• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Sefa Saygılı
Sefa Saygılı
TÜM YAZILARI
23 Mart 2019

Zürafa neden uzun boyludur?

Zürafa en uzun boylu kara hayvanıdır. Erkek zürafalar 5,5 metreye kadar uzun olabilir. Doğada zürafalar ağaçlarda diğer hayvanların ulaşamadığı bölgelerdeki yaprakları yiyerek beslenirler.

İlkokulda kitaplarda Evrim teorisine örnek olarak yıllardır hep zürafa verilir. Güya yüksek ağaçların dallarını yiyebilmek için zamanla boyunun uzadığı iddia edilir. Bu görüş günümüzde bilim insanlarınca tamamen çürütülmüş ve artık mantık dışı bulunmaktadır. Ancak halen ülkemizde üstelik bilim yazarı geçinen kişiler bile Evrimi savunacak başka bir argüman bulamadıkları için yine bu örneğe sığınırlar.

Şimdi bilim (!) yazarının sol gazetedeki yazısından okuyalım:

“Darwin’in Evrim kuramı tüm canlıların “doğal seçilim”e tabi geliştiğini kanıtlar. Sık verilen bir örnek, uzun boylu zürafalar, kısa boylu zürafaların elimine olmasının sonucudur. Ağaç yapraklarına uzun boylular erişebildiği için, onların doğurduğu boyunları uzun yavrular çoğalarak bugünkü zürafa neslini oluşturdu. Kısa boylular çoğalamadığı için ortadan kalktı. Çünkü koşullar varlıklarını sürdürmesine elverişli değildi. 

Yarın çok farklı koşullar ortaya çıkarsa, uzun boylu zürafalar yiyecek bulmakta zorlanır, ya zürafa yeryüzünden yok olur ya da yavrularından birisi mutasyon sonucu veya rastlantısal olarak kısa boylu zürafa doğumu ile varoluş şansı olabilir.”

Hâlbuki zürafanın boyunun uzaması öyle basit bir olaymış gibi verilse de öyle değildir. Zürafanın uzun bacakları, özellikle de uzun boynu onu altı metreye kadar yükseğe ulaşmasını sağlar. İskeleti ve kalp/dolaşım sistemi müthiş zorlukları aşacak tarzda dizayn edilmiştir. Meselâ iki metre yükseklikteki beyne kan pompalayabilmek için son derece güçlü bir kalbe sahiptir. Damarları da sözgelimi hayvanın su içmek için kafasını aniden aşağı doğru eğdiği zaman, basınç farklılıklarını önleyecek şekilde yapılanmıştır. Uzun boyuna rağmen zürafalar fizyolojik ve yapısal sorunlar yaşamazlar. Çünkü güçlü kalp/dolaşım sistemine sahiptirler.

 Evrimi, Darwin’den de önce savunan Lamark şöyle diyor: “Zürafanın atası, geyiğe benzeyen ve boynu uzun olmayan bir tip idi. Ortamda yeterince ot bulamayınca ağaç yapraklarını yemeye mecbur kaldı. Alt yapraklar bittikçe daha yükseklere erişebilmek için çabaladı. Böylece boynu uzadı, nesilden nesile geçtikçe daha fazla arttı ve bugünkü zürafa ortaya çıktı.’’

Daha sonra Darwin’in de savunacağı bu görüşün hiçbir bilimsel temeli yoktur. Aynı çabayı keçiler de göstermiş ancak boyunları uzamamıştır. Aslında zürafaların iddia edildiği gibi uzun boylu ağaçları değil, küçük boylu olanları tercih ettiği, günümüzde yapılan bilimsel yayınlarda belirtilir. Nitekim Uppsala Üniversitesi zoologlarından Robert Simmon, 1996 yılında yayınladığı bir makalesinde, zürafaların kurak mevsimlerde bile alçak çalılardan beslendiğini dile getirmektedir

Zürafanın boyunun neden uzun olduğu konusunda BBC Earth Türkçe Haberler sitesinde şöyle denmektedir:

“Doğal seleksiyonu açıklarken zürafa örneğinin kullanılmış olması halkın bilincine bir yanlış fikrin yerleşmesine de neden olmuştur: Zürafanın uzun boynunun beslenme amaçlı olduğu fikri.

Fakat bu düşünceyi destekleyen fazla veri yoktur. 1996’da zoolog Robert Simmons ve Lue Scheepers bu konuya ilişkin birçok soru sormaya başladı.

“Besin için rekabetin en fazla olması gereken kurak mevsimde, zürafalar genellikle yüksek dallarda değil, fazla büyümeyen çalılarda otlanır” diye yazmışlardı American Naturalist dergisinde. Üstelik boyunlarını bükerek daha hızlı beslenebiliyorlardı.

Ayrıca 1 milyon yıldan beri zürafaların diğer hayvanlardan 2 metre daha uzun bir boyla dolaşıyor olmasının nedeni de cevap bekliyor.”

Evrimcilerin sitesinde (www.evrimagaci.com) ise bu durum şöyle açıklanmış:

“20. ve 21. yüzyılda yaşayan bilim insanları, Darwin’in fikrini test etmek için zürafaları incelediler ve sanılanın tam tersine, sadece kuzeybatı Afrika’da bulunan ufak bir popülasyon haricinde tüm zürafa popülasyonlarının bırakın uzun dallara erişmek için uzanmaya çalışmayı, otlanabilmek için eğilmeleri gerektiği tespit ettiler! Dolayısıyla uzun boynun evrimleşmesi, “uzun dallaraulaşabilmenin avantajlı olması” nedeniyle tetiklenmiş olamazdı.”

Görüldüğü gibi zürafaların beslenmek için boyunlarının uzadığı iddiası Evrim yalanlarından biridir. Peki, Evrimcilerin bilimsel gerçekleri görünce pes ettiler mi? Ne gezer! Şimdi de dişilerin çiftleşmek için daha büyük erkekleri tercih ettiğini, sebebin bu olduğunu iddia eder oldular. Yani Evrimciler her türlü görüşü ileri sürerler, saçma ve sonradan yanlış olduğu ispatlansa da. Yeter ki yaradılış denmesin.

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23