• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Selma Savcı
Selma Savcı
Selma Savcı
TÜM YAZILARI

Bill Gates'in çılgın sivrisinek projesi aslında ne?

29 Temmuz 2023
A


Selma Savcı İletişim: [email protected]

Dünyanın en zenginleri arasında gösterilen Bill Gates’in bu projesi artık iyiden iyiye konuşulmaya başlandı. Bu projenin detaylarına inmeden önce, dünyanın en zenginleri arasında olupta insanlık için bu denli garip bir uygulamaya bir insan neden girer anlamak mümkün değil!

İnsanlık nüfusunu sivrisinekler üzerinden okuyup bu denli bir değerlendirme yapma ihtiyacı sadece Bill Gates’in ve vakfının değil bence ülkesel bazda okunması gereken bir hamle olsa gerek…

Bir instagram hesabı tarafından yapılan paylaşımda Bill Gates’in genetiği değiştirilmiş sivrisinekleri kullanarak dünya nüfusunu azaltmaya çalıştığı iddia edilmişti.
Dünyada en çok insan hayatına mal olan hayvan türü olan sivrisineklerin virüs ve salgın yayma özelliklerini önleme çalışmaları uzun bir süredir, bu işin genetik bilimi kullanılarak yapılmaya çalışılması ise yaklaşık on yıldır devam ediyor.

Bill & Melinda Gates Foundation’ın, bu anlamda çalışmalar yürüten iki temel kuruluşa kaynak sağladığı bilgisi doğru olsa da, bu kaynak sivrisineklerin hastalık yaymalarını önlemek ve sivrisinek popülasyonunu azaltmak için geliştirildi.

Yürütülen çalışmalarda, genetiği değiştirilmiş sivrisineklerin doğaya salımları devam etmediği takdirde popülasyonun da eski hâle döndüğü gözlemlendi. Türkiye’de herhangi bir çalışma yürütülmediği gibi, bu tip sivrisineklerin yaşam süresinin 2 hafta kadar olması ve uçuş mesafelerinin kısalığı Türkiye’de bulunmadıklarının da kanıtı.

Bill & Melinda Gates Foundation da, sivrisineklerin genetiğini daha az hastalık yayıcı hâle getirmeye çalışan birkaç projenin kaynak sağlayıcılarından biri. Bill & Melinda, Teksas ve Florida’da Ae. Aegypti türü sivrisinekler üzerinde çalışan Oxitec ve wolbachia bakterisine dayalı çalışmalar yürüten Dünya Sivrisinek Programı’nın ikisinin de kaynak sağlayıcılarından. Fakat Teksas ve Florida’da gerçekleştirilen projenin kaynak sağlayıcıları arasında Bill & Melinda Gates Foundation yer almıyor. Bill & Melinda Gates Foundation, Dünya Sivrisinek Programı’na ilk kez 2004 yılında kaynak sağlamak için teklif götürmüş ve halen projenin kaynak sağlayıcılarından biri.

Bu süreçte Bill Gates’in hala bu çalışmalar üzerinde ciddi potansiyelli yatırımlar yaptığı ve özellikle sivrisinekler üzerinden dünya savaşlarının fitilinin ateşlenmesi bile söz konusu… Malumunuz dünya yapay zeka üzerinden bir takım çalışmalara hız verdiği bir yüzyıl yaşarken, Bill Gates’in bu denli bir çaba içerisine girerek ciddi yatırımlar yapmasının altında ne olabilir aslında sorulması ve çözümlenmesi gereken en önemli konu bu…

Dünyanın en zengin insanları arasında olma apoletiyle ‘sivrisinek fabrikası’ kurma isteğinin altında zenginliğine zenginlik katma hayali mi, yoksa 67 yaşında olan Gates’in küresel şeytan ABD’nin ekmeğine yağ sürmesi mi aranması gereken cevap…

Gates, attığı bir tweette Kolombiya’da bilim insanlarının sivrisinek ürettiğini söylemesi üzerine 'planlı salgın' korkusu tüm dünyada paniğe yol açmıştı… kullanıcıları sardı. İlk bakışta sivrisinek üreten bir fabrika çok şaşırtıcı bir hamle olsa da, sivrisinek kaynaklı bulaşıcı hastalıkları korumaya yönelik çalışmalar yapıyor kisvesi altında Gates’in korunduğuna da şahit oluyoruz çıkan önemli makalelerde..

Son olarak, sivrisineklerden bulaşan Batı Nil Virüsü nedeniyle Yunanistan'da 11 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından bu virüse yakalanan 10 kişiden birinin hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

Koronavirüs döneminde de virüs aşılarına çip yerleştirdiğine dair ciddi iddialarla gündeme gelen Gates’in bu dünyayı tehdit eden teorilerinin dünyanın yararına mı, zararına mı olduğuna inanmak için Gates’in tam karşısına Gates gibi daha güçlü birinin çıkmasını beklemekten başka çaremiz yok gibi gözüküyor…

Düşünebiliyor musunuz; her dünyayı sarsan virüs paniğinde bu adam mutlaka karşımıza çıkıyor. Nedeni ise büyük soru işaretleriyle her daim karşımızda olacak…
Ne diyelim, mevlam neyler, neylerse güzel eyler…

Selam ve dua ile…

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Süleyman Sırrı Dinçer

Bil Gates , Soros , Henry Kısınger vs bunlarda şeytanlık bitmez.

rafet

Yıllar önce ormanlarda böcek sokmalarından çok insan ölmüş idi.Sivrisinek kadar küçük drone lar yapılabiliyor ve bomba atabiliyor ise, Doğal sivrisineklerle de oynandığı takdirde bir yolcunun bagajında bile getirilip istenilen ülkeye salınabilir.Virüs yayma konusunda kefereler uzmandır.Türkiye ön alarak bilim insanlarımız devlet desteğiyle karşı buluşlar yapmalıdırlar.Müslüman düşmanının neler yaptığını çok iyi bimeli ve kötülüklerine karşı da önlem alarak onları etkisiz hale getirmelidir.Çok iyi zeki geçlerimiz var.İmkan verilirse Türkiye ve dünyaya örnek güzel buluşlar yaparak dünyada da huzura vesile olabilirler.Yaşamak sadece para kazanmak yemek içmek değildir.Dünyaya gelmenin bir bedeli var.Yüreğinde sevgi olan insanların çoğalması önemlidir.Bunun için Deletimiz İnsan ,sevgi,iman odaklı dünyayı bilen nesiller yetirmelidir.Gençlerimiz önce Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.a.v) efendimizi ve sonra da 21 yaşında İstanbul'u fetheden Fatih Sultan Mehmet gibi çağ açıp çağ kapatan liderleri örnek almalıdır.7- 8 yabancı dil bilen fatih dönemi en parlak dönemlerdendir. Burada Fatih'in hocası Akşemsettin gibi ve İbni_Sina alimlere ihtiyaç vardır.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23