• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Sefa Saygılı
Sefa Saygılı
TÜM YAZILARI
01 Haziran 2019

Yine ramazan ve oruç

Geçen hafta Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi üyelerinden birinin oruç hakkındaki talihsiz iddialarından ve bunların geçersizliğinden söz etmiştik. Bu konu ile ilgili birkaç cümle daha söylemek istiyoruz.

BBC Dünya Servisi’nin 7 Mayıs 2019 tarihli bülteninde oruç hakkında araştırmaları olan İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi Hastanesi’nin Anestezi ve Yoğun Bakım Danışmanı Dr. Razeen Mahroof ile görüşmesi verilmiş:

 “Dünyanın dört bir yanında milyonlarca Müslümanın oruç tuttuğu Ramazan ayı başladı. Ramazan, son birkaç yıldır Kuzey Yarımküre’deki ülkelerde günlerin daha uzun, havaların da daha sıcak olduğu yaz dönemine denk geliyor.

Bu, Norveç gibi bazı ülkelerde her gün 20 saate yakın gıdalardan mahrum kalmak demek.

Peki, oruç tutmak sağlığı nasıl etkiler? 30 gün oruç tutan bir insanın vücudunda neler olur?

En zoru, ilk günler

İnsan bedeni, «oruç» tuttuğunu son öğünden 8 saat sonra kavrayabiliyor. Yani bağırsaklar son öğünde alınan tüm besin maddelerini tamamen sindirdiği zaman.

Vücut bir sonraki aşamada enerji ihtiyacını karşılayabilmek için karaciğerdeki ve kaslardaki glikoza yöneliyor.

Glikozu tükettiğinde de bir sonraki enerji kaynağı, vücuttaki yağlar oluyor.

Güllaca ‘hayır’ demek zor ama şekere dikkat etmek de önemli. Oruç tutan bir kişinin bedeni, enerji ihtiyacını önce karaciğerinde toplanan kan şekerini emerek karşılıyor. 

Yağların yakılması kilo vermemize, kolesterol seviyemizi düşürmemize ve diyabet riskini azaltmamıza yardımcı oluyor.

Öte yandan, kan şekerinin düşmesiyle vücutta halsizlik ve uyuşukluk baş gösteriyor.

Açlık seviyesinin en üste çıktığı zamanlarda ise baş ağrısı, mide bulantısı ve kötü ağız kokusu da semptomlara ekleniyor.

3.günden 7.güne: Su içmeye dikkat

Vücudunuz oruç tutmaya alışmaya başlıyor. Yağı tüketti ve kan şekerine dönüştürdü. 

Sahur ve iftar vakitleri arasında su alımı azaldığı için vücutta terleme hızlanırken, sıvı kaybı da artıyor. Özellikle yaz aylarında oruç tutan bir kişinin sıvı alımına dikkat etmesi gerekli. 

İftar ve sahur vakitlerinde öğünlerde karbonhidrat ve bazı yağların gerekli düzeyde alınması, enerji üretimi için şart. Dengeli bir rejimle, protein, tuz ve su gibi belli besinleri almak önemli.

8.günden 15.güne: Vücut oruca alışıyor

Bedeniniz artık 3. aşamaya geçti ve vücut oruca neredeyse tamamen uyum sağladı. Bu aşamanın vücutta bazı olumlu etkileri de olduğunu söylüyor. 

“Gündelik hayatta çok daha fazla kalorili gıda alıyoruz ve vücudumuz hastalıkları atlatmak gibi önemli görevleri yerine getiremez oluyor” diyen tıp uzmanı, şöyle devam ediyor:

“Oruç sırasında bu durum yeniden dengeleniyor. Vücut yeniden daha önemli fonksiyonlarına odaklanıyor, enfeksiyonlarla savaşması ve hastalıklardan iyileşmesi de kolaylaşıyor.”

16. günden 30. güne: Detoks zamanı 

Ramazan ayının 2. yarısında, kalın bağırsak, böbrek ve deri toksinlerinden (zehirli atıklar) arınmaya başlıyor.

Dr. Mahroof bu dönemde organların maksimum kapasitesine döndüğünü söylüyor. Hafıza ve konsantrasyon yeniden güçlenirken, enerjinin de arttığını vurguluyor.

Mahroof sözlerine şöyle devam ediyor: 

“Oruç şafak vaktinden gün doğumuna kadar olan dönemi kapsar. Böylece enerji veren gıda ve sıvıları alabilme fırsatı olur. Oruç kasları korurken kişinin kilo vermesine de yardım eder.”

“Ancak bedeniniz enerji için protein almaya başlarsa, ileri açlık moduna geçip kaslarınızı kullanmaya başlar. Bu en sık, günlerce ve haftalarca uzatılan oruç dönemlerinde görülür.

Oruç sağlığa faydalı mı?

Son olarak bu soruya Dr. Mahroof’a “Evet” şeklinde cevap veriyor ama bir şartla:

“Oruç tutmak neyi ne zaman yediğimize odaklanmamızı sağladığı için sağlığa faydalı ama bir aylık dönemi uzatıp gün be gün oruç tutulmasını önermiyoruz.”

“Orucu uzatmak uzun vadede yağı enerjiye dönüştürmeyi engeller ve vücut enerji kaynağı olarak kaslarınıza yönelir. ‘Açlık moduna’ geçtiği zaman uzun vadede kilo vermeyi zorlaştırarak sağlığı kötü etkiler.”

Yani İslam’ın 5 şartından biri olan Ramazan orucu gibi 1 ay, ideal zaman olarak kaydedilmiş.

Ramazan döneminin dışında da oruç tutulacaksa Mahroof’un önerisi 5:2 oruç diyetini uygulamak.

Yani Peygamber Efendimizin sünnetinde olduğu gibi; haftanın 5 günü sağlıklı bir şekilde beslenmek ve diğer 2 gün (Efendimiz pazartesi ve perşembeyi tercih ederdi) oruç tutmak.

Evet, İngiliz uzman böyle diyor. İdeolojik saplantılı Tabipler Odası yetkilisi ise orucu zararlı görüyor. Sadece insaf diyoruz.

BAYRAMI TEBRİK

Bütün okuyucularımızın ve İslam âleminin mübarek Ramazan bayramını tebrik ediyor, hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. 

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı