• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Selma Savcı
Selma Savcı
Selma Savcı
TÜM YAZILARI

Çinlilerden labirent oyunları! Nasıl bir politika izliyor?

22 Kasım 2023
A


Selma Savcı İletişim: [email protected]

Siyonist devlet katil İsrail’in Filistin’e karşı uyguladığı soykırım tüm hızıyla sürüyor. Binlerce kadın ve masum çocuk dünyanın tüm gözü önünde katledilirken, parayla hemhal olan ve durumları iyi olan ülkelerin çıt çıkarmadığını hayretlerle izliyoruz. Tüm bu bilgiler ışığında dünyanın en büyük küresel gücü olarak kabul edilen Çin’den bence çok ama çok enteresan bir hamle geldi.

Dünyada Amerika ve Rusya’nın hegemonyasına kafa tutan Çin devleti, Arap ve İslam ülkeleriyle birlikte uluslararası toplumu harekete geçmeye davet ettiler.
Arap ve İslam ülkelerinden dışişleri bakanlarıyla İslam İşbirliği Teşkilatı (İTT) Genel Sekreteri'nden oluşan heyet, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyinin daimi üyesi 5 ülke Çin’de temaslarda bulundu.

Bu temaslar dünyanın Gazze’deki katliama bakış açıları için çok önemli bir parametre olması muhtemel…

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal Bin Ferhan, Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen Es-Safedi, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi, Filistin Dışişleri Bakanı Riyad El-Maliki ile İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Hüseyin İbrahim Taha'nın yer aldığı heyet, Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi ile bir araya geldi.

Ben bu ziyarette özellikle Vang’ın Filistin’deki katliama değinirken, kardeşlik teması üzerinde durması dikkatimi bir hayli çekti…

Ne diyor Vang, “Arap ve İslam dünyasındaki kardeşlerimizle, çatışmanın durdurulması ve Filistin sorununa kapsamlı, adil, kalıcı çözüm bulunması için çalışmaya hazırız."

Eğer Çin’in bu topa girerek ve Filistin’deki katliama sessiz kalmaması halinde saflarını daha net bir şekilde ortaya koyması, dünya düzenindeki dengelerin daha da belirginleşmesi anlamı taşıyacaktır.

Filistin konusunda bu denli hassas olan Çin’in yıllardır Sincan Özerk Bölgesi'nde Müslüman Uygur Türklerine uyguladığı katliamı da unutmamak gerekir
Diyeceksiniz ki, Filistin konusundaki tavrı ile tezat bir duruma düşen Çin’in daha taktiksel bir hamle üzerinde ilerlemesinin altında yatan temel sebep ne olabilir?
Bunu tamamen ülkeler arasında dengelerle değerlendirebiliriz aslında. Eğer küresel şeytan Amerika ve işbirlikçisi Katil İsrail ortada varsa Çin’in de düşmanımın düşmanı benim dostumdur düsturuyla hareket etmekten çekinmemesini görünüyoruz.

Her ne sebeple olursa olsun, Çin’in bu satrançta şah-mat hamleleri yapmasının temel nedeni ise küresel anlamda ABD’nin karşısında daha zinde çıkmak olacaktır.
Çünkü kendisi de katliamcı olan Çin’in Filistin karşısındaki bu duyarlılığının (!) ne kadar inandırıcı olabileceğini de siz değerli okurlarımın takdirine sunuyorum.
Ama her ne olursa olsun; Çin’in bu aşamada, katliamcı İsrail karşısında bizim safımızda yer alması da kötünün iyisi olarak yorumlanmalı ve bir an önce Filistin’deki Müslüman kardeşlerimizin acılarının kısa sürede sonlandırılması bizler için en büyük öncelik olacaktır…

Cenab-ı Mevla, Filistin’deki kardeşlerimize yardım eylesin ve onların yardımcısı olsun inşallah.

Selam ve dua ile…

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Merhaba

Allah yardımcımız olsun işimiz zor. Hasbunallahu ve ni'mel vekîl.

Alamanci.

"Çin bir tas Pirinçe satar,Rus bir Şişe Votkaya satar,Amerika satmaz kiraya verir." Bunlarin hiç birine güvenilmez.Yalan ve iki yüzlülük bunlarin en büyük silahidir.Zalimler için yaşasin Cehennem.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23