mi

Namaza da gitmesen, yatsan.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23