• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Selma Savcı
Selma Savcı
Selma Savcı
TÜM YAZILARI

Avrupa’nın gözdesi Fransa çok fena karıştı! Macron için yolun sonu mu?

03 Temmuz 2023
A


Selma Savcı İletişim: [email protected]

Dünya’nın en önemli merkezlerinden olan ve Batı ülkelerine yön verdiği her daim konuşulan Fransa’da ortalık fena karışmış durumda… Ülke neredeyse yangın yerine döndü. Fransa Cumhurbaşkanı Macron için yolun sonu bile geldi konuşmaları artık ayyuka çıkmış pozisyonda. Neydi peki Fransa’yı bu hale getiren olayın aslı. Bu bir proje mi yoksa bazı güçler tarafından karıştırılmak istenen bir oyun mu?

Polis, 27 Haziran'da Nanterre kentinde içinde 3 kişinin bulunduğu ve "dur" ihtarına uymayan bir araca ateş açmış, 17 yaşındaki sürücüyü öldürmüştü. Bu olaydan sonra ise Fransa’da tam bir iç savaş hali tüm dünya ülkelerini iyiden iyiye endişelendirmeye başladı. Özellikle günlerdir süren eylemlerde; binlerce protestocu polis karşıtı sloganlar attı, gösterinin güzergahı üzerindeki araçları ateşe verdi. Fransız basınındaki haberlere göre, bazı göstericiler Fransa bayrağını ateşe vermeye çalıştı ancak bayrak tutuşmadı.

Ortada ciddi bir kaos hakim. Şu ana kadar sayısız insan gözaltına alındı ve olaylardaki vahamet ise giderek artıyor. Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, ülkede başlayan olaylara müdahale etmek için 45 bin güvenlik görevlisinin görevlendirdiğini açıklamış ve yine Fransa Milli Jandarmasına ait bir helikopter Nanterre kentinin üzerinde devriyeler atarak olayları kontrol etmek için her daim ayakta. Olayın ciddiyeti ve Fransa’daki yıkım gittikçe ağırlaşıyor…

Tam şiddetin en azından yatışması için mücadele sürerken, Fransa'da kitlesel protestolara neden olan cinayete ilişkin yeni bir gelişme yaşandı. Fransız basını, polisin, 27 Haziran'da 17 yaşındaki Nael M'yi silahla öldürdüğü olaya ilişkin bir ses kaydı yayımladı. Bu yayımlanan ses kaydı sonrası ise, artık ülke daha da karışacak pozisyona sokuldu.

Fransa'da kitlesel protestolara neden olan cinayete ilişkin yeni bir gelişme yaşandı. Fransız basını, polisin, 27 Haziran'da 17 yaşındaki Nael M'yi silahla öldürdüğü olaya ilişkin bir ses kaydı yayımladı.

Yayımlanan ses kaydının detaylarında Nael’e Fransız polisleri tarafından yapılan hunharca müdahaleler hakikaten her fırsatta Batı’nın kalbi denilen Fransa’ya ve yine her kesim tarafından Paris pofpoflaması yapılan ülkeye hiç yakışmayan anlardı. Nael’e polisin silah kabzasıyla vurduğunu ve yine “Kıpırdama yoksa kafana bir kurşun sıkarım. Motoru durdur, yoksa seni vururum.” dendikten sonra vurulup daha sonra ise bariyerlere çarparak Nael’in can cekişerek ve titreyerek öldüğünün ortaya çıkması ülkede büyük bir infiale sebebiyet verdi..

Bu saatten sonra Fransa’da suların durulma süresi çok ciddi bir şekilde sorgulanır hale gelecektir. Kaldı ki, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, başkent Paris'te 17 yaşında bir gencin trafik kontrolü sırasında polis tarafından öldürülmesi sonrasında yaşanan şiddet olaylarının "haklı gösterilemeyeceğini" belirterek olayları bir grup Fransa halkının üzerinden okunamayacağını da aslında ikrar etmiş oldu.

Ve yine Macron’un büyük bir telaş içinde olduğunu da düşünebiliriz. Çünkü Macron, Nael'in anısına ailesi tarafından düzenlenecek sessiz yürüyüş için "saygı" çağrısında bulunarak, Fransa’daki bu kaotik ortamın sonlandırılması için artık iyiden iyiye olaylara müdahil olmak zorunda kaldı.

Aslına bakarsanız, bu tür eylemler genelde ufacık bir kıvılcımla başlayıp daha sonra büyük bir yangına sebebiyet veriyor gibi düşünülüyor. Ülkemizdeki Gezi Eylemlerinde de bunu çok iyi gördük ki, yapılan tekil eylemlerin arkalarında olan şer odaklarıyla birlikte ne hale geldiğini ve ne denli Batılı ülkeler ve bunların içinde de hatırlayalım Fransa’nın da olduğu, ülkelerce desteklendiği gerçeğini de unutmayalım.

Elbette krizden, kaostan ve ne olursa olsun can kayıplarından beslenen bir milletin ferdi olmadığımız için, Fransa’daki eylemlerin de dünyadaki düzen adına sonlandırılması bizler için de önemli bir gelişme olacaktır diye düşünüyorum.

Ama şu gerçeği de göz ardı etmeyelim.. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın her menfur terör saldırısı sonrasında Batılı ülkeler için yaptığı şu anlamlı sözleri de hatırlatmakta yarar var.. “Beslediğiniz o yılan, her an sizi de sokabilir” gerçeğini Fransa başta olmak üzere Batılı ülkelerin terör destekçisi ve sevicilerine daha sert kanunlarıyla dur demeleri de artık bu saatten sonra daha da anlam kazanmış olacaktır.

Şu soruları da bu olaylar sonrasında irdelemek lazım? Paris'te başlayan şiddet olayları Avrupa'ya yayılır mı? "Avrupa Baharı" mı? Fransa'daki şiddet olayları Avrupa kıtasını nasıl etkiler? Fransa'da ırkçılığa isyan mı? Şiddet olayları büyük bir ayaklanmaya dönüşür mü?

Bu soruların cevaplarını Paris’teki olayların derinliklerini gün geçtikçe daha da iyi idrak edeceğimiz kuşkusuz.

Ezcümle; Fransa’daki bu olaylar aslında kendi ülkenizde şiddete meyilli bir toplumu inşa etmenizin de bir göstergesi olarak da tahlil edilmesinde yarar var. Fransa yönetiminin bir an önce olayları dindirip bu konuda şapkasını önüne koyarak özeleştiri yapması da artık kaçınılmaz bir hamle olacaktır.

Selam ve dua ile.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Hikmet Yılmaz

İsrail,Almanya,Fransa,İngiltere ve tüm Avrupa ülkeleri faşist ve ırkçıdır. O zaman gururlu ve onurlu isen o ülkelerde bulunmayacaksın. Gezi çapulcuları gibiler. .

AHMED

Cezayirli gençler ezilen, sömürülen dedelerinin intikamını alıyorlar. Gezi olaylarında Avrupalılar teröristleri desteklemişti. Biz de başkaldıran fransız gençlerini destekliyoruz.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23