Yeni parti mi geliyor?

02 Mart 2019 Cumartesi

Medyadan takip ettiğimize göre; Abdullah Gül, Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu başta olmak üzere Ak Parti’de küskünler veya gözden düşmüşler denilen bir takım isimler yeni bir parti kurmak için düğmeye basmışlar. Kuruluş tarihi olarak da 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerin sonrasını bekliyorlarmış. Eğer Ak Parti bazı mahfillerin iddia ettiği gibi düşük rey oranıyla seçimden çıkarsa hemen partilerini hayata geçireceklermiş.

 Adı geçen isimler bu iddiaları yalanlamadığına, hatta bu hedefle bir internet sitesi açıldığına göre hazırlık var demektir. Zaten Cumhurbaşkanımız Erdoğan da geçtiğimiz günlerde miting meydanlarında “Anlaşılan o ki, AK Parti çatısını beğenmeyip kendilerine başka mecra arayanlar var. Beraber yola çıktığımız insanlar şimdi bizim trenden inip başka trene biniyor” derken bunu doğrulamıştır.

Yazımda kurulması düşünülen bu partiyi değerlendirmek istiyorum. Aslında önceki gün gazetemizde değerli yazarımız Ali Erkan Kavaklı Bey nefis bir yazı ile konuyu analiz etti. 

Elbette siyasetçi değilim. Siyaset bilimci hiç değilim. Ancak 50 yıldır politikadaki hareketleri yakından takip eden ve insanlarımızın nabzını tutan biri olarak görüşlerimi yazmalıyım. 

Kanaatimi önce söyleyeyim: Bu parti tutmaz. Ayrıca insanlarımız arasında yeni bir çekişmeye ve lüzumsuz tartışmalara yol açar. Aldığı maksimum % birkaç oy ile de ancak iktidarın gücünü düşürür ve gayri milli çevrelere cesaret verir. Neden mi fazla rey alamaz?

*Bir defa adı sayılan eski Ak Partililerin her birinin değişik görüşleri ve eğilimleri var. Onların birlikte hareket etmeleri zor görünüyor.

*Sonra Ak Parti’den gözden düşenlerin parti kurmak için bir araya gelmeleri, asgari müşterek olarak yetmezdir, eksiktir.

*Daha önce bu şekilde küskün olup da parti kuranlardan başarılı olana rastlanmamıştır.

*Medyada adı geçen eski bakanlardan birine bu partiye geçip geçmeyeceğini sorduğumda bana, “İlgim ve haberim yok, teklif de gelmedi” demiştir. Yani yayınlanan listeler abartılıdır, birçoğu rağbet etmeyecektir.

*En önemlisi de 17 yıldır iktidarda olmasına karşılık Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a bu milletin sevgisi, güveni ve bağlılığı içten ve dıştan gelen tüm olumsuzluklara ve engellemelere rağmen aynı sıcaklıkta sürmektedir. Kısacası siyasette bir boşluk yoktur.

*Şu da var: Bu adı geçenler geldikleri makamlara Ak Parti ve Sayın Cumhurbaşkanımız sayesinde gelmişlerdir. Bu nankörlüktür ve milletimiz bunu affetmez.

Yazımı Ak Parti’nin vicdanı sayılan Bülent Arınç beyefendinin sözü ile bitirmek istiyorum: “Affetmeyeceğim bir tek şey var; AK Parti’nin karşısında bir başka parti kurup da, onunla AK Parti ile mücadele etmeye yeltenmeleri affedilecek bir şey değildir. Ama ayrılmıştır, AK Parti’ye olan küskünlüğü oluşmuştur. Ama kendi değerini muhafaza etmiştir, buna saygı duymalı. Ve onların AK Parti ile bütünleşmesini temin edecek tedbirler alınmalıdır. Benim, bu yaşımdan sonra artık bana bu şerefleri bahşeden partiye ve Genel Başkana bağlı olmaktan başka bir seçeneğim yok ve bunu da şerefle taşıyacağım.” 

15 TEMMUZDA TANKLARI 

VURAN EBABİLLER

Sinsice örgütlendiler. Devletin tüm kılcal damarlarına kadar sızdılar. Bilhassa askeriye, güvenlik, adliye, TÜBİTAK, üniversiteler gibi kritik organlar ele geçirdiler. Dış güçlerin, yabancı istihbarat örgütlerinin desteği, yönlendirmesi ve işbirliği ile adeta bir düşman gibi davranarak yaptılar bu ihaneti…

15 Temmuz günü harekete geçtiler. Artık onları engelleyebilecek bir gücün olmadığını düşünüyorlardı. Birden Boğaz köprülerini tuttular, kapattılar. Sonra devletin silahlarını, uçaklarını, tanklarını kendi milletine doğrulttular. Milletimizin parasıyla alınmış mermileri, bombaları kendi ordumuzun eliyle insanlarımızın üzerine, gözbebeği kurumlarımızın üzerine yağdırdılar. Hiç acımaları, zerre kadar merhametleri yoktu.

Zannettiler ki Türkiye’yi ele geçirir, milleti dize getiririz. “Bize engel olacak güç yok” dediler. Ancak unuttukları, hesaba katmadıkları, göz ardı ettikleri bir husus vardı: Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Türk Milleti. 

Elim hadisenin millete yönelik darbe teşebbüsü olduğu anlaşılınca milletimiz meydanları, cadde ve sokakları, ele geçirdiklerini zannettikleri kurum ve kuruluşları doldurdu. Canı pahasına darbecilere karşı koydu, 251 şehit verdik. Yaralananlar, sakat kalanlar daha da fazla oldu. İnanın Batı’da böyle bir kahramanlık destanı yaşansa yüzlerce romanın, filmin konusu olurdu. 

İşte ünlü yazar, romancı Ali Erkan Kavaklı dostumuz üzerine düşen görevi yapmış ve “15 TemmuzdaTankları Vuran Ebabiller” adlı muhteşem romanı (Ensar Yayınları) yazmış. Bizzat olayı yaşayanlarla görüşmüş, notlar alarak hazırlamış. Yani roman tadında belgesel kitap. Zaten kendisi de 15 Temmuz kahramanlarından olan Ali Erkan Bey’in harika eseri elinize alınca bırakamayacağınız türden. Kolay okunuyor, akıcı ve anlaşılır dile sahip. Kendisini tebrik ediyor, teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ve bütün milletimizin her ferdinin okumasını ve ibret almasını hararetle tavsiye ediyoruz.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • GİRESİNLİGİRESİNLİ3 ay önce
  Sizi SIZILTITÜRDAVve SURdergilerinden beri ara sıra okurum.Siz bu işlerden öyle pek anlam assınız.AK parti Refahtan ayrılanlarca kuruldu 16 yıldır iktidar.ANAP dört eyilimden neşet etti. Bir devre damgasını vurdu,DP /menderes ise CHP den ayrılarak milletin gönlünde taht kurdu.Bunlarıda unutma .
 • Yaşlı DoçentYaşlı Doçent3 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız;Malumunuz, Profesör olmak için Doçent olarak 5 yıl beklemek gerekmektedir. Oysa 25-30 yıl boyunca Üniversitelerimizde öğretim elemanı olarak çalışmış; 10 binlerce öğrenci mezun edip deneyim kazanmış Yaşlı Doçentler olarak, koskoca 5 yılı boşu boşuna tüketip biyolojik ve psikolojik olarak ezilme sürecine girmemek adına; yaşlılıkta beklenmesi bir ömür kadar uzun olan söz konusu bu 5 yıllık bekleme süresi belasından, EMEKLİLİK HAKKINI ELDE ETMİŞ Yaşlı Doçentleri kurtarmanızı saygılarımızla istirham ediyoruz.
 • AbdülkadirAbdülkadir3 ay önce
  Ebabil kuş değildir. Onun için romanı okumaya değer bulmuyorum. Kur'anı derin anlayamayan insanların roman okusa ne okumasa ne. Kur'anda geçen ebabil kuş değil uşan kara nesnelerdir. Fil sahipleri yani içinde filler bulunan ebrehe denilen yöneticinin ordusu kabeyi yıkmaya gelince aynı dönemde o bölgede volkanik bir olay meydana gelmiş.Bu jeolojik araştırmalarda ortaya çıktı.İşte o volkanik olayda kızgın lavlar katranla birleşip püskürmeye başlamış.Tabii bu püskürmeler havada uçuştuklarından Allah onları ebabil olarak tanımlamış. Bu katranlı kızgın lav parçacıkları değdikleri yeri yakıp yıkıyormuş.Zaten bunu örneğini yanardağ ile ilgili belgesellerde görmek mümkündür. İşte bu havada uçuşan katranlı lav parçacıklar ebabildir. Uydurma dinde tabii ebabil bir kuştur. İslam sadece KUr'andadır ve Kur'anda anlatılan olaylar efsanevi mitolojik şekilde değil gerçekte olmuş bu dünyanın gerçekleriyle örtüşen olaylardır.Bunları anlamak için sadece KUr'anı derin okumakla birlikte bir de saha araştırması yapmak lazımdır.Maalesef saha araştırmalarını batılılar yapıyor.Müslümanlar ise hurafe şeylere inanıp duruyorlar.
 • Vatan Sevdalısı Vatan Sevdalısı 3 ay önce
  Sayın yazar. Şu an ki ekip Erbakan Hocamı sırtından vurduğunda bu kadar feveran ettiniz mi acaba. O zaman muhterem Hocam bir gün dahi bunlar hain demedi. O kimseyi kırmadı. Ama şimdi sizler herşeyi söylemeyi bir hak görüyorsunuz. Akp illaki ettiğini yaşamadan ölmeyecek. Bunu herkes görecek. Sünnetullah gereğidir. Hayırdır. Benim en çok merak ettiğim sizdeki bu telaş nedir acaba. Haa şunu da söyliyeyimmuhterem Hocamı ev hapsine 28 şubatçılaratmadı. Hadi bil bakalım kim ve kimler attı.Ee her ihanetin bedelini mutlaka çok ağır ödeyecekler. Dedik ya SÜNNETULLAH DEĞİŞMEZ KANUN. BEKLEYİP GÖRECEĞİZ. Ahmet yapar Mehmet yapar. Ama olacak.Saygılarımla
 • Mehmet beyogluMehmet beyoglu3 ay önce
  Yeni partinin kurulması siz akit yazarlarını niye bu kadar rahatsız ediyor. Bırakın rekabet güzeldir
 • bahattin konevibahattin konevi3 ay önce
  4 mayıs ta darbeye maruz kalmış bir adama,"neden sana darbe yapanları terkettin söyle bakalım hain ! " diye bağırılıyor.yani sayın cumhurbaşkanı fethullah gülen sevmeye devam mı etseydi ?SAYIN CUMHURBAŞKANI TARAFINDAN DARBEYLE İNDİRİLEN AHMET DAVUTOĞLU NUN BİRAZ OLSUN KIRGINLIĞI OLMASIN MI? SONUÇTA İNSAN ! ONUN,REİS KADAR GÜÇLÜ BİR MEDYASI OLMADIĞI İÇİN,DARBE MADURİYETİNİ FIRSATA ÇEVİRMEMİŞ OLABİLİR.AMA SONUÇTA 4 MAYIS DARBEYDİ.AMA SAVUNMASIZ OLDUĞU İÇİN,AĞLAMASINA BİLE İZİN VERİLMEDİ.
 • so64so643 ay önce
  ya bu salaklardan lidermi olur ya.birakin allahaskina.lider dedigin adam cikar masaya vurur,ben burdayim der.bunlar ne yapiyor, bekliyorki cogunluk yalvaracak illaki gel diyecekde bu agalar önder olacak.ya vallahi ..ümle gülüyorum bu salaklara.
 • Yunus 16 Yunus 16 3 ay önce
  ÇOK SAYGILISINIZ. KÜSKÜNLER, GÖZDEN DÜŞMÜŞLER, METAL CİLER, ESKİLER,..... DEĞİL! =FETÖ CÜLER. ADINI DOĞRU KOYALIM. ERDOĞAN I DEVİRMEK İSTEYENLERİN ADI :FETÖ CÜLER. BİR İNSAN 20-30-40 YILLIK ARKADAŞLARINI BASİT MESELELER İÇİN DIŞLAR MI?? ÇOK CİDDİ DEVLET MESELELERİ VAR!!! BIÇAK KEMİĞE DAYANMIŞ, BEKA İSTİKBAL İSTİKLAL DURUMU YAŞANDIĞI İÇİN YANİ FETÖ YÜZÜNDEN BU ZAT LAR ATILMIŞTIR, BU ZAT LAR DOMUZDAN YANA DURDULAR. BU PARTİ TUTAR MI?? SAYGILI KARDEİŞİM, ÇOK SAF TEMİZ DÜŞÜNMEYE ÇALIŞIYORSUN, ÇAKALLARIN DÜŞÜNCESİ İKTİDAR DEĞİL!! SADECE ERDOĞAN I % 50 NİN ALTINA DÜŞÜRMEK!! TIPKI MERAL GİBİ TIPKI TEMEL GİBİ TIPKI KEMAL GİBİ... HİÇBİRİNİN DEVLET YÖNETMEK CESARETİ YOK. FAZLA SAYGILI OLMAYIN BUNLARIN ADI =FETÖ
 • Mesut SarpMesut Sarp3 ay önce
  Bırakın şimdi bu parti muhabbetlerini, önce Atak helikopterler motorları bi yapılsın, 17 yılda bu motor işinin üstesinden hala gelemediler. Altı üstü bi motor. Kaportacclık yeterli değil. Bak Tramp amca parasıyla vermede bile nazlanıyo. Ne zaman başımızın çaresine bakcaksınız! Bunun sorumlulari utanmBırakın şimdi bu parti muhabbetlerini, önce Atak helikopterlerine motorları bi yapılsın, 17 yılda bu motor işinin üstesinden hala gelemediler. Altı üstü bi motor. kaportacılık yeterli değil. Bak Tramp amca parasıyla vermede bile nazlanıyo. Ne zaman başımızın çaresine bakcaksınız! Bunun sorumluları utanmıyorlarda.
 • ZeynebZeyneb3 ay önce
  İyi parti tuttu bir sen kaldın sahi partinin ideolojisi ne olacak.İyi parti milliyetçi bir partiden ayrıldıama yüzüne gözüne bulaştırdı belli bir ideolojisi yok herşeyi kapsıyormuş senin ki ne ola ki?önce önündeki örneğe bak kendi halini görürsün Umut partisiymiş neyin umudu?M.Akşenerhem Atatürkçülere hem Milliyetçilere hem muhafazakarlara karşı yanar döner olduğu haldedurumu perişan sen ne tarafa yönelicen?Unutma Pazara ilk giren tutunur!!!
 • adamadam3 ay önce
  Partinin tutup tutmayacağını ancak halk bilir.Bir tane yazar değil
 • Mehmet yılmazMehmet yılmaz3 ay önce
  O kadar iddialı olmayın. Sonucu bekleyin. Büyü bozuldu.
 • memetmemet3 ay önce
  güzel kardeşim sizler yanar dönersiniz emin olunki yarin yeni bir oluşum olsun güc kime geçerse onun borazanını çalacaksınız çünkü menfaat sağlıyorsunuz ama korkunun ecele faydası yok
 • abdoabdo3 ay önce
  Örneği ortada kaldıki iyi partı pirtı kadarda olamazlar.
 • bahattin konevibahattin konevi3 ay önce
  korkak olmaları dezavantaj.tam olarak tümriskleri göze alacak karakterde değiller.ancak "ak parti yinede devrilecek.ÇÜNKÜ PEYGAMBER EFENDİMİZ (S.A.V) INSÜREKLİ YARIŞLARDA BİRİNCİ OLAN DEVESİ BİR GÜN BİR KERESİNDE İKİNCİ OLUNCA,PEYGAMBER EFENDİMİZ (SAV),"ALLAH,GALİPLERİ MALUB ETTİRMEYİ SEVER" DEMİŞTİ.ÜSTELİK,ALLAH LA İNATLAŞIRCASINA ÇOK BÜYÜK İSRAFLAR YAPILDI.
 • ibrahimibrahim3 ay önce
  her doğum sancılıdır her doğum umuttur nasıl doğduğunu unutanlar yeni doğanların umut olabileceğini düşünemiyorlar neden acaba benlik duygusu olmasın öylesine sordum noktalı virgül tüm bilmişlere mutlu hafta sonları ülkeme ve insanlarına.
 • AtcekenAtceken3 ay önce
  EYT liyim Ak partiye belediyede oy vermiyeceğim. Lakin bunlara hiçbir zaman oy vermem beni emekli etseler bile.
 • murathocamurathoca3 ay önce
  FETÖ nin yalakaları is başında insan denen bu yaratıklar pardon makam koltukcuları ne zaman yok olacak TÜRKİYE o zaman düzlüğe cıkacak yahu bu ne hırs başbakan olmuş reisicumhur olmuş daha neyin peşindesin ha ben anladım cenazelerinizi bu millete taşıtmak gayeniz yahu oturun emekliliğin tadını çıkarın öteki tarafta para geçmiyor ....
 • Halil KorkmazHalil Korkmaz3 ay önce
  M. Kemal'de kendi silah arkadaşlarına rica ile kurdurttuğu patileri, birkaç ay içinde kapattırmış, kurucularını da İstiklal Mahkemelerinde idamla yargılatmıştı.80 yıl sonra muktedirlerin aynı şeyleri yapmasını anlarım ama "benden olmayana yaşama hakkı yok" mantığı ile hareket edenlere destek verenleri gördükçe hayretler içinde kalıyorum.
 • GENÇTÜRKGENÇTÜRK3 ay önce
  Abdullah Gül gelmiş 70 yaşına.2023 te yaş olacak 75 .bu ülkenin yönetimine 75 yaşından sonramı talip olacak.Güldürmeyin beni.Türkiyede ortalama ömür zaten 82-83.Yeni parti iddaları tamamen boş.Milleti saçma sapan şeylerle uğraştırmayı.Ülkeyi yöneten bir hükümetimiz var.Boşluk falan yok.İktidarda boşluk olsa bile onun yerini dolduracak MHP adında bir partimiz de var.
 • AbdulvahitAbdulvahit3 ay önce
  Parti kurmak için uğraşan bu vatanseverler 15 temmuz gecesi acaba nerede saklanıyorlardı, merak ediyorum.
 • aliali3 ay önce
  Bırakın kursunlar,boylarının ölçüsünü alsınlar. LEŞ KARGALARI GİBİAK PARTİNİN SONUNU BEKLİYORLAR, ÖLÜRSE LEŞE KONACAKLAR. YİĞİTSENİZ ŞİMDİ KURUN..
 • UstaUsta3 ay önce
  Tıpa korkusu tipa
 • EdyEdy3 ay önce
  A.gül olmasaydı akp ilk seçimde %35 oy alabilirmiydi. Rte sayesinde adam, bakan oldular demek ahlaki erezyonun göstergesi. Haa bakan yapılanlar diyorsanız onlar zaten trende.
 • EsmaEsma3 ay önce
  Neden Türkiyenin iç ve dış düşmanlarına karşı aklı selim hareket etmezler,Allahrızası için sussunlar Allahrızası için sabretsinler
 • kibarcikkibarcik3 ay önce
  muhterrem hocam gercekten bu kadar dünyevi ve uhrevi bılgi, birikime sahıp olan nasıl olurda dunya menfaati için ahde vefasızlık eder ınsanın aklı almıyor bunlar demekkı mahşeri hesapo gününü hiçe alıyorlar zerre kadar ınansalar derınden düşünmeleri gerekır ken yapotıklarına bakın namaz nıyaz oruc hac var ama allah resulının bir olun birlik olun mubarek sözünü hıc ka ale almıyorlar yazıklar olsun veselam
 • Can ÇCan Ç3 ay önce
  Tek bir şey istiyorum. RTE kendisi bırakana kadar başkanımız olsun, sonrada kimi atarsa o olsun.Başkası bu memlekete yakışmaz . Örnek kuzey kore
 • OkurOkur3 ay önce
  Madem.kurulacak parti tutmaz, o vakit bu yazı boşa geçen zaman. Korkmayın.
 • KavaklıKavaklı3 ay önce
  Değerli hocam, iyi bir tespit yapmışsın. Yeni kurulacak partinin şansı yok fakat AK Parti'yi yıpratır. Kılıçdaroğlu'nun eline koz verir . Daha önce kurulan böyle partilerin Cumhuriyet tarihinde faydalı hizmetleri olmadı, sağı böldü , darbelere zemin hazırlafı, milletimiz bunlardan zarar gördü. Ümit edelm Gülgiller bu yanlışa düşmesin...
 • OsmanOsman3 ay önce
  Demek ki vaziyet bu kadar vahim, yoksa bunlar bu işlere cesaret edemezler, hele hele aldığı onca oya rağmen başbakanlıktan indirilen davudoğlu. Anlaşılan cenazeyi bunlar kaldıracak.
 • MardinliMardinli3 ay önce
  Sayın sefa bey insan değişir muhakak bu insanlar hesabları vardır.Bundan ziyade dış güçlerin hesablerile hareket ediyorlar.Bu işin başrolü olan abdullah güldür abdullah gül porejedir herkese bellidir bana göre ahmed davutoğlu derin değildir Ama onu kullanmak istiyorlar onların oyuna geldi.Bunu söylerken akparti hatası yok manasına gelmez çok hatalar yaptı ve ilk kurulduğu zaman iyi idi iktidarda olmasına rağmen milletin istekleri yerine getiremiyor lar eksikleri bundan kaynaklanıyor git gide milletin gözünden düşüyor
 • Yüksel Yüksel 3 ay önce
  Hayırdır hocamBu neyin korkusu

Günün Özeti