• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Selma Savcı
Selma Savcı
Selma Savcı
TÜM YAZILARI

Bayraktar TB2 SİHA ile Akıncı TİHA'lar düşmanın kıyameti oluyor!

20 Ağustos 2023
A


Selma Savcı İletişim: [email protected]

Teknolojik anlamda çığır açtıklarını düşündüğüm Baykar firmasının Japon basınına verdiği röportajı dikkatlerinize sunmak istiyorum. Malumunuz özellikle Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın damadı etiketiyle ezilmeye çalışılan Selçuk Bayraktar’ın ülkemize kattıklarını görmeniz için de sizleri bir kez olsun Teknofest’e gitmeyi tavsiye ediyorum.

Sosyal medya fenomenleri denilerek sapkın davranışlar ve eylemlerde bulunan gençlik yerine, Teknofest alanlarını dolduran gözleri cıvıl cıvıl parlayan gençleri gördüğümüzde benim ne demek istediğimi daha iyi tahlil edebileceğinizi düşünüyorum. Ülkemizin bekası için taş üstüne taş koyan herkes bizler için en kıymetli hazine olmalıdır ve bunu da gençliğimiz üzerinden yaparak gelecek nesilleri farkındalıkla ayağa kaldıran bir topluluk için de biraz olsun elimizi vicdanımıza koyarak hareket etmekte yarar var kanısındayım.

Öncelikle Japon basınından Nikkei Asia İHA/SİHA üreticisi Baykar'ın küresel nüfuzunu genişletmeyi hedeflediğini yazarak şu ifadeleri kullandı: "Tank üstüne tank imha ederek Rusya'nın Kiev'e yürüyüşünü durdurmada çok önemliydi. Daha önce insansız hava araçları, Azerbaycan, Libya ve Suriye'yi içeren savaşların sonuçlarını değiştirmeye yardımcı oldu. Sonuç, TB2'ye yönelik küresel talepte bir artış oldu. İlkinin Katar'a ihraç edildiği 2018'den bu yana Baykar, insansız hava araçları için en az 30 ülke ile sözleşme imzaladı. Geçen yıl Baykar, gelirinin yüzde 99'undan fazlasını oluşturan 1,1 milyar doları aşkın ihracat açıkladı. Temmuz ayında, Suudi Savunma Bakanlığı ile gelişmiş Akıncı insansız hava araçlarının satışı için 3 milyar doları aşkın bir değere sahip bir anlaşma imzaladı.”yorumunda bulundu.

Yine Azerbaycan'ın TB2'yi Ermeni kuvvetlerinin "komuta ve kontrol sistemlerini, hava savunma platformlarını ve toplarını" imha etmek için kullandığını söyleyen Hudson Enstitüsü'nün kıdemli araştırmacısı, eski subay Luke Coffey, TB2'lerin Ukrayna'da "ikonik statü" kazandığını belirtti.

Georgetown Üniversitesi Güvenlik ve Gelişen Teknoloji Merkezi'nde kıdemli araştırma analisti Lauren Kahn, TB2'nin başarısının teknolojik sınırlamalarına rağmen geldiğini söyledi. Kahn, "TB2 beklenmedik bir kahraman" diye konuştu.

Selçuk Bayraktar ise Japon basınına şu değerlendirmelerde bulunmuştu… İnsansız hava araçlarının başarısının anahtarının gözetleme kabiliyetlerinin yani son vuruşa kadar geçen 20 küsür saatlik veri toplama süreci olduğunu söyledi: "Azerbaycan'da tüm dünya kalıcı, sürekli, gerçek zamanlı keşif ve gözetlemenin gücünü gördü. Böyle bir şey daha önce hiç olmamıştı." Baykar'ın başarısının Türklere kendilerini yeni bir açıdan düşünme şansı verdiğini dile getiren Bayraktar, "Dünyadaki bazı teknoloji şirketleri sadece dahileri işe alıyor. Biz bunu yapmıyoruz. Ortalama üniversitelerden gelen insanlarımız var. Biz daha çok hırsa, güdüye bakıyoruz. Ve mühendislerimizi eğitiyoruz. Yaptığımız şeyin tüm amacı gençlere özgüven kazandırmak çünkü yüzyıllardır bu özgüvenden yoksunuz. Modern dünyanın gelişimine bakarsanız, zamanın bir noktasında bilimin kurucularının ya da bilime yenilik getirenlerin ağırlık merkezinin Batı'ya doğru kaydığını görürsünüz." sözleriyle de gençlere umut aşıladı.

Dünya kıyameti koparıyor! Japonlar bile farkına vardılar, ama bizim içimizdekiler…

Evet böylesi bir figürden bahsediyoruz.. Ülkesi adına önemli bir atılım yaparak körelmiş, siz şunu dahi yapamazsınız denilen bir alanda önemli başarılara imza atan bir genç ve arkasından da gelen milyonlarca gençle… Şimdi bu atılımları yapan Selçuk Bayraktar’ı itibarsızlaştırmak isteyen bir takım çevreler öncelikle şunu anlamalı… Ülkemizi kalıcı eserlerle ve en önemlisi de geleceğin vizyonu olan teknolojik hamlelerle donatmak bizim için olmazsa olmaz mottolardandır artık. Bu ilke doğrultusunda ilerlemek için de tüm içteki ve dıştaki engellerden arındırılıp bir an önce geleceğin teknolojisini ülkemiz için inşa etmemiz gerekmektedir.
Kaldı ki, bu ülke için özellikle de gençliğimiz için bu denli hamleler yapan Selçuk Bayraktar gibi idol isimlerin de çoğalması geleceğimiz açısından da önemli bir parametre olacaktır.

Unutulmamalı ki, İstikbal göklerdedir sözü hayatınızda tatbik ettiğiniz zaman, bu söz için gerekli teknolojik girişimleri hızlandırdığınız zaman bir anlam kazanacaktır.
Umarım gençliğimiz için önemli projeler de üreten bu tip kuruluşların ülkemizin vizyoner yükselişine bir merdiven olması en büyük dileğim.

Selam ve dua ile

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Üzgün Okur

Savunma Sanayi ataklarını alkışlıyorum.Gögsümüz kabarıyor. Ancak; Her şeyin üstüne Savaş Araç Gerçeçleri şalı örtülemez. Geçinmekte zorlanıyoruz diyene SİHA, İHA yapıyoruz cevabı anlamsız. Önce üretim, sonra toplum refahı esastır. 20Ağusts2023 Bir Papua Yeni Gine Kinası 1 Kina 7,41 tl Adamlar elinde mızrak poposunda yaprakla geziyorlar. Hani Burası Papua Yeni Gine mi kardeşim deyip siyasilerin gelişmişliğimizi mukayese edip övündügü Yeni Gine yaniii. 2022 Bir kina2, 5 tl idi..2023 1Kina7,41 tl. Gittikçe yoksullaşıyoruz.

Zeki

Amerikanın uşağı olmaktan daha onurludur reisin damadı olmak
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23